Dotacja na biuro projektowe

4.8/5 - (14 votes)

Jesteś architektem lub inżynierem? Planujesz założyć własną firmę? Przydałyby Ci się dodatkowe pieniądze na start? Rozwiązaniem może być dotacja na biuro projektowe z urzędu pracy. Zobacz, ile wynosi i co zrobić, aby ją uzyskać.

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł

Dla kogo dotacja na biuro projektowe z PUP?

Dotacja na biuro projektowe z urzędu pracy skierowana jest do osób bezrobotnych, absolwentów KIS i CIS oraz opiekunów osób z niepełnosprawnościami.

dotacja na biuro projektowe

Aby uzyskać dofinansowanie z PUP musisz spełnić szereg warunków, które znajdziesz w regulaminie. Jeśli nie będziesz ich spełniał, nie możesz ubiegać się o dotację. Dlatego zanim zaczniesz przygotowywać wniosek, sprawdź urzędowe wymagania.

Jeśli ubiegasz się o dofinansowanie, to nie możesz:

To część warunków, które musisz spełnić. Pozostałe są opisane w regulaminie i mogą odnosić się do Twojego wieku, okresu zarejestrowania w urzędzie oraz poziomu wykształcenia.

Ile wynosi dotacja na biuro projektowe z urzędu pracy?

Maksymalna dotacja na biuro projektowe może oscylować wokół 6-krotności średniej krajowej. W tej chwili to ok. 48 tys. zł. Weź jednak pod uwagę, że każdy urząd może dowolnie określić maksymalny pułap dofinansowania. W związku z tym kwoty mogą być niższe, np. w przedziale 20-38 tys. zł.

Porada

Dokładnie sprawdź, o jaką kwotę możesz maksymalnie się ubiegać w swoim urzędzie pracy. Jeśli ją przekroczysz, to urząd odrzuci Twój wniosek.

Na co można przeznaczyć dotację na biuro projektowe z PUP?

Za dofinansowanie z urzędu pracy możesz kupić niezbędny sprzęt, urządzenia, maszyny, oprogramowanie, materiały/towary. Możesz je również przeznaczyć na zakup materiałów i usług reklamowych, adaptację lokalu, konsultacje prawne.

Pamiętaj o tym, że każdy pośredniak ma swój własny katalog wydatków akceptowalnych w ramach dofinansowania oraz tych, których nie możesz sfinansować z dotacji. Dlatego zanim zaczniesz przygotowywać listę zakupów sprawdź, co możesz, a czego nie możesz kupić z dotacji.

Dofinansowania z PUP najczęściej nie możesz przeznaczyć na:

Ponadto dotacja na biuro projektowe nie może być przeznaczona na pokrycie bieżących opłat związanych z prowadzeniem działalności (ZUS, podatki, czynsz, pensje etc.), pokrycie kosztów przesyłki/transportu zakupionych rzeczy. Nie możesz również kupić sprzętu, do którego obsługi wymagane są specjalistyczne uprawnienia, jeśli ich nie posiadasz.

dotacja na biuro projektowe

Pamiętaj również o progach procentowych pomiędzy poszczególnymi kategoriami wydatków. Chodzi o to, że np. na sprzęt musisz wydać min. 50% dotacji, na materiały/towar do 30%, na reklamę nie więcej niż 10% i tyle samo na adaptację lokalu.

Przykład

Jeżeli wnioskujesz o 16 tys. zł, to na sprzęt musisz wydać minimum 8 tys. zł, na towar lub materiały 4800 zł, na reklamę 1600 zł i tyle samo na adaptację lokalu.

Dodatkowo zwróć uwagę, że każdy wydatek musi być ściśle związany z profilem Twojej działalności i szczegółowo uzasadniony. Musisz wskazać we wniosku, z jakiego powodu decydujesz się na taki zakup i w jaki sposób wykorzystasz go w swojej działalności.

Dotacja na biuro projektowe może być przeznaczona na zakup:

Pobierz przykładową listę zakupów z dotacji na biuro projektowe

Dotacja na biuro projektowe a wkład własny

Dotacja na biuro projektowe z PUP bardzo często wymaga posiadania wkładu własnego. Jego wysokość zależy od danego urzędu pracy. Bardzo często jest to np. 20% wnioskowanej kwoty. Czasami im wyższy wkład własny, tym większa liczba punktów.

Porada

Nawet jeśli Twój urząd pracy nie wymaga posiadania wkładu własnego, to i tak warto go zadeklarować. Zwiększa bowiem Twoje szanse na uzyskanie dotacji.
Wkład własny deklarujesz przez dołączenie do wniosku wyciągu z konta lub oświadczenia.

Dodatkowo możesz zadeklarować wkład własny rzeczowy. To sprzęt i wyposażenie, które posiadasz i możesz wykorzystać w planowanej działalności gospodarczej. Pamiętaj jednak o tym, aby nie deklarować rzeczy, które zamierzasz kupić w ramach dotacji.

Czy dotacja na biuro projektowe wymaga zabezpieczenia?

Jeśli interesuje Cię dotacja na biuro projektowe z PUP musisz wybrać formę zabezpieczenia. To instrument, dzięki któremu urząd pracy może dochodzić roszczeń, jeśli złamiesz warunki umowy.

Przykład

Umowę złamiesz, jeśli:
– wydasz dotację niezgodnie z przeznaczeniem,
– rozliczysz się po terminie,
– zamkniesz działalność wcześniej niż wynika to z umowy

Proponowanymi przez urząd pracy rodzajami zabezpieczenia są:

Zwróć uwagę, że nie w każdym urzędzie do wyboru będą wszystkie wyżej wymienione formy. Może zdarzyć się tak, że będziesz mógł zdecydować się na jeden z 2-3 rodzajów zabezpieczenia.

dotacja na biuro projektowe

Zanim zdecydujesz się na konkretne zabezpieczenie dokładnie zweryfikuj, jakie warunki musisz spełnić. To istotne, bo późniejsza zmiana zabezpieczenia może być trudna do przeprowadzenia. Dlatego sprawdź regulamin i zobacz, jakie zobowiązania niosą poszczególne formy zabezpieczenia.

Przykład

Jeśli decydujesz się na akt notarialny, to musisz być właścicielem ruchomości lub nieruchomości o wartości np. 120% wnioskowanej kwoty. Wskazanego majątku nie będziesz mógł sprzedać przez czas trwania umowy.

Dotacja na biuro projektowe z PUP a załączniki do wniosku

Dotacja na biuro projektowe z urzędu pracy wymaga dołączenia do wniosku określonych załączników. Ich lista może różnić się pomiędzy poszczególnymi urzędami pracy. Spis załączników znajdziesz w samym wniosku lub regulaminie.

Do wniosku najczęściej musisz dołączyć: oświadczenia, formularz o pomocy de minimis, kserokopię dokumentu potwierdzającego posiadanie lokalu, xero dyplomu ukończenia studiów lub świadectwa szkolnego, wyciąg z konta.

Pamiętaj o tym, że brak załączników może spowodować odrzucenie Twojego wniosku. Nie każdy urząd pracy zezwala na ewentualne uzupełnienie braków, dlatego dokładnie sprawdź, czy dołączyłeś wszystkie załączniki.

Porada

Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na dofinansowanie, to dołącz do wniosku listy intencyjne o współpracy z klientami/dostawcami, referencje z poprzednich miejsc i ewentualne portfolio.

Jak uzyskać dotację na biuro projektowe z urzędu pracy?

Jeśli chcesz, aby na Twoim koncie znalazła się dotacja na biuro projektowe, to opracuj dobry wniosek. Zacznij od wskazania wykształcenia i posiadanych kwalifikacji (np. ukończone szkolenia). Następnie przejdź do opisu doświadczenia zawodowego. Wskaż miejsca pracy, stanowiska oraz zakres obowiązków

W kolejnym etapie opisz swój pomysł na biznes. Napisz, czym zamierzasz się zająć, jakie projekty realizować. Kto będzie Twoim klientem i w jaki sposób będziesz pozyskiwał zamówienia (m.in. strona www, social media, ofertowanie).

Następnie opisz rynek, na którym zamierzasz działać. Posiłkuj się dostępnymi danymi i prognozami. Wskaż swoich konkurentów. Napisz, ile jest podobnych firm w okolicy. Wybierz 3 podobne firmy i scharakteryzuj ich mocne i słabe strony, a następnie wskaż swoje przewagi.

Przygotuj poprawną analizę SWOT, a także wykonalną i realną analizę finansową. Pamiętaj, że nie może być przeszacowana i unikaj błędów rachunkowych. Zwróć uwagę, aby kwestie podatkowe skonsultować z biurem rachunkowym.

Dotacja na biuro projektowe – podsumowanie

Dotacja na biuro projektowe z urzędu pracy to kilkanaście tysięcy złotych, które możesz przeznaczyć na start swojej firmy. Dofinansowanie możesz wydać na zakup sprzętu, oprogramowania, reklamę czy adaptację lokalu.

Pamiętaj o konieczności wybrania zabezpieczenia, dołączeniu załączników, a także wkładzie własnym, który zwiększa Twoje szanse na uzyskanie dotacji na otworzenie firmy.

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z urzędu pracy

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP.  

Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.

Sprawdź opinie moich Klientów

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami.

RSS
fb-share-icon
LinkedIn
LinkedIn
Share