Dotacja na firmę sprzątającą

Jeśli chcesz świadczyć usługi czystościowe, warto mieć kapitał, który ułatwi Ci start działalności. Jedną z dróg może być dotacja na firmę sprzątającą. Sprawdź, jak możesz ją uzyskać.

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł

Dla kogo dotacja na firmę sprzątającą?

Jeśli jesteś osobą bezrobotną, absolwentem CIS lub KIS, albo opiekunem osoby z niepełnosprawnościami. Możesz ubiegać się o ten rodzaj dofinansowania z PUP.

dotacja na firmę sprzątającą

Pamiętaj o tym, że dotacja na firmę sprzątającą wymaga spełniania określonych warunków, które szczegółowo opisane są w regulaminie. Chodzi m.in. o:

Ważną kwestię może odgrywać Twój wiek. Urzędy pracy organizują nabory wniosków o dotację na działalność dla osób do 30 roku życia i powyżej 30-tki. Znaczenie może mieć również okres zarejestrowania w pośredniaku jako osoba bezrobotna. W sporej części z nich, aby złożyć wniosek trzeba być zarejestrowanym określony czas (np. miesiąc).

Ile wynosi dotacja na firmę sprzątającą?

To zależy od konkretnego urzędu pracy. Każdy z nich może dowolnie określić maksymalny poziom dofinansowania na działalność, choć ustawowy wynosi 6-krotność średniej krajowej (ok. 48 tys. zł).

Niestety, w zdecydowanej większości urzędów pracy maksymalne kwoty są znacznie niższe. Najczęściej mieszczą się w przedziale 20-25 tys. zł. Pamiętaj o tym, że składając wniosek o dotację z urzędu pracy, nie możesz przekroczyć maksymalnego pułapu dofinansowania. W przeciwnym razie Twój wniosek może zostać odrzucony.

Dotacja na firmę sprzątającą – na co wydać?

Dotacja na firmę sprzątającą może być przeznaczona na zakup:

Zwróć uwagę na dwie ważne sprawy. Po pierwsze, każdy urząd pracy ma swój własny katalog rzeczy, które możesz sfinansować w ramach dotacji z PUP. Jest też lista rzeczy wykluczonych z dofinansowania. Sprawdź, czy któryś z planowanych wydatków nie jest zakazany (np. samochód, kasa fiskalna, szkolenia, koszty transportu zakupionych przedmiotów).

dotacja na firmę sprzątającą

Ponadto zweryfikuj ewentualne progi procentowe pomiędzy poszczególnymi kategoriami wydatków. Chodzi o to, że na konkretną kategorię wydatków (np. środki trwałe) musisz wydać określony procent dotacji z urzędu pracy.

Sporządzając listę zakupów z dofinansowania na działalność do każdego wydatku dopisz dobre uzasadnienie, dlaczego decydujesz się właśnie na ten zakup i jak będziesz go wykorzystywał w swojej przyszłej firmie.

Pobierz przykładową listę zakupów z dotacji na firmę sprzątającą

Dotacja na firmę sprzątającą a środki własne

Jeśli interesuje Cię dotacja na firmę sprzątającą, musisz zapewnić wkład własny. Co prawda nie jest wymagany we wszystkich pośredniakach, jednak warto go zadeklarować, bo zwiększa szansę na uzyskanie dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Ile wkładu własnego musisz mieć? To zależy od konkretnego urzędu pracy. W niektórych wystarczy 20% wnioskowanej kwoty. Inne wyznają zasadę, że im wyższy wkład własny, tym więcej punktów możesz zdobyć. Wkład własny potwierdzasz dołączeniem do wniosku albo wyciągu z konta, albo oświadczenia (forma też zależy od pośredniaka).

Pamiętaj też o tym, aby wyraźnie we wniosku o dofinansowanie z PUP zaznaczyć, na co przeznaczysz środki własne. W ramach wkładu własnego możesz zakupić określony sprzęt lub przeznaczyć tę kwotę na bieżące wydatki.

Miej też na uwadze, aby we wniosku wskazać posiadany wkład własny rzeczowy. Mogą być to np. sprzęty czy wyposażenie, które już posiadasz, a które chcesz wykorzystać we własnej firmie. Zwróć uwagę, aby nie wpisywać jako środków własnych rzeczy, które chcesz kupić z dotacji.

Czy dotacja na firmę sprzątającą wymaga zabezpieczenia?

Tak, jeśli ubiegasz się o dofinansowanie z PUP, musisz wybrać określony rodzaj zabezpieczenia. Dzięki niemu urząd pracy może dochodzić roszczeń, jeżeli złamiesz warunki umowy.

W zależności od pośredniaka możesz mieć do wyboru określony rodzaj zabezpieczenia. Bardzo często nie występują wszystkie możliwe formy zabezpieczenia, a np. 2 lub 3. Co do zasady możesz wybrać poręczenie, weksel z poręczeniem wekslowym, akt notarialny, blokadę konta, gwarancję bankową lub zastaw na prawach lub rzeczach.

Szczegóły dotyczące konkretnych form zabezpieczenia dotacji z urzędu pracy i warunki, które musisz spełniać. Znajdziesz w regulaminie. Zachęcam Cię również do przeczytania mojego artykułu o zabezpieczeniach dofinansowania na działalność.

