Dofinansowanie na otwarcie salonu optycznego

Jeśli jesteś optykiem i myślisz o własnym biznesie, to na pewno przyda Ci się wsparcie finansowe. Rozwiązaniem może być dofinansowanie na otwarcie salonu optycznego. Zobacz, z jakich możliwości możesz skorzystać i jakie warunki musisz spełniać.

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł

Jakie dofinansowanie na otwarcie salonu optycznego?

Dotacje na otwarcie salonu optycznego może pochodzić z kilku źródeł. Ważne jest to, że nie możesz korzystać jednocześnie z kilku z nich. Musisz zdecydować się na jedną z dostępnych możliwości.

dofinansowanie na otwarcie salonu optycznego

Dofinansowanie na otwarcie salonu optycznego możesz pozyskać z:

Dofinansowanie na otwarcie salonu optycznego z urzędu pracy

Kto może ubiegać się o dofinansowanie na otwarcie salonu optycznego z PUP?

O dotację z PUP mogą wnioskować osoby bezrobotne, absolwenci KIS lub CIS, a także opiekunowie osób z niepełnosprawnościami. Jeśli chcesz uzyskać dofinansowanie musisz spełniać określone warunki. Szczegółowo opisane są w regulaminie.

Do kluczowych z nich należą:

Pozostałe warunki znajdziesz w regulaminie, dlatego przed napisaniem wniosku dokładnie się z nimi zapoznaj. Jeśli nie spełnisz chociaż jednego z warunków, nie otrzymasz dotacji na salon optyczny.

Ile wynosi dofinansowanie do otwarcia salonu optycznego z urzędu pracy?

Maksymalna kwota dotacji na otwarcie salonu optycznego z PUP może wynieść 6-krotność średniej krajowej. W tej chwili jest to ok. 48 tys. zł. Pamiętaj jednak o tym, że każdy urząd może dowolnie określić swój maksymalny poziom dofinansowania.

Zdarza się, że jest on znacznie niższy niż ustawowy i może wynosić np. 18, 20, 23 lub 25 tys. zł. Zatem dokładnie sprawdź, o jaką kwotę możesz ubiegać się w swoim urzędzie.

Porada

Jeśli w Twoim urzędzie pracy maksymalna kwota dotacji wynosi 22 tys. zł, to nie możesz wnioskować o więcej (np. 23 tys. zł).
W przeciwnym razie urząd odrzuci Twój wniosek już na etapie oceny formalnej.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie na otwarcie salonu optycznego z PUP?

Dotację na otwarcie salonu optycznego możesz przeznaczyć na zakup środków trwałych, urządzeń, maszyn, oprogramowanie, materiały i towary, reklamę, adaptację lokalu i konsultacje prawne.

Przygotowując listę zakupów weź pod uwagę kilka spraw. Po pierwsze, sprawdź, co możesz, a czego nie możesz kupić w ramach dofinansowania. Bardzo często z dotacji wykluczony jest samochód, kasa fiskalna, kursy i szkolenia, nieruchomości.

dofinansowanie na otwarcie salonu optycznego

Po drugie, zobacz, czy Twój urząd pracy nie wprowadza progów procentowych pomiędzy poszczególnymi kategoriami wydatków. Może okazać się tak, że np. na sprzęt będziesz musiał wydać min. 50% dotacji, na reklamę nie więcej niż 10%, na materiały maksymalnie 20%, a na adaptację lokalu maksymalnie 15% i 5% na konsultacje prawne.

Przykład

Jeśli ubiegasz się o 30 tys. zł, to na na sprzęt musisz wydać min. 15 tys. zł. Z kolei na reklamę nie możesz przeznaczyć więcej niż 3 tys. zł. Materiały mogą wynieść maksymalnie 6 tys. zł, a adaptacja 4,5 tys. zł. Na konsultacje prawne możesz przeznaczyć nie więcej niż 1,5 tys. zł.

