Dofinansowanie z urzędu pracy na pierwszą działalność
Jeśli interesuje Cię dofinansowanie z urzędu pracy na pierwszą działalność. Sprawdź, ile wynosi, co możesz kupić w ramach dotacji i jak uzyskać pieniądze na swój biznes.
Kto może ubiegać się o dofinansowanie z urzędu pracy na pierwszą działalność?
Dofinansowanie z urzędu pracy na pierwszą działalność skierowane jest do osób bezrobotnych lub absolwentów KIS lub CIS, a także opiekunów osób z niepełnosprawnościami.
Może je uzyskać pod pewnymi warunkami, które szczegółowo opisane są w regulaminie. Do najważniejszych warunków należą: nieposiadanie w ciągu 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku działalności gospodarczej, niekaralność w ciągu 2 lat przed dniem złożenia wniosku za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu, nieprzerwanie bez uzasadnionej przyczyny udziału w stażu, szkoleniu lub innej formie aktywizacji zawodowej w ciągu 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.
Ile wynosi dofinansowanie z urzędu pracy na pierwszą działalność?
Choć maksymalna kwota dotacji z PUP wynosi 6-krotność średniej krajowej (ok. 48 tys. zł). To każdy pośredniak może samodzielnie ustalić maksymalny poziom dofinansowania. Niestety, z reguły jest on niższy niż ustawowy.
Dofinansowanie z urzędu pracy na pierwszą działalność waha się w granicach 20-30 tys. zł. Musisz dokładnie znać kwotę, o jaką możesz ubiegać się w swoim urzędzie pracy. Jej przekroczenie będzie skutkowało odrzuceniem Twojego wniosku o dotację z urzędu pracy.
Na co można przeznaczyć dofinansowanie z urzędu pracy na pierwszą działalność?
Dofinansowanie z urzędu pracy na pierwszą działalność możesz przeznaczyć na zakup maszyn, urządzeń, wyposażenia, narzędzi, oprogramowania, reklamę, zatowarowanie, zakup materiałów i surowców, adaptację lokalu, a także konsultacje prawne.
Miej na uwadze, że każdy urząd pracy ma swoje własne wytyczne w zakresie wydatkowania dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Niestety, katalogi akceptowanych przez pośredniaki wydatków różnią się między sobą. Co oznacza, że rzecz akceptowana w jednym urzędzie pracy, będzie wykluczona w innym.
Czego nie możesz kupić z dotacji z PUP? Przede wszystkim kasy fiskalnej, samochodu, szkoleń lub kursów, nieruchomości, akcji i obligacji. Nie sfinansujesz w ramach dotacji kosztów przesyłki zakupionych rzeczy, kar, grzywien i bieżących kosztów działalności (np. ZUS, czynsz, podatki, pensje).
Zwróć uwagę, że wszystkie wydatki muszą być jak najbardziej spójne z profilem działalności. Chodzi o to, abyś kupował tylko taki sprzęt czy wyposażenie, które jest niezbędne do prowadzenia wybranej przez Ciebie firmy. Dodatkowo pamiętaj o tym, aby każdy wydatek był uzasadniony. Każda pozycja we wniosku musi być wyjaśniona, dlaczego decydujesz się na taki zakup i jak wykorzystasz go we własnej firmie.
Dodatkowo sprawdź, czy Twój pośredniak nie wprowadza progów procentowych pomiędzy poszczególnymi kategoriami wydatków. Może okazać się tak, że na sprzęt musisz wydać minimum 50% dotacji, na reklamę 10%, a na adaptację lokalu maksymalnie 20% dofinansowania na działalność.
Jaka forma zabezpieczenia na dofinansowanie z urzędu pracy na pierwszą działalność?
Aby uzyskać dotację z PUP, musisz wybrać formę zabezpieczenia. Dzięki niemu urząd pracy może dochodzić roszczeń, jeśli złamiesz warunki umowy.
