Dofinansowanie na otwarcie gabinetu logopedycznego

4.6/5 - (10 votes)

Jesteś logopedą i planujesz otworzyć swój biznes? Jeśli potrzebujesz pieniędzy, to może przydać Ci się dofinansowanie na otwarcie gabinetu logopedycznego. Zobacz, ile wynosi, co możesz kupić i w jaki sposób je uzyskać.

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł

Jakie dofinansowanie na otwarcie gabinetu logopedycznego?

Dofinansowanie na otwarcie gabinetu logopedycznego może być w formie pożyczek, jak również bezzwrotnych dotacji. Istotne jest to, że nie możesz łączyć kilku źródeł, aby sfinansować swój pomysł na biznes. Musisz zdecydować się na jeden z instrumentów finansowych.

dofinansowanie na otwarcie gabinetu logopedycznego

Środki na uruchomienie gabinetu mogą pochodzić z:

Dofinansowanie na otwarcie gabinetu logopedycznego z urzędu pracy

Kto może ubiegać się o dofinansowanie na gabinet logopedyczny z PUP?

O dotację z urzędu pracy mogą ubiegać się osoby bezrobotne, absolwenci KIS lub CIS, a także opiekunowie osób z niepełnosprawnościami. Aby uzyskać dofinansowanie musisz spełniać określone warunki, które znajdziesz w regulaminie.

Dlatego pierwszym krokiem jest sprawdzenie wymagań, jakie stawia przed Tobą urząd pracy. Jakie warunki musisz spełniać?

Pozostałe warunki znajdziesz w regulaminie, więc dokładnie się z nim zapoznaj. Pamiętaj, że jeśli nie spełnisz wszystkich warunków, to nie uzyskasz dotacji.

Ile wynosi dofinansowanie na otwarcie gabinetu logopedycznego z urzędu pracy?

Maksymalna kwota dotacji z PUP wynosi 6-krotność średniej krajowej, czyli w tej chwili ok. 48 tys. zł. Zwróć jednak uwagę, że każdy urząd pracy może dowolnie określić maksymalny poziom dotacji. Bardzo często zdarza się, że jest on niższy i może wynosić 20-35 tys. zł.

Porada

Pamiętaj, że nie możesz przekroczyć maksymalnej kwoty dotacji. Inaczej urząd odrzuci Twój wniosek.
Jeśli w Twoim urzędzie maksymalna kwota dotacji wynosi 25 tys. zł, to nie możesz wnioskować o więcej (np. 26 tys. zł).

Na co można przeznaczyć dofinansowanie na otwarcie gabinetu logopedycznego z PUP?

Dotację z urzędu pracy możesz przeznaczyć na zakup sprzętu, wyposażenia, materiałów i towarów, reklamę, adaptację lokalu i konsultacje prawne.

Przygotowując listę zakupów zwróć uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim sprawdź, co możesz, a czego nie możesz kupić w ramach dofinansowania. Najczęściej wykluczony jest zakup samochodu, kasy fiskalnej, nieruchomości, szkoleń, akcji, telefonu.

dofinansowanie na otwarcie gabinetu logopedycznego

Ponadto dotacji nie możesz przeznaczyć na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia firmy, a także kosztów transportu/przesyłki zakupionych rzeczy.

Drugą sprawą są progi procentowe pomiędzy poszczególnymi kategoriami wydatków. Chodzi o to, że np. na sprzęt będziesz musiał wydać minimum 50% dotacji, na materiały maksymalnie do 30%, na reklamę nie więcej niż 10%, a na adaptację i konsultacje maksymalnie po 5% dotacji.

Przykład

Jeśli ubiegasz się o 20 tys. zł, to na sprzęt musisz wydać min. 10 tys. zł, na materiały maksymalnie 6 tys. zł. Z kolei reklama nie może wynieść więcej niż 2 tys. zł, a adaptacja i konsultacje po 1 tys. zł.

