Dofinansowanie z urzędu pracy po 30 roku życia

4.5/5 - (6 votes)

Skończyłeś 30 lat i jesteś zarejestrowany w PUP? Chcesz założyć własną działalność? Skorzystaj z pomocy swojego pośredniaka. Sprawdź, jakie dofinansowanie z urzędu pracy po 30 roku życia jest dla Ciebie. 

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł

Kto może uzyskać dofinansowanie z urzędu pracy po 30 roku życia? 

O dotację mogą ubiegać się osoby bezrobotne po 30 roku życia oraz absolwenci KIS lub CIS. Środki przyznaje się w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. Aby wystąpić o dofinansowanie bardzo często trzeba spełniać określone warunki (m.in. nie posiadać zarejestrowanej działalności, nie zalegać z ZUS-em i US z poprzedniej działalności, nie być karanym przeciwko obrotowi gospodarczemu na 2 lata wstecz przed dniem złożenia wniosku).  

dofinansowanie z urzędu pracy po 30 roku życia

Dodatkowo osoba składająca wniosek o dotację z PUP musi przynależeć do jednej z poniższych kategorii: 

Jak zatem widzisz nie są to specjalnie wyśrubowane kryteria, co zwiększa możliwość zdobycia dotacji z PUP. Z drugiej strony licz się z tym, że zainteresowanie dofinansowanie w tej grupie wiekowej jest większe niż w przypadku osób do 30 lat.

Ile maksymalnie wynosi dofinansowanie z urzędu pracy po 30 roku życia? 

Choć ustawowo maksymalny pułap dotacji wynosi 6-krotność średniej krajowej, czyli około 48 tys. zł. To ostateczna kwota, o jaką będziesz mógł się ubiegać zależy od Twojego pośredniaka, bo każdy może dowolnie ustalić maksymalną granicę. Zatem może być to zdecydowanie mniej (np. 23 tys. zł). 

Porada

Zwróć uwagę, aby dokładnie sprawdzić, o jaką kwotę maksymalnie możesz się ubiegać w swoim urzędzie pracy. Jeśli maksymalna kwota dotacji wynosi 20 tys. zł, to nie możesz wnioskować o więcej (np. 22 tys. zł). Jeśli wpiszesz wyższą kwotę, niż maksymalnie dopuszczalna, to urząd odrzuci Twój wniosek.

Dlatego dokładnie przekalkuj, ile potrzebujesz i czy dotacja w pełni odpowie na Twoje potrzeby, czy będziesz musiał szukać kapitału w jeszcze innym miejscu. Pamiętaj tylko, że nie możesz finansować tego samego projektu z dwóch różnych źródeł publicznych w tym samym czasie. Chodzi o to, że nie możesz jednocześnie korzystać z dotacji z PUP i pożyczki na otwarcie działalności. Musisz wybrać, co bardziej Ci się w danej chwili kalkuje i gdzie spełniasz postanowione warunki.

Jakie wydatki pokrywa dofinansowanie z urzędu pracy po 30 roku życia? 

W ramach dotacji będziesz mógł kupić niezbędne do uruchomienia firmy wyposażenie. Środki możesz wydać m.in. na: 

Pamiętaj o tym, że zakupy muszą być bezpośrednio związane z profilem Twojej działalności. Dodatkowo sprawdź, czego nie możesz kupić z dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej. To ważne, bo jeśli na liście zakupów znajdzie się coś wykluczonego z dofinansowania. To może być to podstawą do odrzucenia wniosku,  

dofinansowanie z urzędu pracy po 30 roku życia

Zwróć także uwagę na podział procentowy poszczególnych wydatków. Nie możesz ich przekroczyć, bo to też grozi odrzuceniem dokumentacji. Musisz sprawdzić, ile procent dotacji możesz wydać na poszczególne kategorie (np. na pomoc prawną 10%, na środki trwałe powyżej 50%, na reklamę 10%, na towar 30%). 

Przykład

Jeśli ubiegasz się o 30 tys. zł, to na sprzęt musisz wydać min. 15 tys. zł, na reklamę i pomoc prawną po 3 tys. zł, a na towar nie więcej niż 9 tys. zł.

Dodatkowo istotne jest to, aby kupować wydajny i w miarę tani sprzęt. Ze środkowej półki. Jeśli zdecydujesz się na drogie rzeczy, to urząd pracy może to zanegować. Wówczas możesz liczyć się z tym, że dany wydatek albo zostanie obcięty i będziesz musiał kupić coś tańszego, albo wyrzucony z listy zakupów, co będzie znacznie dotkliwsze.

