Dotacja dla dj

Jesteś DJ-em? Chcesz otworzyć swój biznes? Warto skorzystać z dodatkowych środków finansowych. Jedną z możliwych dróg może być dofinansowanie z urzędu pracy. Zobacz, jak w szczegółach wygląda dotacja dla dj.

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł

Dla kogo dotacja dla dj?

Dotacja z PUP przeznaczona jest dla osób bezrobotnych, absolwentów KIS lub CIS oraz opiekunów osób z niepełnosprawnościami. Aby ubiegać się o dofinansowanie musisz spełniać określone warunki.

Zobacz, jakie warunki musisz spełnić, aby ubiegać się o dotację:

dotacja dla dj

Dodatkowo każdy urząd pracy może określić swoje własne wymagania. Dlatego przed przystąpieniem do ubiegania się o dotację, dokładnie przeczytaj regulamin i sprawdź czy spełniasz wszystkie wymagania.

Ile wynosi dotacja dla dj?

Dotacja dla dj, co do zasady wynosi maksymalnie 6-krotność średniej krajowej. W tej chwili jest to około 48 tys. zł. Co nie znaczy, że o tyle możesz wnioskować. Pamiętaj, że każdy urząd pracy może dowolnie określić swoją kwotę. Ta z reguły jest niższa i oscyluje w przedziale 20-37 tys. zł.

Zwróć uwagę, że jej przekroczenie może skutkować odrzuceniem Twojego wniosku o dotację z PUP. Dlatego dokładnie sprawdź, o jaką kwotę możesz maksymalnie się ubiegać.

Dotacja dla dj – co można kupić?

W ramach dofinansowania z PUP możesz kupić sprzęt, narzędzia, urządzenia, materiały i surowce. Dodatkowo możesz ją przeznaczyć na reklamę, adaptację lokalu czy konsultacje prawne.

Dotacja dla dj może być przeznaczona na zakup:

Przygotowując listę zakupów sprawdź w regulaminie dwie kwestie. Pierwsza z nich dotyczy tego, co możesz, a czego nie możesz kupić w ramach dotacji z PUP. Każdy urząd pracy ma swój własny katalog rzeczy wykluczonych z dofinansowania.

Pobierz infografikę z przykładową listą zakupów z dotacji dla DJ-a

Najczęściej w ramach dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej nie możesz kupić:

Nie możesz także sfinansować kosztów przesyłki i transportu zakupionych rzeczy. Dodatkowo mogą pojawić się inne wyłączenia specyficzne dla danego urzędu pracy.

Drugą sprawą są progi procentowy pomiędzy poszczególnymi kategoriami wydatków. Chodzi o to, że np. na sprzęt musisz wydać minimum 50% dotacji, na reklamę 10%, a na konsultacje prawne 5% wnioskowanej kwoty.

Przykład

Jeśli ubiegasz się o 16 tys. zł, to przynajmniej 8 tys. zł musisz przeznaczyć na środki trwałe (maszyny, urządzenia). Maksymalnie 1600 zł możesz przeznaczyć na reklamę, a 800 zł na konsultacje prawne.

Nie zapomnij o tym, aby każdy zaplanowany wydatek posiadał szczegółowe uzasadnienie. Musisz napisać, w jaki sposób wykorzystasz dany sprzęt i dlaczego decydujesz się właśnie na ten zakup a nie inny.

Porada

Zwróć uwagę, aby nie decydować się na najdroższy dostępny na rynku sprzęt. Wybieraj urządzenia ze średniej półki cenowej. To zmniejsza ryzyko zakwestionowania takiego wydatku przez urząd pracy.

