Dotacja na fotobudkę

4.7/5 - (9 votes)

Interesuje Cię założenie fotobudki? Jeśli potrzebujesz kapitału na start, to warto sprawdzić dofinansowanie z PUP. Zobacz, czy dotacja na fotobudkę jest dla Ciebie i jak możesz ją uzyskać.  

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł

Dla kogo dotacja na fotobudkę? 

Dotacja na fotobudkę skierowana jest do osób bezrobotnych. Mogą o nią wnioskować również absolwenci KIS lub CIS oraz opiekunowie osób z niepełnosprawnościami. 

dotacja na fotobudkę

Jednak to nie wszystko. Ponadto musisz spełnić określone warunki, które opisane są w regulaminie. Chodzi m.in. o to, że:

Pamiętaj o tym, że to nie wszystkie warunki, które musisz spełnić. Dlatego zanim zaczniesz ubiegać się o dofinansowanie na działalność, dokładnie przestudiuj regulamin.  

Ile wynosi dotacja na fotobudkę? 

Dotacja z urzędu pracy maksymalnie może wynosić 6-krotność średniej krajowej (ok. 48 tys. zł). Miej jednak na uwadze, że każdy pośredniak może ją dowolnie ustalić i w większości przypadków jest ona niższa. Z reguły waha się w granicach 20-30 tys. zł.

Co ważne, musisz pamiętać o tym, że nie możesz jej przekroczyć. W przeciwnym razie Twój wniosek może zostać odrzucony już na etapie oceny formalnej. Dlatego zanim zaczniesz wypełniać wniosek o dotację z PUP, dokładnie sprawdź kwotę, o jaką możesz się ubiegać. Jej wysokość zazwyczaj podana jest w ogłoszeniu o naborze.  

Na co można przeznaczyć dotację na fotobudkę? 

Dotację na rozpoczęcie działalności możesz wydać na sprzęt, narzędzia, wyposażenie, urządzenia, adaptację lokalu, materiały i towary, a także reklamę czy konsultacje prawne. 

Porada

Zwróć uwagę, że każdy urząd pracy ma swoje własne zasady i katalog rzeczy, które możesz kupić w ramach dofinansowania, jak również wykluczonych z dotacji.

Najczęściej z dotacji z PUP nie kupisz samochodu (w niektórych pośrednikach jest akceptowalny), kasy fiskalnej, kursów i szkoleń, nieruchomości. Co ciekawe, w niektórych urzędach pracy nawet adaptacja lokalu może być wydatkiem niekwalifikowalnym, czyli takim, którego nie możesz sfinansować w ramach dotacji.

Nie zapłacisz również bieżących rachunków (np. czynsz, paliwo, ZUS, pensje), a także innych opłat (leasing). Nie możesz również przeznaczyć dofinansowania na pokrycie kosztów przesyłki/transportu zakupionych rzeczy.  

dotacja na fotobudkę

Miej również na uwadze, że wydatki z dotacji muszą być ściśle związane z profilem Twojej działalności. Dodatkowo każdy zakup musi być szczegółowo uzasadniony we wniosku o dotację z urzędu pracy.

Przykład

Jeśli chcesz kupić laptopa, to uzasadnienie tego zakupu może wyglądać tak: laptop niezbędny jest do kontaktów z klientami, prowadzenia działań reklamowych, przygotowywania dokumentów etc.

Pamiętaj także o progach procentowych pomiędzy poszczególnymi kategoriami wydatków. Każdy urząd może je dowolnie określić i tak będziesz musiał np. Ponad 50% dotacji przeznaczyć na zakup sprzętu, maksymalnie 30% na zatowarowanie, a do 5% na konsultacje prawne.  

Dotacja na fotobudkę może być przeznaczona na zakup: 

Pobierz przykładową listę zakupów z dotacji na fotobudkę

Dotacja na fotobudkę a wkład własny 

Jeśli dotacja na fotobudkę leży w kręgu Twoich zainteresowań, to warto posiadać wkład własny. Nie każdy urząd pracy go wymaga, jednak zwiększa Twoje szanse na dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Wysokość wkładu własnego jest zawsze określona w regulaminie i w zależności od pośredniaka może się wahać. W niektórych wymaga się 20% wkładu własnego. Z kolei w innych urzędach pracy, im wyższy wkład własny, tym większa liczba punktów. Środki własne deklarujesz albo w formie oświadczenia, albo dołączenia do wniosku wyciągu z konta.  

Przykład

Jeśli ubiegasz się o 15 tys. zł i w Twoim urzędzie pracy wymagany jest wkład własny w wysokości 20% wnioskowanej kwoty. To w tym przypadku musi on wynosić 3 tys. zł.

Dodatkowo pamiętaj, że we wniosku o dofinansowanie z PUP musisz szczegółowo opisać, na co przeznaczysz wkład własny. Możesz go wydać albo na pokrycie bieżących opłat z tytułu prowadzenia działalności, albo na określony zakup.  

Czy dotacja na fotobudkę wymaga zabezpieczenia? 

Niestety, jeśli myślisz o dotacji z urzędu pracy, to musisz posiadać zabezpieczenie przyznanych środków. Dzięki niemu, w przypadku złamania postanowień umowy, pośredniak może dochodzić swoich roszczeń. 

To, jakie formy zabezpieczenia będą do wyboru zależy też od konkretnego urzędu pracy. Co do zasady, możesz wybierać spośród: blokady konta, gwarancji bankowej, aktu notarialnego, zastawu na prawach lub rzeczach, poręczenia bądź weksla z poręczeniem wekslowym.

dotacja na fotobudkę

Jednak może być i tak, że w Twoim urzędzie pracy do wyboru będą 2 lub 3 formy zabezpieczenia. Najpierw dokładnie sprawdź, jakie warunki musisz spełnić, aby wybrać konkretny rodzaj zabezpieczenia dotacji z urzędu pracy.

Każdy z nich ma inne wymogi. Jeśli zdecydujesz się na blokadę konta, to na rachunku musisz posiadać kwotę równą 120% wnioskowanej dotacji. Miej na uwadze, że wysokość tych progów może różnić się pomiędzy poszczególnymi urzędami pracy. Mogą być one zdecydowanie wyższe i sięgać np. 150% kwoty, o którą się ubiegasz.

Jakie załączniki do wniosku o dotację na fotobudkę? 

Pamiętaj o tym, że do wniosku o dotację z PUP musisz dołączyć określone załączniki. To, jakie załączniki musisz dołączyć znajdziesz w regulaminie lub wniosku. Zwróć uwagę, że brak odpowiednich załączników może skutkować odrzuceniem Twojego wniosku już na etapie oceny formalnej.  

Najczęściej do wniosku musisz dołączyć:

Porada

Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na dofinansowanie, to warto dołączyć także referencje z poprzednich miejsc pracy, a także portfolio. To buduje Twój profesjonalny wizerunek i może przekonać osoby oceniające wniosek do Twojego pomysłu.  

Zwróć uwagę, aby wszystkie załączniki wraz z wnioskiem trwale spiąć. Jeśli tego nie zrobisz, Twój wniosek odpadnie na etapie oceny formalnej. Często bez możliwości poprawienia.

Jak uzyskać dotację na fotobudkę?

Twój sukces zależy od dobrego przygotowania wniosku. Pamiętaj, że dla urzędu duże znaczenie przy ocenie dokumentacji ma zgodność Twojego doświadczenia i wykształcenia z planowaną działalnością gospodarczą.

W pierwszej części wniosku skup się na opisaniu swojego doświadczenia i wykształcenia. Wskaż miejsca pracy, wykonywane obowiązki. Podkreśl te, które są zgodne z przyszłą firmą. Opisz ukończone szkolenia i wspomnij o posiadanych umiejętnościach (np. prawo jazdy, łatwość nawiązywania kontaktów, umiejętności sprzedażowe).