Dofinansowanie na otwarcie gabinetu logopedycznego z PUP możesz przeznaczyć na:

Pobierz przykładową listę zakupów z dofinansowania na otwarcie gabinetu logopedycznego

Jak uzyskać dofinansowanie na otwarcie gabinetu logopedycznego z urzędu pracy?

Jeśli interesuje Cię dofinansowanie na otwarcie gabinetu logopedycznego z PUP, to musisz być osobą bezrobotną, zarejestrowaną w danym urzędzie.

Następnie składasz wniosek, który weryfikuje się formalnie i merytorycznie. Urząd na ocenę Twojego wniosku ma 30 dni.

Jeśli otrzymasz pozytywną decyzję, to podpisujesz umowę o dofinansowanie, wnosisz zabezpieczenie dotacji (np, akt notarialny) i czekasz na przelew.

Dopiero po wpływie przelewu na konto możesz zarejestrować działalność i wydatkować oraz rozliczyć przyznane dofinansowanie. Pamiętaj, że masz na to określony czas.

Następnie rozliczasz się z zakupów, a w czasie trwania umowy możesz spodziewać się kontroli ze strony urzędu pracy. Po upływie 12 miesięcy idziesz do ZUS-u i urzędu skarbowego po określone zaświadczenia (m.in. o niezaleganiu z płatnościami danin publicznych). Z tymi dokumentami udajesz się do urzędu pracy i rozwiązujesz umowę.

Dofinansowanie na otwarcie gabinetu logopedycznego z Banku Gospodarstwa Krajowego

Kto może się ubiegać o dofinansowanie na otwarcie gabinetu logopedycznego z BGK?

Dofinansowanie na gabinet logopedyczny z BGK to pożyczka w ramach programu „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”.

Mogą o nią wystapić:

Ile wynosi dofinansowanie na gabinet logopedyczny z Banku Gospodarstwa Krajowego?

Wysokość pożyczki maksymalnie może wynieść 20-krotność średniej krajowej. Możesz ją spłacić w maksymalnie 7 lat, wliczając w to roczną karencję w spłacie.

dofinansowanie na otwarcie gabinetu logopedycznego

Oprocentowanie jest zdecydowanie niższe niż rynkowe, więc jest bardzo atrakcyjne źródło finansowania działalności gospodarczej.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie na gabinet logopedyczny z BGK?

Pożyczkę z programu możesz wydać na zakup sprzętu, wyposażenia, oprogramowania, materiałów i towarów, reklamę.

Jak uzyskać dofinansowanie na otwarcie gabinetu logopedycznego z Banku Gospodarstwa Krajowego?

Po pierwsze, musisz znaleźć pośrednika finansowego, który działa na terenie realizacji Twojego pomysłu. Po drugie, składasz wniosek, który weryfikuje się formalnie i merytorycznie. W czasie jego pisania możesz skorzystać z pomocy doradcy.

Wniosek rozpatruje się 14 dni i otrzymujesz decyzję. Jeśli będzie pozytywna, zakładasz firmę, podpisujesz umowę i dopiero uzyskujesz dofinansowanie na otwarcie gabinetu logopedycznego.

Dofinansowanie na otwarcie gabinetu logopedycznego z Unii Europejskiej

Kto może ubiegać się o dofinansowanie na gabinet logopedyczny z UE?

O dotację z Unii Europejskiej mogą ubiegać się osoby bezrobotne, bierni zawodowo, osoby z niepełnosprawnościami, imigranci, reemigranci, tzw. ubodzy pracujący oraz odchodzący z rolnictwa i ich rodziny.

Ile wynosi dofinansowanie na otwarcie gabinetu logopedycznego z Unii Europejskiej?

Dofinansowanie na gabinet logopedyczny zależy od danego projektu. Średnio waha się w przedziale 23-27 tys. zł.

Do tego dochodzi tak zwane wsparcie pomostowe, czyli dodatkowe pieniądze wypłacane przez 6 lub 12 miesięcy w wysokości 1-2 tys. zł.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie na otwarcie gabinetu logopedycznego z UE?

