Dofinansowanie z urzędu pracy na auto handel

4.5/5 - (212 votes)

Pracowałeś w komisie samochodowych? Jesteś osobą bezrobotną? Zobacz, jak uzyskać dofinansowanie z urzędu pracy na auto handel. Krok po kroku wytłumaczę Ci, jak przygotować skuteczny wniosek.

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł

Czy dofinansowanie z urzędu pracy na auto handel jest możliwe?

Tak, jeśli interesuje Cię otwarcie komisu samochodowego przy wsparciu ze środków urzędu pracy, to jest to możliwe. Ten rodzaj działalności nie jest wykluczony z możliwości uzyskania dotacji z PUP.

dofinansowanie z urzędu pracy na auto handel

Zatem spokojnie możesz złożyć wniosek o dofinansowanie z urzędy pracy na auto handel. Chcesz wiedzieć, jak to zrobić? Czytaj dalej.

Ile wynosi maksymalne dofinansowanie z urzędu pracy na auto handel?

To zależy od konkretnego urzędu pracy, bo każdy pośredniak może dowolnie określić maksymalną kwotę. Mimo że ustawowo jest to 6-krotność średniej krajowej, więc ok. 48 tys. zł. To kwota w Twoim urzędzie może być niższa. Często oscyluje na poziomie 20-27 tys. zł i niestety, dość rzadko spotyka się maksymalny ustawowy poziom.

Kiedy złożyć wniosek o dofinansowanie z urzędu pracy na auto handel?

Wniosek o dofinansowanie z urzędu pracy na auto handel najlepiej złożyć w momencie otwarcia naboru, bo wtedy jest największa szansa na uzyskanie dotacji. To szczególnie istotne, jeśli Twój urząd pracy organizuje nabór otwarty, czyli od początku roku aż do wyczerpania puli. Im później złożysz wniosek, tym masz mniejszą szansę na dotację.

Jak uzyskać dofinansowanie z urzędu pracy na auto handel?

Przede wszystkim musisz być zarejestrowany w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Ponadto Twój urząd pracy musi prowadzić nabór wniosków o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

W pierwszym kroku musisz przygotować wniosek. Zawiera on zestaw wszystkich kluczowych informacji. Musisz dokładnie opisać swój pomysł na biznes, następnie określasz, kto będzie klientem, a także w jaki sposób będziesz się reklamował. Opisujesz swoją konkurencję, rynek, a także przewagi, jakie masz nad rywalami. Przedstawiasz wyliczenia finansowe, listę wydatków w ramach dotacji i wkładu własnego oraz analizę SWOT.

Urząd pracy weryfikuje wniosek pod kątem formalnym i merytorycznym. Po pozytywnej decyzji wyznacza termin podpisania umowy, po którym musisz dopełnić formalności w postaci wniesienia zabezpieczenia. Następnie oczekujesz na przelew środków i dopiero po jego otrzymaniu rejestrujesz działalność.

Kolejny krok to wydatkowanie przyznanych środków zgodnie z zapisami umowy, a następnie rozliczenie wydatków. Następnie prowadzisz działalność przez wskazany w umowie okres i po jego zakończeniu pobierasz zaświadczenie z ZUS-u i urzędu skarbowego. Pamiętaj, że przez ten czas nie możesz zawiesić firmy, a także podjąć zatrudnienia.

Po zakończeniu umowy wraz z zaświadczeniami udajesz się do urzędu pracy i rozwiązujesz umowę o dofinansowanie. Miej na uwadze, że urząd w czasie obowiązywania umowy zastrzega sobie prawo do wglądu w Twoją dokumentację księgową oraz przeprowadzenia kontroli.

Na co przeznaczyć dofinansowanie z urzędu pracy na auto handel?

Dotację z urzędu pracy możesz wydać na zakup sprzętu, maszyn, urządzeń, narzędzi, wyposażenia, zatowarowania/materiałów. Możesz je również przeznaczyć na adaptację lokalu, a także konsultacje prawne.

dofinansowanie z urzędu pracy na auto handel

W przypadku komisu samochodowego z dotacji z PUP możesz kupić:

Z dofinansowania nie kupisz kasy fiskalnej, samochodów do dalszej odsprzedaży, telefonu (w niektórych urzędach pracy jego zakup jest dopuszczalny). Nie możesz go również przeznaczyć na bieżące wydatki (czynsz, ZUS, podatki, paliwo, opłaty za media etc.).

Pamiętaj o progach procentowych w poszczególnych kategoriach wydatków. Czyli np. na sprzęt musisz wydać ponad 50% kwoty, na materiały do 50%, a na adaptację lokalu 20%.

Pobierz przykładową listę zakupów z dotacji na auto handel

Jakie zabezpieczenie dotacji na komis samochodowy?

Jeśli ubiegasz się o dofinansowanie z urzędu pracy na auto handel, musisz wybrać rodzaj zabezpieczenia środków z PUP. W przypadku złamania postanowień umowy, urząd pracy na tej podstawie może dochodzić swoich praw.

W zależności od pośredniaka możesz spotkać się z następującymi rodzajami zabezpieczenia:

Szczegółowe informacje odnośnie zabezpieczenia dotacji znajdziesz w tym artykule.

Wkład własny i lokal we wniosku o dofinansowanie z urzędu pracy na auto handel

Pamiętaj o tym, że wiele pośredniaków wymaga, abyś ubiegając się o dotację z PUP, zadeklarował wkład własny. Jego wysokość może być różna, w zależności od urzędu pracy może być to np. 20% wnioskowanej kwoty.

Dołączenie wkładu własnego zwiększa Twoje szanse na to, aby uzyskać dofinansowanie z urzędu pracy na auto handel. Zadeklaruj wkład własny nawet wtedy, kiedy nie jest on wymagany.

Na moment składania wniosku musisz również dysponować lokalem. Może być to Twój własny lokal, wynajęty lub użyczony. Zwróć uwagę, że forma władania lokalem też może mieć znaczenie, bo np. za lokal wynajęty uzyskasz więcej punktów niż użyczony. To wszystko musisz sprawdzić w regulaminie swojego pośredniaka.

Jakie załączniki do wniosku o dofinansowanie z urzędu pracy na auto handel?

Każdy urząd pracy ma nieco inny zestaw dokumentów, które musisz dołączyć. Najczęściej wymagane są oświadczenia, dyplomy ukończenia studiów lub świadectwo szkolne, dokument potwierdzający posiadanie lokalu i wkładu własnego, a także formularz o pomocy de minimis.

dofinansowanie z urzędu pracy na auto handel

Dodatkowo wymagane mogą być listy intencyjne, referencje z poprzednich miejsc pracy, xerokopia prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego samochodu. Pamiętaj, że brak załączników może skutkować odrzuceniem Twojego wniosku o dofinansowanie z urzędu pracy na auto handel.

Na jakie błędy uważać?

Jeśli przygotowujesz wniosek o dotację z urzędu pracy, uważaj na błędy, które mogą skończyć się odrzuceniem Twojej dokumentacji. Przede wszystkim zwróć uwagę na to, czy składasz wniosek na obowiązującym wzorze. Musi być aktualny.

Ponadto pamiętaj o dobrym kodzie PKD i nie przekrocz kwoty, o którą się ubiegasz. Dołącz wszystkie niezbędne załączniki i zwróć uwagę na to, aby każde pole we wniosku było wypełnione. Szczegółowo odpowiadaj na wszystkie pytania i pisz czytelnie (jeśli wypełniasz druk odręcznie) lub określoną czcionką w przypadku wersji elektronicznej.

Nie zapomnij o podpisach lub parafkach (w zależności od urzędu pracy) oraz trwałym spięciu wniosku wraz z załącznikami.

Dofinansowanie z urzędu pracy na auto handel – podsumowanie

Jeśli chcesz uzyskać dofinansowanie z urzędu pracy na auto handel, to jest to możliwe. Dotację możesz przeznaczyć na zakup sprzętu komputerowego, odkurzacza, ozonatora, miernika lakieru czy reklamę.

Niestety, ze środków pośredniaka nie będziesz mógł zakupić samochodów do dalszej odsprzedaży czy kasy fiskalnej. Aby ubiegać się o pieniądze musisz być bezrobotnym. Kolejny krok to przygotowanie wniosku i złożenie go w urzędzie. Teraz pozostaje Ci czekać na decyzję i jeśli będzie pozytywna, założyć firmę i działać.

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z urzędu pracy

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP.  

Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.

Sprawdź opinie moich Klientów

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami

RSS
fb-share-icon
LinkedIn
LinkedIn
Share