Dofinansowanie na lodziarnię

4.8/5 - (5 votes)

Marzy Ci się własne miejsce, gdzie będziesz sprzedawał rzemieślnicze lody? Potrzebujesz pieniędzy na uruchomienie firmy? Sprawdź, jakie dofinansowanie na lodziarnię możesz uzyskać.

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł

Jakie dofinansowanie na lodziarnię?

Dotacja na lodziarnię może pochodzić z kilku źródeł. Istotne jest to, że nie możesz finansować tego samego projektu przy użyciu dwóch różnych instrumentów finansowych. Musisz zdecydować się na jeden z nich. Pamiętaj, że Twój biznes musi pracować przez cały rok. Nie może być to działalność sezonowa.

dofinansowanie na lodziarnię

Dofinansowanie na lodziarnię możesz pozyskać z:

Dofinansowanie na lodziarnię z urzędu pracy

Kto może ubiegać się o dofinansowanie na lodziarnię z PUP?

Dofinansowanie z PUP przeznaczone jest dla osób bezrobotnych, absolwentów KIS lub CIS, a także opiekunów osób z niepełnosprawnościami. Aby je uzyskać musisz spełniać szereg warunków, które szczegółowo opisane są w regulaminie.

Jeśli interesuje Cię dotacja z urzędu pracy to:

To część warunków, które musisz spełniać. Pozostałe znajdziesz w swoim regulaminie, dlatego dokładnie się z nimi zapoznaj, zanim złożysz wniosek. Jeśli nie spełnisz chociażby jednego warunku, urząd z automatu odrzuci Twój wniosek o dofinansowanie na lodziarnię.

Ile wynosi dofinansowanie na lodziarnię z PUP?

Maksymalna kwota dotacji z urzędu pracy wynosi 6-krotność średniej krajowej (ok. 48 tys. zł aktualnie). Zwróć jednak uwagę, że każdy urząd może dowolnie określić swój maksymalny poziom dofinansowania.

Co sprawia, że dotacje z reguły są niższe i wahają się w przedziale 20-35 tys. zł. Dlatego zanim zaczniesz przygotowywać wniosek, dokładnie sprawdź, o jaką kwotę możesz się ubiegać.

Porada

Pamiętaj o tym, że nie możesz wnioskować o więcej niż maksymalny poziom ustalony przez urząd pracy. Jeśli w Twoim urzędzie maksymalna kwota dotacji wynosi 25 tys. zł, to nie możesz wnioskować o więcej (np. 26 tys. zł).

Jeśli przekroczysz kwotę dofinansowania, to urząd odrzuci Twój wniosek.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie na lodziarnię z urzędu pracy?

Dotację z urzędu pracy możesz wydatkować na zakup wyposażenia, sprzętu, oprogramowania, materiałów i towarów, reklamę, adaptację lokalu, konsultacje i doradztwo prawne.

Zanim przygotujesz listę zakupów zwróć uwagę na kilka spraw. Przede wszystkim sprawdź, co możesz, a czego nie możesz kupić. Najczęściej z dotacji wykluczony jest zakup samochodu, kasy fiskalnej, telefonu, akcji i obligacji, nieruchomości, kursów i szkoleń.

dofinansowanie na lodziarnię

Ponadto z dofinansowania nie pokryjesz bieżących kosztów prowadzenia działalności (np. czynsz, ZUS), a także kosztów przesyłki/transportu zakupionych rzeczy.

Po drugie, zweryfikuj czy Twój urząd pracy wprowadza progi procentowe pomiędzy poszczególnymi kategoriami wydatków. Może okazać się, że np. na sprzęt musisz wydać min. 50% dotacji, na materiały maksymalnie 30%, na reklamę 10%, na adaptację i konsultacje prawne po 5%.

Przykład

Jeśli ubiegasz się o 30 tys. zł, to na sprzęt musisz wydać min. 15 tys. zł, na materiały nie więcej niż 9 tys. zł. Z kolei wydatki na reklamę nie mogą przekroczyć 3 tys. zł, a na adaptacja i konsultacje prawne nie więcej niż po 1,5 tys. zł.