Kolejny krok to opis działalności. Napisz, na czym będą polegały Twoje usługi, jak będzie przebiegała cała usługa i do kogo ją kierujesz. Następnie wskaż, w jaki sposób będziesz pozyskiwał klientów.

Przykład

Moimi klientami będą zarówno osoby prywatne, jak również firmy. Osoby prywatne to głównie młode pary planujące ślub, które będą poszukiwały ciekawej atrakcji na swoje wesele.
Klienci biznesowi to firmy organizujące eventy, a z drugiej strony firmy organizujące imprezy integracyjne dla pracowników czy określone jubileusze firmowe.

Następnie opisz rynek, na którym zamierzasz działać. Posiłkuj się dostępnymi danymi statystycznymi. Napisz, ile wart jest rynek, jak się rozwija. Opisz również swoich konkurentów. Wybierz 3 rywali i opisz ich mocne oraz słabe strony.

Przygotuj analizę SWOT oraz analizę finansową. Zwróć uwagę, aby nie była przeszacowana, nie zawierała błędów rachunkowych. Musi być wykonalna i oparta na rzeczywistych liczbach i obowiązujących stawkach. Pamiętaj, aby kwestie podatkowe skonsultować z biurem rachunkowym.

Dotacja na fotobudkę z PFRON

Kto może ubiegać się o dotację na fotobudkę z PFRON?

Dofinansowanie z PFRON przeznaczone jest dla osób z niepełnosprawnościami, które są zarejestrowane w urzędzie pracy jako bezrobotne lub poszukujące pracy niepozostające w zatrudnieniu.

Ile wynosi dotacja na fotobudkę z PFRON?

Dotacja z PFRON może mieścić się w przedziale 6-15- krotność średniej krajowej. Jeśli zadeklarujesz we wniosku, że firmę będziesz prowadził później przez rok, to możesz maksymalnie ubiegać się o 6-krotność przeciętnej pensji (ok. 48 tys. zł).

Z kolei jeżeli zadeklarujesz, że firmę będziesz prowadził przez 2 lata, to możesz wnioskować o 15-krotność średniego wynagrodzenia (ok. 120 tys. zł).

Miej także na uwadze, że urząd może samodzielnie ustalić maksymalny pułap dofinansowania i może on być niższy niż wskazane kwoty.

Na co można przeznaczyć dotację na fotobudkę z PFRON?

Dotację dla jednoosobowej działalności gospodarczej z PFRON możesz wydatkować na sprzęt, urządzenia, maszyny, zatowarowanie, materiały, oprogramowanie, remont, kursy i szkolenia, reklamę, doradztwo prawne czy uzyskanie niezbędnych zezwoleń/pozwoleń.

Jak uzyskać dotacją na fotobudkę z PFRON?

Najpierw musisz zarejestrować się w urzędzie pracy. Następnie składasz wniosek o dofinansowanie. Urząd pracy ma 30 dni na jego rozpatrzenie.

Jeśli uzyskasz pozytywną odpowiedź, to urząd zaprasza Cię na negocjacje, które dotyczą ostatecznego kształtu umowy o dofinansowanie.

Negocjacje najczęściej dotyczą kwoty dofinansowania, zabezpieczenia, rozliczenia dotacji. Finalny krok to podpisanie wynegocjowanej wcześniej umowy, założenie działalności gospodarczej, wydatkowanie i rozliczenie dotacji.

Dotacja na fotobudkę – podsumowanie 

Dotacja na fotobudkę umożliwi Ci zakup niezbędnego wyposażenia, narzędzi czy reklamy i rozpoczęcie swojej przygody z tym biznesem. Zwróć uwagę na kwestię formalne, wybierz formę zabezpieczenia dotacji, a także pamiętaj o wkładzie własnym.

Dobre przygotowanie wniosku zwiększa Twoje szanse na uzyskanie dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej.  

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z PUP  

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP.  

Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.

Sprawdź opinie moich Klientów

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami

RSS
fb-share-icon
LinkedIn
LinkedIn
Share