Dotacja na biuro nieruchomości

Jesteś pośrednikiem nieruchomości? Chcesz otworzyć własną agencję i potrzebujesz kapitału na start? Wyjściem z sytuacji może być dotacja na biuro nieruchomości z urzędu pracy. Zobacz, jak uzyskać dofinansowanie z PUP.

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł

Dla kogo dotacja na biuro nieruchomości z urzędu pracy?

Dotacja na biuro nieruchomości z PUP przeznaczona jest dla osób bezrobotnych, absolwentów KIS i CIS oraz opiekunowie osób z niepełnosprawnościami. Aby uzyskać dofinansowanie z PUP musisz spełniać określone warunki.

dotacja na biuro nieruchomości

Warunki ubiegania się o dotację z urzędu pracy to:

To tylko część warunków. Pozostałe są dokładnie opisane w regulaminie. Dlatego zanim zaczniesz przygotowywać wniosek dokładnie sprawdź, czy spełniasz wszystkie warunki. Dodatkowymi warunkami może być Twój wiek, czy okres zarejestrowania w urzędzie jako osoba bezrobotna.

Przykład

Zdarzają się urzędy, w których musisz być zarejestrowany jako osoba bezrobotna miesiąc, 2 lub nawet 3.

Ile wynosi dotacja na biuro nieruchomości z PUP?

Maksymalna dotacja na biuro nieruchomości wynosi 6-krotność średniej krajowej. W tej chwili jest to ok. 48 tys. zł. Zwróć jednak uwagę, że każdy urząd pracy może dowolnie określić jej wysokość.

Z reguły dotacje są znacznie niższe i najczęściej oscylują w granicach 20-37 tys. zł Pamiętaj o tym, że nie możesz wnioskować o wyższą kwotę niż ta określona w Twoim pośredniaku. Jeśli ją przekroczysz, to urząd odrzuci Twój wniosek.

Na co można przeznaczyć dotację na biuro nieruchomości?

Dotacja na biuro nieruchomości może być przeznaczona na zakup środków trwałych, materiałów i towarów, oprogramowania, reklamę, adaptację lokalu czy konsultacje prawne.

Weź pod uwagę, że każdy urząd pracy ma swój własny katalog wydatków akceptowalnych w ramach dofinansowania oraz tych wykluczonych z dotacji. Co oznacza, że wydatek wykluczony w jednym urzędzie może być akceptowany w innym (np. wydatki na reklamę internetową).

Porada

Zanim zaczniesz przygotowywać listę zakupów, dokładnie sprawdź, co możesz, a czego nie możesz kupić z dotacji.

Najczęściej z dotacji z PUP nie możesz kupić:

Ponadto z dofinansowania nie możesz pokryć bieżących opłat związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (np. ZUS, czynsz, pensje, paliwo) oraz kosztów przesyłki/transportu zakupionych rzeczy.

dotacja na biuro nieruchomości

Kolejną istotną kwestią są progi procentowe pomiędzy poszczególnymi kategoriami wydatków. Co oznacza, że na określoną kategorię zakupów możesz wydatkować określony procent dotacji. Ten podział może wyglądać tak, że na sprzęt musisz wydać ponad 50% dotacji, na towar do 30%, na reklamę 10% i na adaptację lokalu też maksymalnie do 10%.

Przykład

Ubiegasz się o 15 tys. zł. Na sprzęt musisz wydać 8 tys. zł, na towar przeznaczasz 5 tys. zł. Reklama i adaptacja to wydatki po 1 tys. zł.

Zwróć również uwagę na to, aby każdy wydatek był ściśle związany z profilem Twojej działalności oraz niezbędny do jej uruchomienia i późniejszego prowadzenia. Zatem zakup ekspresu do kawy czy narzędzi w tym przypadku mógłby się nie obronić.

Co więcej, każdy wydatek musi być uzasadniony. Im bardziej wyczerpujące uzasadnienie, tym większa szansa na to, że urząd pracy nie zakwestionuje konkretnego zakupu. W uzasadnieniu wskaż, z jakiego powodu decydujesz się na taki zakup i w jaki sposób będziesz go wykorzystywał w swojej firmie.

Pobierz przykładową listę zakupów z dotacji na biuro rachunkowe

Dotacja na biuro nieruchomości a zabezpieczenie dofinansowania z PUP

Jeśli interesuje Cię dotacja na biuro nieruchomości, to musisz wybrać formę zabezpieczenia. To instrument, dzięki któremu urząd pracy będzie mógł dochodzić roszczeń, jeśli złamiesz warunki umowy.

Przykład

Złamiesz umowę, jeśli:
– wydatkujesz dotację po terminie,
– utrzymasz działalność krócej niż 12 miesięcy,
– rozliczysz się z urzędem po terminie,
– wydatkujesz dotację niezgodnie z zapisami.

Zanim zdecydujesz się na konkretną formę zabezpieczenia dotacji, przeczytaj w regulaminie, jakie warunki musisz spełniać. To o tyle ważne, że późniejsze zmiany wymagają zgody urzędu lub są niemożliwe do przeprowadzenia.