Dotacja dla dj a załączniki do wniosku

Zwróć uwagę, aby do wniosku o dofinansowanie z PUP dołączyć odpowiednie załączniki. Ich lista różni się w zależności od urzędu pracy, a znajdziesz ją we wniosku lub regulaminie.

dotacja dla dj

Najczęściej do wniosku musisz dołączyć:

Dodatkowo do wniosku warto dołączyć listy intencyjne o współpracy, referencje z poprzednich miejsc pracy. To znacznie zwiększy Twoje szanse na uzyskanie dotacji z urzędu pracy.

Dotacja dla dj wymaga posiadania wkładu własnego

Jeśli interesuje Cię dotacja dla dj, to warto wykazać się wkładem własnym. To także wpływa na zwiększenie szans na dofinansowanie. Ponadto pamiętaj, że wiele urzędów pracy wymaga posiadania środków własnych. Ich wysokość zależy od konkretnego pośredniaka.

W wielu urzędach pracy wymagane jest np. 20% wnioskowanej kwoty. Z kolei w innych pośredniakach im wyższy wkład własny, tym większą liczbę punktów możesz uzyskać. Wkład własny deklarujesz przez dołączenie do wniosku wyciągu z konta lub oświadczenia.

Miej na względzie, aby we wniosku o dotację z PUP dokładnie rozpisać, na co przeznaczysz posiadane środki własne. Możesz je skierować na bieżące koszty (ZUS, czynsz) lub konkretny zakup.

Pamiętaj również o wkładzie własnym rzeczowym. To sprzęt, urządzenia czy wyposażenie, które już posiadasz i możesz wykorzystać we własnej działalności. Nie deklaruj jako środków własnych rzeczy, które chcesz kupić w ramach dofinansowania.

Przykład

Jeśli posiadasz konsoletę, a planujesz zakup nowej, to we wniosku nie deklaruj, że jako wkład własny wnosisz właśnie konsoletę. W praktyce oznacza to, że urząd odrzuci taki wydatek, bo stwierdzi, że jedną konsoletę już posiadasz, więc druga nie będzie Ci potrzebna.

Dotacja dla dj a zabezpieczenie dofinansowania

Dotacja dla dj wymaga wybrania określonego rodzaju zabezpieczenia. Możesz wybrać jedną z następujących form:

Nie w każdym urzędzie pracy, wszystkie te formy będą możliwe do wyboru. Czasami są tylko 2 lub 3 formy. Zanim zdecydujesz się na konkretny rodzaj zabezpieczenia, dokładnie sprawdź, jakie warunki musisz spełniać.

dotacja dla dj
Przykład

Jeśli zdecydujesz się na akt notarialny, to bardzo często musisz posiadać ruchomości lub nieruchomości o wartości 120% wnioskowanej kwoty. W wielu urzędach pracy ten próg jest wyższy.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o rodzajach zabezpieczenia, zobacz, z czym wiążą się poszczególne formy.

Jak uzyskać dotację dla dj?

W pierwszej kolejności dokładnie opisz swój pomysł na biznes. Napisz, jakie usługi będziesz świadczył (jakie imprezy chcesz obsługiwać, jak to będzie wyglądało). Następnie scharakteryzuj swoich przyszłych klientów i napisz, w jaki sposób będziesz się reklamował (strona www, social media, ulotki). Wspomnij o tym, w jaki sposób utrzymasz swoich dotychczasowych klientów.

Przykład

Moimi klientami będą głównie Pary Młode. To osoby w wieku 25-40 lat. O średnich i wyższych dochodach. Planujące swoje przyjęcie weselne i poszukujące dj-a. Będą to osoby, z terenu powiatu i województwa. Przeznaczają spore środki na realizację całego przedsięwzięcia związanego z organizacją ślubu i wesela.

Klienci oczekują jakości (chcą, by goście weselni dobrze się bawili), dostępności terminów i szybkiego kontaktu, możliwości ustalenia programu i zakresu prezentowanych utworów.

