Dofinansowanie z urzędu pracy 2024

4.5/5 - (122 votes)

Chcesz założyć swój biznes, a masz ograniczone środki finansowe? Zobacz, jak uzyskać dofinansowanie z urzędu pracy 2024. Sprawdź, ile wynosi i na co możesz je przeznaczyć.

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł

Kto może ubiegać się o dofinansowanie z urzędu pracy 2024?

Dofinansowanie z urzędu pracy 2024 skierowane jest do osób bezrobotnych, absolwentów KIS lub CIS oraz opiekunów osób z niepełnosprawnościami.

Dodatkowo pamiętaj o tym, że każdy urząd pracy ma swój regulamin, gdzie określa warunki, które musisz spełniać, aby ubiegać się o dotację z PUP. Chodzi m.in. o to, że nie:

Ile wynosi dofinansowanie z urzędu pracy 2024?

Maksymalna kwota dotacji z urzędu pracy wynosi 6-krotność średniej krajowej. Weź jednak pod uwagę, że każdy pośredniak może sam ustalić swój maksymalny pułap dofinansowania. Co oznacza, że bardzo często jest on niższy niż ustawowe 48 tys. zł. Maksymalne dotacje na działalność mogą wynosić zatem 20, 23, 35 tys. zł.

Porada

Pamiętaj, że jeśli przekroczysz kwotę i będziesz wnioskować o większą sumę. To urząd pracy odrzuci Twój wniosek. Dlatego dokładnie sprawdź, jaka kwota jest dostępna w Twoim pośredniaku.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie z urzędu pracy 2024?

Miej na uwadze, że każdy pośredniak ma swoje wytyczne dotyczące wydatków w ramach dofinansowania na działalność. Dlatego warto się z nimi dokładnie zapoznać, zanim zaczniesz wypełniać wniosek.

Co do zasady, dotację możesz przeznaczyć na zakup:

Ważne jest to, abyś zweryfikował na co nie możesz przeznaczyć kwoty z PUP. Najczęściej dofinansowanie z urzędu pracy 2023 nie może być przeznaczone na zakup środka transportu, kasy fiskalnej, nieruchomości, szkolenia. Z dotacji nie możesz opłacić również bieżących kosztów prowadzenia działalności (ZUS, czynsz, pensje, podatki), a także kosztów przesyłki zakupionych rzeczy.

Pamiętaj też o sprawdzeniu czy Twój urząd pracy nie wprowadza progów procentowych pomiędzy poszczególnymi kategoriami wydatków. Chodzi o to, że na określoną grupę wydatków (np. maszyny/urządzenia, reklama etc.) musisz wydać konkretny procent dofinansowania.

Przykład

Np. na sprzęt musi być to 50% dotacji, na reklamę 10%, na adaptację lokalu maksymalnie do 20%, a na towar 20%.
Jeśli wnioskujesz o 20 tys. zł, to na środki trwałe musisz wydać 10 tys. zł, na reklamę maksymalnie możesz przeznaczyć 2 tys. zł, na adaptację nie więcej niż 4 tys. zł, a na towar do 4 tys. zł.

Kolejną ważną kwestią przy wydatkowaniu dotacji jest to, aby każdy wydatek był jak najbardziej powiązany z profilem planowanej działalności. Musi być niezbędny do uruchomienia, a następnie prowadzenia Twojej przyszłej firmy.

Nie zapomnij również o konieczności uzasadnienia zakupu poszczególnych rzeczy. Każdy przedmiot, który kupujesz w ramach dofinansowania na działalność musi mieć uzasadnienie. Wyjaśniasz w nim, dlaczego decydujesz się na taki zakup i jak wykorzystasz go we własnej firmie.

Dofinansowanie z urzędu pracy 2024 a wkład własny

Jeśli ubiegasz się o dofinansowanie z urzędu pracy 2024, w wielu wypadkach musisz zadeklarować wkład własny. Część urzędów pracy go nie wymaga, jednak zawsze warto pokazać własne środki, bo to zwiększa szansę na uzyskanie dotacji.

dofinansowanie z urzędu pracy 2024

Ile wkładu własnego musisz mieć? To zależy od konkretnego urzędu pracy. W jednych jest to np. 20% wnioskowanej kwoty. W innych im wyższe środki własne zadeklarujesz, tym Twój wniosek uzyska większą liczbę punktów. Wkład własny deklarujesz przez dołączenie do wniosku wyciągu z konta lub oświadczenia.