Dofinansowanie na otwarcie salonu optycznego możesz przeznaczyć na:

Pobierz przykładową listę zakupów z dofinansowania na otwarcie salonu optycznego

Jak uzyskać dofinansowanie na otwarcie salonu optycznego z urzędu pracy?

Aby uzyskać dofinansowanie na otwarcie salonu optycznego z PUP, musisz być zarejestrowany jako osoba bezrobotna. Następnie składasz wniosek w naborze otwartym lub zamkniętym. Urząd na jego rozpatrzenie ma 30 dni.

Po rozpatrzeniu wniosku, podpisujesz umowę, wnosisz zabezpieczenie (np. poręczenie) i czekasz na przelew. Dopiero po wpływie środków na konto, możesz zarejestrować działalność.

Następnie masz konkretny czas na wydatkowanie i rozliczenie dotacji. W czasie trwania umowy o dofinansowanie możesz spodziewać się kontroli ze strony urzędu pracy.

Po upływie 12 miesięcy udajesz się do urzędu skarbowego i ZUS-u po stosowne zaświadczenia (m.in. o niezaleganiu z płatnościami danin publicznych) i zaświadczenia przedstawiasz w urzędzie pracy. Rozliczasz się do końca i rozwiązujesz umowę.

Dofinansowanie na otwarcie salonu optycznego z Unii Europejskiej

Kto może ubiegać się o dofinansowanie na otwarcie salonu optycznego z UE?

Unijne dotacje dla optyka przeznaczone są dla osób bezrobotnych, biernych zawodowo, opiekunów osób z niepełnosprawnościami, ubogich pracujących, imigrantów, reemigrantów, odchodzących z rolnictwa i ich rodzin.

Ile wynosi dofinansowanie na otwarcie salonu optycznego z Unii Europejskiej?

Dofinansowanie na otwarcie salonu optycznego zależy od danego projektu. Dotacje unijne przyznawane są w ramach specjalnych projektów doradczo-szkoleniowych.

Średni przedział dofinansowania waha się w granicach 23-27 tys. zł. Do tego dochodzi tak zwane wsparcie pomostowe wypłacane przez 6 lub 12 miesięcy w wysokości 1-2 tys. zł.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie na otwarcie salonu optycznego z UE?

Dofinansowanie do otwarcia salonu optycznego możesz przeznaczyć na zakup maszyn, urządzeń, wyposażenia, reklamę, materiały i towary.

Jak uzyskać dofinansowanie do otwarcia salonu optycznego z Unii Europejskiej?

Dofinansowanie unijne na salon optyczny możesz uzyskać biorąc udział we wspomnianym już projekcie. Zatem pierwszy krok, to znalezienie odpowiedniego projektu. Zarządzają nimi wojewódzkie urzędy pracy.

Następnie składasz formularz rekrutacyjny. To skrócona wersja biznesplanu, którą komisja weryfikuje pod kątem formalnym i merytorycznym. Kolejny etap to rozmowa kwalifikacyjna do projektu.

dofinansowanie na otwarcie salonu optycznego

Jeśli wszystkie przebiegną pomyślnie, bierzesz udział w projekcie, czyli cyklu szkoleń z prowadzenia własnej firmy, reklamy, księgowości. Po jego ukończeniu składasz właściwy wniosek i biznesplan.

Ponownie weryfikuje się go formalnie i merytorycznie. Jeżeli uzyskasz odpowiednią liczbę punktów, możesz liczyć na dotację.

Dofinasowanie do otwarcia salonu optycznego z Banku Gospodarstwa Krajowego

Kto może ubiegać się o dofinansowanie na otwarcie salonu optycznego z BGK?

Pożyczka z programu „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” skierowana jest do:

Ile wynosi dofinansowanie na otwarcie salonu optycznego z Banku Gospodarstwa Krajowego?

Maksymalna kwota pożyczki na salon optyczny wynosi 20-krotność średniej krajowej. Zaletą pożyczki jest niskie oprocentowanie, a także długi okres spłaty (do 7 lat, wliczając w to roczną karencję w spłacie).