Dotację unijną możesz przeznaczyć na zakup środków trwałych, materiałów, towarów, reklamę, adaptację lokalu, a także oprogramowanie.

Z kolei wsparcie pomostowe możesz wydatkować na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności, czyli np. czynszu, ZUS-u, rachunków etc.

Jak uzyskać unijne dofinansowanie na otwarcie gabinetu logopedycznego?

Przede wszystkim musisz znaleźć odpowiedni projekt. Tymi środkami zarządzają wojewódzkie urzędy pracy, więc skontaktuj się z tą instytucją.

Następnie składasz formularz rekrutacyjny. To uproszczona wersja biznesplanu, który weryfikuje się formalnie i merytorycznie. Później czeka Cię jeszcze rozmowa kwalifikacyjna do projektu.

Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie, bierzesz udział w projekcie, czyli cyklu szkoleń dotyczących prowadzenia własnej firmy. Po jego ukończeniu składasz właściwy wniosek i biznesplan. Ponownie weryfikuje się go formalnie i merytorycznie. Jeśli będzie w porządku, uzyskujesz dofinansowanie.

Dofinansowanie na otwarcie gabinetu logopedycznego z PFRON

Kto może ubiegać się o dofinansowanie na otwarcie gabinetu logopedycznego z PFRON?

Dofinansowanie z PFRON przeznaczone jest dla osób z niepełnosprawnościami, które są zarejestrowane w urzędzie pracy jako bezrobotne lub poszukujące pracy niepozostające w zatrudnieniu.

Ile wynosi dotacja na otwarcie gabinetu logopedycznego z PFRON?

Dotacja z PFRON może mieścić się w przedziale 6-15- krotność średniej krajowej. Jeśli zadeklarujesz we wniosku, że firmę będziesz prowadził później przez rok, to możesz maksymalnie ubiegać się o 6-krotność przeciętnej pensji (ok. 48 tys. zł).

Z kolei jeżeli zadeklarujesz, że firmę będziesz prowadził przez 2 lata, to możesz wnioskować o 15-krotność średniego wynagrodzenia (ok. 120 tys. zł).

Miej także na uwadze, że urząd może samodzielnie ustalić maksymalny pułap dofinansowania i może on być niższy niż wskazane kwoty.

Na co można przeznaczyć dotację na otwarcie gabinetu logopedycznego z PFRON?

Dotację dla jednoosobowej działalności gospodarczej z PFRON możesz wydatkować na sprzęt, urządzenia, maszyny, zatowarowanie, materiały, oprogramowanie, remont, kursy i szkolenia, reklamę, doradztwo prawne czy uzyskanie niezbędnych zezwoleń/pozwoleń.

Jak uzyskać dofinansowanie na otwarcie gabinetu logopedycznego z PFRON?

Najpierw musisz zarejestrować się w urzędzie pracy. Następnie składasz wniosek o dofinansowanie. Urząd pracy ma 30 dni na jego rozpatrzenie.

Jeśli uzyskasz pozytywną odpowiedź, to urząd zaprasza Cię na negocjacje, które dotyczą ostatecznego kształtu umowy o dofinansowanie.

Negocjacje najczęściej dotyczą kwoty dofinansowania, zabezpieczenia, rozliczenia dotacji. Finalny krok to podpisanie wynegocjowanej wcześniej umowy, założenie działalności gospodarczej, wydatkowanie i rozliczenie dotacji.

Dofinansowanie na otwarcie gabinetu logopedycznego – podsumowanie

Dofinansowanie na otwarcie gabinetu logopedycznego może być zarówno dotacją, jak również pożyczką. Pamiętaj o tym, że nie możesz finansować tego samego projektu z dwóch różnych źródeł jednocześnie. Musisz zdecydować się na jedną z opcji.

Dlatego dokładnie sprawdź warunki, kwoty, a także swoje potrzeby inwestycyjne i pod tym kątem dobierz odpowiednie źródło finansowania.

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z urzędu pracy

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP.  

Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.

Sprawdź opinie moich Klientów

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami.

RSS
fb-share-icon
LinkedIn
LinkedIn
Share