Przykład

Jeśli ubiegasz się o 25 tys. zł, to przy założeniu wkładu własnego na poziomie 20% wnioskowanej kwoty, na koncie musisz posiadać 5 tys. zł.

Zwróć uwagę na to, że we wniosku o dotację z PUP musisz szczegółowo rozpisać, na co przeznaczysz posiadane środki. Możesz je wydać na konkretny zakup lub bieżące opłaty.

We wniosku warto też pokazać wkład własny rzeczowy, czyli posiadane maszyny czy narzędzia, które chcesz wykorzystać w ramach projektu. Pamiętaj tylko o tym, aby nie wpisywać tych rzeczy, które chcesz sfinansować z dotacji.

Jakie załączniki do wniosku o dofinansowanie z urzędu pracy 2024?

Aby wniosek o dotację z PUP przeszedł pomyślnie weryfikację formalną. Musisz dołączyć określone załączniki. Ich brak jest częstym błędem, który może zniweczyć cały Twój wysiłek.

Listę załączników do wniosku znajdziesz w regulaminie lub samym wniosku.

Najczęściej musisz dołączyć:

Miej na uwadze, aby do wniosku o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej, dołączyć załączniki, które wpływają na lepszą ocenę złożonej dokumentacji. Przede wszystkim dołącz listy intencyjne lub przedwstępne umowy o współpracy z klientami i dostawcami. Pomyśl o referencjach z poprzednich miejsc pracy, a także portfolio wcześniejszych realizacji.

Jaką formę zabezpieczenia wybrać przy ubieganiu się o dofinansowanie z urzędu pracy 2024?

Pamiętaj, że ubiegając się o dofinansowanie z urzędu pracy 2024, musisz wybrać formę zabezpieczenia dotacji. Dzięki niemu urząd pracy w przypadku złamania przez Ciebie warunków umowy, może dochodzić swoich roszczeń.

dofinansowanie z urzędu pracy 2024

Jakie są dostępne formy zabezpieczenia dotacji z PUP? Co do zasady możesz wybrać pomiędzy blokadą konta, gwarancją bankową, poręczeniem, wekslem z poręczeniem wekslowym, aktem notarialnym i zastawa na prawach lub rzeczach. Pamiętaj jednak o tym, że nie w każdym pośredniaku dostępne będą wszystkie rodzaje zabezpieczenia. Czasami ich wybór ogranicza się do 2 lub 3 form.

Ważne jest to, abyś przed wyborem konkretnej formy zabezpieczenia przeczytał w regulaminie, jakie warunki musisz spełniać.

Przykład

W przypadku wyboru aktu notarialnego lub blokady konta wartość ruchomości/nieruchomości lub środków zgromadzonych na koncie musi wynosić 130% wnioskowanej kwoty.
Procent może różnić się w zależności od urzędu pracy.

Czy ubiegając się o dofinansowanie z urzędu pracy 2024 trzeba mieć lokal?

Tak, jeśli interesuje Cię dofinansowanie na działalność, musisz na moment składania wniosku dysponować lokalem. Może być to Twój lokal, wynajęty lub użyczony. Zwróć uwagę, że forma władania lokalem też może mieć znaczenie. Np. za własny lokal dostaniesz więcej punktów niż za lokal wynajęty.

Do wniosku dołączasz xerokopię dokumentu potwierdzającego posiadanie lokalu. W zależności od formy władania może być to akt notarialny, umowa najmu lub umowa użyczenia. Czasami niektóre urzędy pracy uwzględniają przedwstępną umowę najmu.

Dofinansowanie z urzędu pracy 2024 – podsumowanie

Aby uzyskać dofinansowanie z urzędu pracy 2024 musisz zgromadzić wkład własny, zebrać wymagane załączniki oraz wybrać formę zabezpieczenia dofinansowania. Zwróć uwagę, że istotne znaczenie ma prawidłowo przygotowana lista zakupów oraz sam wniosek.

Pamiętaj o tym, aby nie przekroczyć maksymalnego pułapu dofinansowania w Twoim urzędzie pracy. W przeciwnym razie Twój wniosek może zostać odrzucony już na etapie oceny formalnej, bez jego dalszej weryfikacji.

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z urzędu pracy

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP.  

Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.

Sprawdź opinie moich Klientów

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami

RSS
fb-share-icon
LinkedIn
LinkedIn
Share