Na co można przeznaczyć dofinansowanie na otwarcie salonu optycznego z BGK?

Dofinansowanie do otwarcia salonu optycznego z BGK można przeznaczyć na wyposażenie, maszyny, urządzenia, oprogramowanie, zatowarowanie, reklamę.

Jak uzyskać dofinansowanie na otwarcie salonu optycznego z Banku Gospodarstwa Krajowego?

Przede wszystkim musisz znaleźć pośrednika finansowego działającego na obszarze, na którym będzie funkcjonowała Twoja firma. Następnie składasz wniosek.

Pośrednik rozpatruje go w ciągu 14 dni, a przy jego pisaniu możesz skorzystać z profesjonalnego doradztwa. Po pozytywnej decyzji zakładasz działalność, podpisujesz umowę i otrzymujesz dofinansowanie na salon optyczny.

Dofinansowanie do otwarcia salonu optycznego z PFRON

Kto może ubiegać się o dofinansowanie na otwarcie salonu optycznego z PFRON?

O dofinansowanie na salon optyczny z PFRON mogą wnioskować osoby z niepełnosprawnościami, zarejestrowane w urzędzie pracy jako bezrobotne lub poszukujące pracy niepozostające w zatrudnieniu.

Ile wynosi dofinansowanie na otwarcie salonu optycznego z PFRON?

Dotacja na salon optyczny z PFRON może maksymalnie wynosić 6 lub 15- krotność średniej krajowej. Jeżeli wskażesz we wniosku, że działalność gospodarczą będziesz prowadził później przez 12 miesięcy, to możesz maksymalnie wnioskować o 6-krotność przeciętnej pensji (ok. 48 tys. zł).

Natomiast jeżeli wskażesz, że działalność będziesz prowadził 24 miesiące, to możesz ubiegać się o 15-krotność średniej krajowej (ok. 120 tys. zł).

Weź jednak pod uwagę, że urząd może sam określić maksymalny pułap dofinansowania i może on być niższy niż wskazane kwoty.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie na otwarcie salonu optycznego z PFRON?

Dofinansowanie do otwarcia salonu optycznego z PFRON możesz przeznaczyć na środki trwałe, zatowarowanie, materiały, oprogramowanie, remont, kursy i szkolenia, reklamę, doradztwo prawne czy uzyskanie niezbędnych zezwoleń/pozwoleń.

Jak uzyskać dofinansowanie do otwarcia salonu optycznego z PFRON?

W pierwsze kolejności musisz zarejestrować się w urzędzie pracy. W kolejnym kroku składasz wniosek. Analogicznie jak w przypadku pozostałych dofinansowań z PUP, urząd pracy ma 30 dni na ocenę Twojego wniosku.

Jeżeli urząd rozpatrzy wniosek pozytywnie, to jesteś zapraszany na negocjacje, które dotyczą ostatecznego wyglądu umowy o dotację.

Negocjacje najczęściej związane są z samą kwotą dotacji, zabezpieczeniem, rozliczeniem dotacji czy jej wydatkowaniem. Następny krok to podpisanie wynegocjowanej umowy, założenie firmy, wydatkowanie i rozliczenie dofinansowania.

Dofinansowanie na otwarcie salonu optycznego – podsumowanie

Dofinansowanie na otwarcie salonu optycznego może pochodzić z kilku instrumentów finansowych. Może to być urząd pracy, Unia Europejska, BGK czy PFRON.

Pamiętaj, że nie możesz korzystać z kilku źródeł jednocześnie. Musisz zdecydować się na jedną z dostępnych opcji. Dlatego sprawdź kwoty, warunki, a także swoje możliwości i wybierz źródło optymalne dla siebie.

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z urzędu pracy

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP. 

Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.

Sprawdź opinie moich Klientów

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami.

RSS
LinkedIn
Share