W kolejnym kroku opisz rynek, na którym masz zamiar działać. Posiłkuj się dostępnymi danymi (statystyki, raporty, analizy). Wskaż swoich konkurentów. Wybierz 3 rywali i określ ich mocne i słabe strony i na na tym tle pokaż swoje przewagi (np. niższe ceny, wyższa jakość, lepszy sprzęt etc.).

Następnie przygotuj dobrą analizę SWOT oraz analizę finansową. Pamiętaj, aby były poprawne, a analiza finansowa musi być realna i nieprzeszacowana. Zwróć uwagę, aby kwestie podatkowe skonsultować z biurem rachunkowym.

Porada

Nie myl mocnych stron (np. doświadczenie, wkład własny) z szansami (możliwość uzyskania dotacji) oraz słabych stron (brak doświadczenia w prowadzeniu własnej firmy) i zagrożeń (kryzys gospodarczy).

Mocne i słabe strony leżą po Twojej stronie, natomiast szanse i zagrożenia to czynniki zewnętrzne.

We wniosku możesz również opisać swoje doświadczenie i posiadane kwalifikacje. Możesz opisać zarówno umiejętności „twarde” (np. prawo jazdy), a także „miękkie” (łatwość nawiązywania relacji, umiejętności negocjacji czy sprzedażowe).

Dotacja dla dj z PFRON

Kto może ubiegać się o dotację dla dj z PFRON?

Dofinansowanie z PFRON przeznaczone jest dla osób z niepełnosprawnościami, które są zarejestrowane w urzędzie pracy jako bezrobotne lub poszukujące pracy niepozostające w zatrudnieniu.

Ile wynosi dotacja dla dj z PFRON?

Dotacja z PFRON może mieścić się w przedziale 6-15- krotność średniej krajowej. Jeśli zadeklarujesz we wniosku, że firmę będziesz prowadził później przez rok, to możesz maksymalnie ubiegać się o 6-krotność przeciętnej pensji (ok. 48 tys. zł).

Z kolei jeżeli zadeklarujesz, że firmę będziesz prowadził przez 2 lata, to możesz wnioskować o 15-krotność średniego wynagrodzenia (ok. 120 tys. zł).

Miej także na uwadze, że urząd może samodzielnie ustalić maksymalny pułap dofinansowania i może on być niższy niż wskazane kwoty.

Na co można przeznaczyć dotację dla dj z PFRON?

Dotację dla jednoosobowej działalności gospodarczej z PFRON możesz wydatkować na sprzęt, urządzenia, maszyny, zatowarowanie, materiały, oprogramowanie, remont, kursy i szkolenia, reklamę, doradztwo prawne czy uzyskanie niezbędnych zezwoleń/pozwoleń.

Jak uzyskać dotację dla dj z PFRON?

Najpierw musisz zarejestrować się w urzędzie pracy. Następnie składasz wniosek o dofinansowanie. Urząd pracy ma 30 dni na jego rozpatrzenie.

Jeśli uzyskasz pozytywną odpowiedź, to urząd zaprasza Cię na negocjacje, które dotyczą ostatecznego kształtu umowy o dofinansowanie.

Negocjacje najczęściej dotyczą kwoty dofinansowania, zabezpieczenia, rozliczenia dotacji. Finalny krok to podpisanie wynegocjowanej wcześniej umowy, założenie działalności gospodarczej, wydatkowanie i rozliczenie dotacji.

Dotacja dla dj – podsumowanie

Dotacja dla dj może wynieść kilkanaście tysięcy złotych. Możesz ją przeznaczyć na zakup sprzętu, wyposażenia, reklamę czy konsultacje prawne. Dokładnie opisz swój pomysł.

Pamiętaj o dołączeniu do wniosku określonych załączników, wyborze formy zabezpieczenia oraz wkładzie własnym. Zwróć uwagę, aby wniosek wraz z załącznikami trwale spiąć.

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z urzędu pracy

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP.  

Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.

Sprawdź opinie moich Klientów

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami.

RSS
LinkedIn
Share