Dotacja na firmę sprzątającą a wymagane załączniki

Jeśli chcesz, aby dotacja na firmę sprzątającą znalazła się na Twoim koncie, musisz do wniosku dołączyć określone załączniki. Ich spis znajdziesz w samym wniosku lub regulaminie.

Najczęściej do wniosku o dotację z PUP musisz dołączyć:

Pamiętaj o tym, że rodzaj załączników może różnić się między poszczególnymi pośredniakami. Zwróć także uwagę, że brak któregokolwiek z załączników może oznaczać odrzucenie Twojego wniosku o dotację z urzędu pracy.

Czy dotacja na firmę sprzątającą wymaga posiadania lokalu?

Tak, dotacja na firmę sprzątającą wymaga, abyś posiadał lokal. Może być to Twój własny lokal, wynajęty, użyczony lub wydzierżawiony. Istotne jest to, abyś na moment składania wniosku o dotację z PUP posiadał lokal. Jak wspomniałem wyżej, do wniosku dołączasz xero dokumentu potwierdzającego posiadanie lokalu.

dotacja na firmę sprzątającą

Może być to akt notarialny, umowa użyczenia, umowa najmu. Zwróć uwagę, że forma władania lokalem też może mieć znaczenie. W zależności od urzędu pracy za swój lokal możesz uzyskać więcej punktów niż za lokal użyczony.

Jak uzyskać dotację na firmę sprzątającą?

Zacznij od właściwego wypełnienia wniosku o dotację na firmę sprzątającą. Opisz przebieg swojego doświadczenia zawodowego wraz ze wskazaniem miejsc pracy, zajmowanych stanowisk i obowiązków. Staraj się wykazać jak największą spójność między planowaną działalnością, a wcześniejszą karierą zawodową.

Wskaż swoje wykształcenie oraz ukończone kursy i napisz, w jaki sposób wykorzystasz je we własnej firmie. Napisz, co motywuje Cię do założenia firmy i skąd wziął się taki pomysł na biznes.

Następnie przejdź do charakterystyki działalności. Opisz, czym będziesz się zajmował, jakie usługi świadczył i komu (wiek, płeć, wykształcenie, zarobki, lokalizacja). Wskaż rynek i swoich konkurentów. Na tle rynkowych rywali opisz swoje przewagi.

W kolejnym kroku wspomnij o tym, w jaki sposób będziesz się reklamował. Przygotuj prawidłową analizę SWOT oraz analizę finansową. Zwróć uwagę, aby była realna i nieprzeszacowana. Pamiętaj, aby kwestie podatkowe skonsultować z biurem rachunkowym.

Dotacja na firmę sprzątającą z PFRON

Kto może ubiegać się o dotację na firmę sprzątającą z PFRON?

Dofinansowanie z PFRON przeznaczone jest dla osób z niepełnosprawnościami, które są zarejestrowane w urzędzie pracy jako bezrobotne lub poszukujące pracy niepozostające w zatrudnieniu.

Ile wynosi dotacja na firmę sprzątającą z PFRON?

Dotacja z PFRON może mieścić się w przedziale 6-15- krotność średniej krajowej. Jeśli zadeklarujesz we wniosku, że firmę będziesz prowadził później przez rok, to możesz maksymalnie ubiegać się o 6-krotność przeciętnej pensji (ok. 48 tys. zł).

Z kolei jeżeli zadeklarujesz, że firmę będziesz prowadził przez 2 lata, to możesz wnioskować o 15-krotność średniego wynagrodzenia (ok. 120 tys. zł).

Miej także na uwadze, że urząd może samodzielnie ustalić maksymalny pułap dofinansowania i może on być niższy niż wskazane kwoty.

Na co można przeznaczyć dotację na firmę sprzątającą z PFRON?

Dotację dla jednoosobowej działalności gospodarczej z PFRON możesz wydatkować na sprzęt, urządzenia, maszyny, zatowarowanie, materiały, oprogramowanie, remont, kursy i szkolenia, reklamę, doradztwo prawne czy uzyskanie niezbędnych zezwoleń/pozwoleń.

Jak uzyskać dotację na firmę sprzątającą z PFRON?

Najpierw musisz zarejestrować się w urzędzie pracy. Następnie składasz wniosek o dofinansowanie. Urząd pracy ma 30 dni na jego rozpatrzenie.

Jeśli uzyskasz pozytywną odpowiedź, to urząd zaprasza Cię na negocjacje, które dotyczą ostatecznego kształtu umowy o dofinansowanie.

Negocjacje najczęściej dotyczą kwoty dofinansowania, zabezpieczenia, rozliczenia dotacji. Finalny krok to podpisanie wynegocjowanej wcześniej umowy, założenie działalności gospodarczej, wydatkowanie i rozliczenie dotacji.

Dotacja na firmę sprzątającą – podsumowanie

Dotacja na firmę sprzątającą to kilkanaście tysięcy złotych, które mogą znacznie ułatwić start Twojego biznesu. Pamiętaj o dobrym przygotowaniu wniosku, zgromadzeniu załączników oraz wkładu własnego.

Nie zapomnij o konieczności posiadania lokalu oraz wyborze formy zabezpieczenia dofinansowania z PUP. Miej na uwadze, że tylko kompletne i najlepsze wnioski mają szansę na dotację.

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z urzędu pracy

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP.  

Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.

Sprawdź opinie moich Klientów

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami

RSS
LinkedIn
Share