Co do zasady, możesz wybierać spośród: aktu notarialnego, blokady konta, gwarancji bankowej, zastawu na prawach lub rzeczach, poręczenia i weksla z poręczeniem wekslowym. Miej jednak na uwadze, że nie w każdym urzędzie pracy będziesz miał do wyboru wszystkie z powyższych rodzajów zabezpieczenia. Bardzo często zdarza się, że będziesz decydował pomiędzy 2-3 rodzajami.
Zanim zdecydujesz się na konkretną formę zabezpieczenia dotacji z urzędu pracy, dokładnie sprawdź w regulaminie, jakie warunki musisz spełniać. Decydując się np. na akt notarialny musisz posiadać ruchomości lub nieruchomości o wartości 130% wnioskowanej kwoty. Dodatkowo weź pod uwagę koszty związane z ustanowieniem aktu notarialnego, które będziesz musiał ponieść z własnej kieszeni. Te z kolei mogą być całkiem spore.
Czy dofinansowanie z urzędu pracy na pierwszą działalność wymaga posiadania wkładu własnego?
Bardzo często okazuje się , że tak, choć nie jest to wymóg obowiązujący w każdym urzędzie pracy. Jednak nawet wtedy, kiedy Twój pośredniak nie wymaga posiadania środków własnych. Warto je zadeklarować, bo zwiększają Twoje szanse przy ubieganiu się o dofinansowanie z urzędu pracy na pierwszą działalność.
To, ile wkładu własnego musisz zadeklarować zależy od konkretnego pośredniaka. Każdy z nich ma inne wymagania. W niektórych wystarczy 20% wnioskowanej kwoty jako wkład własny. W innych, im więcej zadeklarujesz, tym więcej punktów możesz uzyskać. Wkład własny deklarujesz przez oświadczenie lub dołączenie do wniosku wyciągu z konta.
Dodatkowo pamiętaj o tym, aby rozpisać we wniosku o dotację z PUP, na co przeznaczysz środki własne. Możesz je wydać na konkretny zakup lub przeznaczyć na pokrycie bieżących opłat z tytułu prowadzenia działalności. Zwróć również uwagę na wkład własny rzeczowy. Mogą być to maszyny lub urządzenia, które posiadasz, a które chcesz wykorzystać w przyszłej firmie. Uwzględnij tylko taki sprzęt, którego nie chcesz kupić w ramach dofinansowania.
Jakie załączniki do wniosku o dofinansowanie z urzędu pracy na pierwszą działalność?
Każdy urząd pracy ma swoją specyficzną listę załączników, które musisz dołączyć do wniosku o dotację z PUP. Pamiętaj, że ich brak jest sporym błędem i może skutkować odrzuceniem Twojej dokumentacji. Bez możliwości jej uzupełnienia, choć czasami jest to możliwe.
Jakie załączniki najczęściej musisz dołączyć? Z reguły są to oświadczenia, formularz o pomocy de minimis, xero dyplomu ukończenia studiów lub świadectwa szkolnego. Warto dołączyć również xerokopie certyfikatów ukończonych szkoleń, uprawnień zawodowych, a także xero dokumentu potwierdzającego posiadanie lokalu.
Aby zwiększyć swoje szansę na dotację z urzędu pracy, dołącz do wniosku listy intencyjne lub przedwstępne umowy o współpracy. Dobrze jeśli zawrzesz je z klientami, jak również dostawcami. Mile widziane przez urząd pracy są także referencje z poprzednich miejsc pracy oraz portfolio, czyli Twoje wcześniejsze realizacje (np. w formie zdjęć). Dzięki temu Twój wniosek wyróżni się na tle pozostałych i zapadnie w pamięć osobom oceniającym.
Dofinansowanie z urzędu pracy na pierwszą działalność – podsumowanie
Aby uzyskać dofinansowanie z urzędu pracy na pierwszą działalność, musisz przygotować listę załączników. Nie zapomnij również o formie zabezpieczenia dotacji, a także wkładzie własnym.
Dodatkowo odpowiednio przygotuj listę zakupów, tak by była zgodna z wytycznymi Twojego urzędu oraz uwzględnij konieczność posiadania lokalu. To wszystko pozwoli Ci zwiększyć swoje szanse na dotację z PUP.
Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z PUP
Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP.
Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.
Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl.
Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami