Dofinansowanie z urzędu pracy a działalność nierejestrowana

Prowadzisz działalność okazjonalną? Zastanawiasz się czy w takiej sytuacji będziesz mógł się zarejestrować w urzędzie pracy i uzyskać dotację na firmę? Sprawdź czy dofinansowanie z urzędu pracy a działalność nierejestrowana jest możliwa.

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł

Czym jest działalność nierejestrowana?

Działalność nierejestrowana zwana również działalnością okazjonalną, to taki biznes na próbę. Możesz przetestować swoje założenia biznesowe w realnym świecie. Są jednak pewne warunki.

dofinansowanie z urzędu pracy a działalność nierejestrowana

Przede wszystkim możesz prowadzić działalność nierejestrowaną, jeśli wcześniej nie prowadziłeś firmy lub od zamknięcia ostatniej działalności gospodarczej upłynęło 60 miesięcy.

Ponadto przychód z działalności nierejestrowanej nie może przekraczać 75% minimalnego wynagrodzenia miesięcznie. Zatem każdego miesiąca nie możesz mieć wyższych przychodów niż 75% minimalnej krajowej.

Dofinansowanie z urzędu pracy a działalność nierejestrowana

Sprawdź czy dofinansowanie z urzędu pracy a działalność nierejestrowana jest możliwe i jakie warunki musisz spełniać, a jest ich kilka.

Dofinansowanie z urzędu pracy a działalność nierejestrowana – warunki

Jak wspomniałem jest kilka warunków, które musisz spełniać, aby uzyskać status osoby bezrobotnej przy jednoczesnym prowadzeniu działalności nierejestrowanej.

Przede wszystkim rejestrując się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna składasz oświadczenie o zdolności i gotowości do podjęcia zatrudnienia. Tym samym prowadzenie nierejestrowanej działalności gospodarczej nie może w żaden sposób wpływać na Twoją zdolność i gotowość do podjęcia pracy. Zatem nie może jej uniemożliwiać.

W praktyce oznacza to, że musisz stawiać się w urzędzie w wyznaczonych terminach oraz bez uzasadnionej przyczyny nie możesz odmówić podjęcia pracy, stażu, szkolenia lub przerwać ich z własnej winy.

Dodatkowo będąc osobą bezrobotną nie możesz posiadać aktywnego wpisu do CEIDG. W przypadku działalności nierejestrowanej jak sama nazwa wskazuje, nie rejestrujesz jej w ewidencji, więc ten warunek uzyskania statusu osoby bezrobotnej jest spełniony.

No i w końcu wspomniany już wcześniej przychód. Jako osoba bezrobotna nie możesz uzyskiwać miesięcznie wyższych przychodów niż połowa minimalnego wynagrodzenia. W przypadku osoby bezrobotnej przychodem jest inny przychód niż ten pochodzący z zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej.

Zatem jeśli w ramach działalności nierejestrowanej nie przekroczysz miesięcznie pułapu połowy minimalnej krajowej, to będziesz mógł zachować status osoby bezrobotnej.

Dotacja z urzędu pracy a działalność nierejestrowana – czy jest możliwe?

Co do zasady dofinansowanie z urzędu pracy a działalność nierejestrowana jest możliwe. Jeśli spełnisz powyższe warunki, to w większości przypadków nie ma zakazu ubiegania się o dotację na otwarcie prawdziwej firmy przy wcześniejszym prowadzeniu nierejestrowanej działalności gospodarczej.

dofinansowanie z urzędu pracy a działalność nierejestrowana

Istotne jest to, abyś najpierw tę kwestie zweryfikował w swoim urzędzie pracy, ponieważ czasami jest tak, że nie każdy urząd pracy wyraża na to zgodę. Zatem zanim zaczniesz prowadzić „firmę bez firmy”, dokładnie sprawdź w swoim urzędzie czy będziesz mógł tak zrobić czy np. nie będzie się to wiązało z utratą statusu osoby bezrobotnej.

Natomiast musisz mieć świadomość, że nie możesz uzyskać dofinansowania na prowadzenie działalności nierejestrowanej. Taka działalność nie może uzyskać wpisu do CEIDG, zatem nie może być też dofinansowana przez urząd. Środki możesz uzyskać na prowadzenie normalnej działalności.

Dofinansowanie z urzędu pracy a działalność nierejestrowana – kiedy warto?

Dofinansowanie z urzędu pracy a działalność nierejestrowana może być pomocne w sytuacji, kiedy nie masz potwierdzonego doświadczenia zawodowego w branży, w której chcesz później prowadzić firmę i uzyskać dotację z urzędu pracy.

Załóżmy, że interesuje Cię otwarcie firmy zajmującej się projektowaniem graficznym. Nie posiadasz formalnie potwierdzonego doświadczenia, czyli wcześniej nie pracowałeś w tej branży, a chcesz uzyskać dotację na swój biznes.

W takiej sytuacji, jeśli urząd pracy nie wyklucza możliwości otwarcia działalności nierejestrowanej, możesz zdobyć doświadczenie zawodowe właśnie w ten sposób. Zatem zakładasz działalność nierejestrowaną, zdobywasz klientów, realizujesz projekty i tym samym zdobywasz doświadczenie niezbędne później przy wniosku o dofinansowanie.

Dofinansowanie z urzędu pracy a działalność nierejestrowana – podsumowanie

Wiesz już, czy dofinansowanie z urzędu pracy a działalność nierejestrowana jest możliwe. Co do zasady możesz ubiegać się o dofinansowanie prowadząc nierejestrowaną działalność gospodarczą. Jednak w dużej mierze zależy to od danego urzędu pracy, ponieważ część z nich nie akceptuje prowadzenia działalności okazjonalnej będą osobą zarejestrowaną w urzędzie.

Dlatego zanim zaczniesz prowadzić biznes na próbę, to dokładnie zweryfikuj czy będziesz mógł to zrobić w swoim urzędzie pracy.

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z urzędu pracy

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP. 

Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.

Sprawdź opinie moich Klientów

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami.

RSS
LinkedIn
Share