Przykład

Jeśli decydujesz się np. na akt notarialny, to musisz posiadać ruchomości lub nieruchomości o wartości 120% wnioskowanej kwoty. Nie możesz ich sprzedać w czasie trwania umowy.
Procent wartości może być wyższy w zależności od urzędu pracy. Ponadto dłuższy może być również czas

Dostępne formy zabezpieczenia dotacji z PUP to:

Zwróć uwagę, że nie w każdym urzędzie będziesz mógł wybierać spośród powyższego zestawu. Bardzo często zdarza się, że dostępne są 2 lub 3 formy zabezpieczenia.

Jakie załączniki do wniosku o dotację na biuro nieruchomości?

Dotacja na biuro nieruchomości z PUP wymaga dołączenia do wniosku określonych załączników. Ich brak to częsty błąd i może skutkować odrzuceniem wniosku przez urząd. Dlatego dokładnie sprawdź, jakie załączniki musisz dołączyć.

dotacja na biuro nieruchomości

Najczęściej do wniosku dołączasz: oświadczenia, formularz o pomocy de minimis, xero dokumentu potwierdzającego posiadanie lokalu, kserokopie dyplomu studiów lub świadectwa szkolnego, xero certyfikatów ukończonych szkoleń.

Porada

Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse, to do wniosku dołącz listy intencyjne o współpracy z klientami lub dostawcami. Dołącz również referencje z poprzednich miejsc pracy.

Wkład własny a dotacja na biuro nieruchomości

Jeśli chcesz, aby na Twoim koncie pojawiła się dotacja na biuro nieruchomości. Zadeklaruj, że posiadasz wkład własny. Choć nie zawsze jest wymagany, to zawsze warto go zadeklarować, bo wpływa pozytywnie na ocenę wniosku.

Przykład

Bardzo często wymagany wkład własny wynosi 20% wnioskowanej kwoty. Choć zdarzają się urzędy, że im wyższy, tym więcej punktów możesz uzyskać.
Jeśli ubiegasz się o 30 tys. zł, wówczas wkład własny powinien wynieść 6 tys. zł.

Wkład własny finansowy deklarujesz przez dołączenie do wniosku wyciągu z konta lub oświadczenia. Warto też wspomnieć o wkładzie własnym rzeczowym. To urządzenia czy wyposażenie, które już posiadasz i możesz wykorzystać do prowadzenia swojej firmy. Istotne, aby nie pokrywał się z tym, co chcesz kupić w ramach dotacji.

Jak uzyskać dotację na biuro nieruchomości?

Wszystko zależy od właściwego przygotowania wniosku i Twojego doświadczenia. Im większe doświadczenie w branży, tym większa szansa na dofinasowanie. Dlatego we wniosku dokładnie opisz swoją dotychczasową karierę zawodową. Napisz, gdzie pracowałeś i czym się zajmowałeś.

Następnie opisz posiadane wykształcenie, ukończone kursy i kwalifikacje zarówno te twarde (np. prawo jazdy), jak również miękkie (umiejętności sprzedażowe czy łatwość nawiązywania relacji).

W kolejnym kroku przejdź do opisu swojego pomysłu. Napisz, czym chcesz się zająć, jakie nieruchomości sprzedawać, na jakim rynku działać (lokalnie czy regionalnie).

Przykład

Moim pomysłem na biznes jest założenie agencji nieruchomości. Zamierzam specjalizować się w sprzedaży nowych mieszkań z rynku pierwotnego od deweloperów.
Głównym rynkiem działania będzie miasto oraz ościenne miejscowości.

Kolejny krok to opis Twoich klientów uwzględniając płeć, wiek, wykształcenie, zarobki czy potrzeby. Opisz także, w jaki sposób będziesz się reklamował (np. strona www, social media, reklama na samochodzie). Wskaż, jakie są perspektywy rynku posiłkując się dostępnymi danymi statystycznymi i raportami.

Scharakteryzuj swoich konkurentów. Wybierz 3 rywali i opisz ich mocne oraz słabe strony, a także wskaż metody konkurowania z obecnymi na rynku firmami i Twoje sposoby na wyróżnienie się.

Przykład

Możesz rywalizować lepszą obsługą, dłuższym czasem pracy, dodatkowymi usługami (np. pomocą w zdobyciu kredytu).

Opracuj dobrą analizę SWOT oraz analizę finansową. Pamiętaj, aby była wykonalna i nieprzeszacowana. Opieraj się na realnych danych i wyliczeniach i uważaj na błędy rachunkowe, które mogą zdyskredytować Twój wniosek.

Dotacja na biuro nieruchomości – podsumowanie

Dotacja na biuro nieruchomości z urzędu pracy to najprostsza i najłatwiejsza droga do własnej agencji pośrednictwa nieruchomościami. Możesz ją przeznaczyć na zakup sprzętu, wyposażenia czy oprogramowania.

Ważne jest, to abyś pamiętał o załącznikach, zabezpieczeniu oraz wkładzie własnym. To zawsze zwiększa Twoje szanse na dofinansowanie.

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z urzędu pracy

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP.  

Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.

Sprawdź opinie moich Klientów

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami.

RSS
LinkedIn
Share