Dofinansowanie na szkołę rodzenia

Dofinansowanie na szkołę rodzenia pomoże Ci wystartować z własnym biznesem. To szczególnie pomocne, jeśli nie dysponujesz własnym kapitałem. Zobacz, z jakim możliwości możesz skorzystać i z jakimi warunkami się one wiążą.

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł

Jakie dofinansowanie na szkołę rodzenia?

Dofinansowanie na szkołę rodzenia możesz pozyskać z kilku miejsc. Pamiętaj jednak o tym, że nie możesz finansować tego samego projektu z dwóch różnych źródeł jednocześnie. Musisz zdecydować się na jedną z dostępnych możliwości.

dofinansowanie na szkołę rodzenia

Dofinansowanie możesz pozyskać z:

Dofinansowanie na szkołę rodzenia z urzędu pracy

Kto może uzyskać dofinansowanie na szkołę rodzenia z PUP?

Dotacje na szkołę rodzenia z urzędu pracy skierowane są do osób bezrobotnych, opiekunów osób z niepełnosprawnościami oraz absolwentów KIS lub CIS. Jeśli chcesz uzyskać to dofinansowanie, musisz spełniać określone warunki, które znajdziesz w regulaminie. Dlatego najpierw dokładnie się z nim zapoznaj.

Sprawdź, jakie warunki musisz spełniać:

Pozostałe warunki są szczegółowo wymienione we wspominanym już regulaminie. Miej na względzie że jeśli nie będziesz spełniać chociaż jednego warunku, nie otrzymasz dofinansowania.

Ile wynosi dofinansowanie na szkołę rodzenia z urzędu pracy?

Maksymalna kwota dotacji na szkołę rodzenia z PUP może maksymalnie wynieść 6-krotność średniej pensji. Obecnie to ok. 48 tys. zł. Zwróć jednak uwagę, że każdy urząd pracy ma pełną swobodę ustalenia maksymalnego pułapu dotacji.

Najczęściej jest on zdecydowanie niższy od ustawowego pułapu i oscyluje w przedziale 20-25 tys. zł. W związku z tym dokładnie zweryfikuj, o jaką kwotę możesz się ubiegać w swoim pośredniaku.

Porada

Jeżeli Twój urząd pracy określić, że maksymalna kwota dofinansowania wynosi 23 tys. zł, to nie możesz ubiegać się o więcej (np. 24 tys. zł).
W przeciwnym razie urząd odrzuci Twój wniosek już na etapie oceny formalnej.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie na szkołę rodzenia z PUP?

Dotację na szkołę rodzenia z urzędu pracy możesz wydatkować na sprzęt, wyposażenie, oprogramowanie, materiały i towary, reklamę, adaptację lokalu i konsultacje prawne.

Planując zakupy z dotacji weź pod uwagę kilka spraw. Najpierw sprawdź, co możesz, a czego nie możesz kupić w ramach dofinansowania. Nagminnie z dotacji wykluczony jest zakup samochodu, nieruchomości, telefonu, kasy fiskalnej, kursów i szkoleń.

dofinansowanie na szkołę rodzenia

Zobacz też czy Twój urząd pracy nie wprowadza progów procentowych pomiędzy konkretnymi kategoriami wydatków. Może się okazać tak, że na sprzęt będziesz musiała wydać co najmniej 50% dotacji, na reklamę nie więcej niż 10%, na materiały/towary maksymalnie 20%, a na adaptację lokalu nie więcej 15% oraz 5% na konsultacje prawne.

Przykład

Jeżeli wnioskujesz o 30 tys. zł, to na na środki trwałe musisz wydać min. 15 tys. zł. Z kolei na reklamę nie możesz wydać więcej niż 3 tys. zł. Materiały/towary mogą wynieść maksymalnie 6 tys. zł, a adaptacja 4,5 tys. zł. Na konsultacje prawne możesz wydać nie więcej niż 1,5 tys. zł.