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie z urzędu pracy po 30 roku życia? 

Wniosek składasz w wyznaczonym terminie (jeśli urząd pracy prowadzi nabory w trybie zamkniętym) lub w dowolnym czasie, jeśli jest to nabór otwarty, czyli trwa aż do wyczerpania budżetu na dane działanie. 

Porada

Jeśli Twój urząd prowadzi otwarty nabór wniosków, to kolejność zgłoszeń może mieć znaczenie. Im szybciej złożysz wniosek, tym lepiej.

W przypadku naborów zamkniętych, kolejność zgłoszeń nie ma większego znaczenia. Ważne, żebyś złożył wniosek w wyznaczonym terminie.

Dobrze opracuj swój wniosek. Szczegółowo opisz pomysł na biznes, scharakteryzuj klientów, konkurencję, działania reklamowe. Przygotuj profesjonalną część finansową i dobrą analizę SWOT.  Pamiętaj o liście zakupów w ramach dofinansowania i środków własnych, które powinieneś zadeklarować. Ich wysokość zawsze określona jest w zasadach lub regulaminie przyznawania dotacji.

Zwróć uwagę na zabezpieczenie dotacji (musisz określić, na który rodzaj się decydujesz – szczegóły znajdziesz w regulaminie) oraz załączniki, bez których nie możesz złożyć wniosku, bo przepadnie podczas oceny formalnej. Wtedy cała Twoja praca pójdzie na marne.

Ile trwa ocena wniosku o dofinansowanie z urzędu pracy po 30 roku życia?

Urząd pracy rozpatruje wniosek przez 30 dni, choć może trwać to krócej. Po tym czasie otrzymasz decyzję pozytywną lub negatywną. Od negatywnej w większości przypadków nie przysługuje Ci odwołanie, więc wniosek składasz ponownie w kolejnym terminie.

Jak wyglądają kolejne kroki po rozpatrzeniu wniosku o dofinansowanie z urzędu pracy po 30 roku życia?

Następnie podpisujesz umowę z pośredniakiem i składasz zabezpieczenie. Otrzymujesz przelew z urzędu i rejestrujesz działalność. Później wydatkujesz przyznaną kwotę, rozliczasz ją i prowadzisz firmę przez wskazany w umowie o dotację czas.

dofinansowanie z urzędu pracy po 30 roku życia

Po tym okresie pobierasz z ZUS i US zaświadczenia o niezawieszaniu działalności i niezaleganiu z daninami publicznymi i rozliczasz końcowo dofinansowanie przez rozwiązanie umowy.

W okresie trwania umowy może pojawić się kontrola z ramienia PUP. Zawsze jest wcześniej zapowiedziana i nie jest dolegliwa. Sprawa tylko zgodność wydatków z umową.

O czym warto pamiętać ubiegając się o dofinansowanie z urzędu pracy po 30 roku życia?

Przede wszystkim o tym, aby planowany biznes był zgodny z tym, czym do tej pory się zajmowałeś. To automatycznie wpływa na większe szanse na otrzymanie pieniędzy z pośredniaka. Ponadto istotne są terminy. Nie możesz ich przegapić. Jeśli tak by się stało, to musisz czekać na kolejny nabór, a to może potrwać.

Kolejną kwestia to przygotowanie wniosku i dołączenie wszystkich załączników. Bez tego wniosek może nie zostać rozpatrzony i zostaniesz z pustymi rękami. Bardzo ważny jest wkład własny, a także posiadanie porozumień z przyszłymi klientami. To także zwiększa wiarygodność wniosku.

Musisz także pomyśleć o lokalu pod działalność, bez tego ani rusz oraz o zabezpieczeniu. To dwie podstawowe kwestie, a ich brak może zaważyć na odrzuceniu wniosku.

Dofinansowanie z urzędu pracy po 30 roku życia – podsumowanie

Dofinansowanie z urzędu pracy po 30 roku życia to kilkanaście tysięcy złotych, które może pomóc CI uruchomić firmę. Dlatego warto rozważyć tę opcję i złożyć wniosek.

Dobrze się przygotuj do aplikowania o środki z PUP. Opracuj ciekawy wniosek, prawidłową listę zakupów oraz przygotuj wszystkie dokumenty. Tylko tak masz możliwość uzyskać pełną kwotę.

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z urzędu pracy

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP.  

Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.

Sprawdź opinie moich Klientów

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami

RSS
fb-share-icon
LinkedIn
LinkedIn
Share