Dofinansowanie na szkołę rodzenia możesz przeznaczyć na:

Pobierz przykładową listę zakupów z dofinansowania na szkołę rodzenia

Jak uzyskać dotację na szkołę rodzenia z urzędu pracy?

Jeżeli planujesz ubiegać się o dofinansowanie na szkołę rodzenia z PUP, musisz być osobą bezrobotną, zarejestrowaną w konkretnym urzędzie pracy. W kolejnym kroku przygotowujesz i składasz wniosek. Wniosek możesz złożyć w naborze otwartym lub zamkniętym. Na jego rozpatrzenie pośredniak ma 30 dni.

dofinansowanie na szkołę rodzenia

Po rozpatrzeniu wniosku, podpisujesz umowę, wnosisz zabezpieczenie (np. blokadę konta) i czekasz na przelew środków. Dopiero po wpływie dofinansowania na Twoje konto, możesz zarejestrować firmę.

W kolejnym kroku wydatkujesz i rozliczasz przyznaną dotację w określonym terminie. W czasie obowiązywania umowy o dofinansowanie możesz spodziewać się kontroli ze strony urzędu pracy.

Po upływie roku udajesz się do urzędu skarbowego i ZUS-u po określone zaświadczenia (m.in. o niezaleganiu z płatnościami danin publicznych). Z zaświadczeniami idziesz do urzędu pracy. Rozliczasz się końcowo i tym samym rozwiązujesz umowę o dofinansowanie.

Dofinansowanie na szkołę rodzenia z Unii Europejskiej

Kto może ubiegać się o dofinansowanie na szkołę rodzenia z UE?

O dofinansowanie z UE na szkołę rodzenia mogą ubiegać się osoby bezrobotne, bierne zawodowo, opiekunowie osób z niepełnosprawnościami, imigranci, reemigranci, ubodzy pracujący, odchodzący z rolnictwa i ich rodziny.

Ile wynosi dofinansowanie na szkołę rodzenia z Unii Europejskiej?

Kwota dotacji na szkołę rodzenia z UE zależy od konkretnego projektu. Dotacje przyznawane są w ramach specjalnych projektów doradczo-szkoleniowych. Średnio ich wysokość waha się w przedziale 23-27 tys. zł.

Do tego dochodzi jeszcze wsparcie pomostowe wypłacane przez 6 lub 12 miesięcy w wysokości ok. 1-2 tys. zł.

Na co można przeznaczyć dotację na szkołę rodzenia z UE?

Dofinansowanie na szkołę rodzenia możesz przeznaczyć na urządzenia, sprzęt, maszyny, wyposażenie, reklamę, materiały/towary, surowce.

Jak uzyskać dofinansowanie na szkołę rodzenia z Unii Europejskiej?

Dotację unijną możesz uzyskać, jeżeli weźmiesz udział w konkretnym projekcie. Najpierw musisz znaleźć konkretny projekt. Zarządzają nimi wojewódzkie urzędy pracy.

Następnie składasz formularz rekrutacyjny. To skrócona wersja Twojego pomysłu, którą następnie specjalnie powołana komisja poddaje ocenie. Kolejny krok to rozmowa kwalifikacyjna do projektu.

dofinansowanie na szkołę rodzenia

Po pozytywnym zakończeniu wszystkich etapów i uzyskaniu odpowiedniej liczby punktów, bierzesz udział w projekcie. Projekt to nic innego jak cykl szkoleń z prowadzenia firmy, księgowości, marketingu. Po ukończeniu szkolenia składasz właściwy wniosek i biznesplan.

Kolejny raz komisja poddaje go ocenie formalnej i merytorycznej. Jeżeli w wyniku oceny otrzymasz odpowiednią liczbę punktów, możesz liczyć na dofinansowanie na szkołę rodzenia.

Dofinansowanie na szkołę rodzenia z Banku Gospodarstwa Krajowego

Kto może ubiegać się o dofinansowanie na szkołę rodzenia z BGK?

O pożyczkę z programu „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” mogą ubiegać się:

Ile wynosi dofinansowanie na szkołę rodzenia z Banku Gospodarstwa Krajowego?

Kwota pożyczki nie może wynieść więcej niż 20-krotność średniej krajowej. Zaletą tego dofinansowania jest niskie oprocentowanie, a także bardzo długi okres spłaty (do 7 lat, uwzględniając w tym 12 miesięcy karencji w spłacie).

Na co można przeznaczyć dofinansowanie na szkołę rodzenia z BGK?

Dofinansowanie na szkołę rodzenia z BGK możesz możesz przeznaczyć na zakup maszyn, urządzeń, reklamę oprogramowanie, zatowarowanie.

Jak uzyskać dofinansowanie na szkołę rodzenia z Banku Gospodarstwa Krajowego?

Przede wszystkim musisz znaleźć pośrednika finansowego, który działa na obszarze, na którym Ty będziesz później prowadziła swoją przyszłą szkołę rodzenia. Następnie składasz wniosek o dofinansowanie.

Pośrednik ocenia wniosek w ciągu 14 dni. Weź pod uwagę, że przygotowując wniosek możesz posiłkować się pomocą profesjonalnego doradcy. Jeśli Twój wniosek uzyska pozytywną decyzję, zakładasz działalność, podpisujesz umowę i otrzymujesz pożyczkę.

Dofinansowanie na szkołę rodzenia z PFRON

Kto może ubiegać się o dofinansowanie na szkołę rodzenia z PFRON?

Dotacje z PFRON skierowane są do osób z niepełnosprawnościami, które są zarejestrowane w urzędzie pracy jako bezrobotne lub poszukujące pracy niepozostające w zatrudnieniu.

Ile wynosi dotację na szkołę rodzenia z PFRON?

Dofinansowanie z PFRON nie może przekroczyć przedziału 6-15- krotność średniej krajowej. Jeżeli określisz we wniosku, że działalność będziesz później prowadziła przez 12 miesięcy, to możesz maksymalnie wnioskować o 6-krotność średniego wynagrodzenia (ok. 38 tys. zł).

Natomiast jeśli wskażesz we wniosku, że działalność będziesz prowadziła przez 24 miesiące, to możesz ubiegać się o 15-krotność przeciętnej pensji (ok. 100 tys. zł).

Weź pod uwagę, że urząd pracy może dowolnie określić maksymalny pułap dotacji i może on być niższy niż wskazane wyżej sumy.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie na szkołę rodzenia z PFRON?

Dotację na szkołę rodzenia z PFRON możesz wydatkować na sprzęt, urządzenia, maszyny, zatowarowanie, materiały, oprogramowanie, remont, kursy i szkolenia, reklamę, doradztwo prawne czy uzyskanie niezbędnych zezwoleń/pozwoleń.

Jak uzyskać dofinansowanie na szkołę rodzenia z PFRON?

Pierwszy krok to rejestracja w urzędzie pracy. W kolejnym składasz wniosek o dofinansowanie. Urząd pracy rozpatruje go w ciągu 30 dni.

Jeżeli otrzymasz pozytywną decyzję, to urząd zaprasza Cię na negocjacje, które związane są z ostatecznym kształtem umowy o dofinansowanie.

Negocjacje najczęściej związane są z takimi zagadnieniami jak: kwota dofinansowania, zabezpieczenie, rozliczenie dotacji. Finalny etap to podpisanie wynegocjowanej wcześniej umowy, założenie firmy, wydatkowanie i rozliczenie dotacji.

Dofinansowanie na szkołę rodzenia – podsumowanie

Dofinansowanie na szkołę rodzenia możesz uzyskać z kilku źródeł: urzędu pracy, UE, BGK czy PFRON. Zwróć uwagę, że nie możesz finansować tego samego projektu z dwóch różnych źródeł. Musisz zdecydować się na jedną z dostępnych możliwości.

Dlatego przeanalizuj warunki, kwoty, swoje możliwości i potrzeby i dopiero wybierz odpowiedni instrument finansowy.

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z urzędu pracy

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP. 

Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.

Sprawdź opinie moich Klientów

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami.

RSS
LinkedIn
Share