Dofinansowanie na lodziarnię z PUP możesz przeznaczyć na:

Pobierz przykładową listę zakupów z dofinansowania na lodziarnię

Jak uzyskać dofinansowanie na lodziarnię z urzędu pracy?

Pierwszym krokiem, jaki musisz zrobić, aby uzyskać dofinansowanie na lodziarnię jest rejestracja w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Następnie składasz wniosek, który urząd weryfikuje 30 dni.

Jeśli uzyskasz pozytywną odpowiedź, podpisujesz umowę, wnosisz zabezpieczenie i czekasz na przelew. Dopiero po wpływie środków na Twoje konto możesz zarejestrować działalność.

Po założeniu firmy masz określony czas na dokonanie zakupów i późniejsze rozliczenie wydatków. Następnie prowadzisz firmę, a w czasie trwania umowy możesz spodziewać się kontroli z urzędu pracy.

Po 12 miesiącach idziesz do urzędu skarbowego i ZUS-u po określone zaświadczenia (m.in. o niezaleganiu z płatnościami danin publicznych) i te zaświadczenia przedstawiasz później w urzędzie pracy. Na tej podstawie rozwiązujesz umowę o dofinansowanie.

Dofinansowanie na lodziarnię z Banku Gospodarstwa Krajowego

Kto może ubiegać się o dofinansowanie na lodziarnię z BGK?

Dofinansowanie na lodziarnię z BGK to niskooprocentowana pożyczka skierowana do:

Ile wynosi dofinansowanie na lodziarnię z Banku Gospodarstwa Krajowego?

Pożyczka z programu „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” wynosi 20-krotność średniej krajowej. Zaletą jest niskie oprocentowanie. Pożyczkę musisz spłacić w ciągu 7 lat, wliczając w to roczną karencję w spłacie.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie na lodziarnię z BGK?

Dofinansowanie na lodziarnię z BGK możesz przeznaczyć na zakup środków trwałych, wyposażenia, materiałów, reklamę.

Jak uzyskać dofinansowanie na lodziarnię z Banku Gospodarstwa Krajowego?

Pierwszym krokiem jest znalezienie pośrednika finansowego na terenie, gdzie chcesz zrealizować swój projekt. Następnie składasz wniosek. Przy jego wypełnieniu możesz skorzystać z pomocy doradcy.

dofinansowanie na lodziarnię

Pośrednik weryfikuje wniosek przez 14 dni. Jeśli uzyskasz pozytywną decyzję rejestrujesz firmę, podpisujesz umowę i czekasz na przelew.

Dofinansowanie na lodziarnię z Unii Europejskiej

Kto może ubiegać się o dofinansowanie na lodziarnię z UE?

O unijne dofinansowanie na lodziarnię mogą ubiegać się osoby bezrobotne, bierne zawodowo, opiekunowie osób z niepełnosprawnościami, ubodzy pracujący, imigranci, reemigranci, odchodzący z rolnictwa i ich rodziny.

Ile wynosi dofinansowanie na lodziarnię z Unii Europejskiej?

Wysokość dofinansowania z UE zależy od danego projektu. Średnio dotacje wahają się w przedziale 23-27 tys. zł. Dodatkowo poza samą kwotą dotacji uzyskujesz także wsparcie pomostowe przez 6 lub 12 miesięcy. To środki w wysokości 1-2 tys. zł miesięcznie.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie na lodziarnię z UE?

Unijne dofinansowanie możesz przeznaczyć na zakup środków trwałych, oprogramowania, materiałów i towarów, reklamę, adaptację lokalu.

Jak uzyskać dofinansowanie na lodziarnię z Unii Europejskiej?

Pierwszym krokiem, aby uzyskać dofinansowanie na lodziarnię z UE jest znalezienie odpowiedniego projektu. Odpowiadają za nie wojewódzkie urzędy pracy.

Następnie składasz formularz rekrutacyjny. To skrócona wersja biznesplanu opisująca Twój pomysł na biznes. Weryfikuje się go formalnie i merytorycznie. Później czeka Cię jeszcze rozmowa kwalifikacyjna. Jeśli wszystkie etapy zakończą się pozytywnie, bierzesz udział w projekcie.

To cykl szkoleń związany z prowadzeniem firmy. Po jego ukończeniu składasz właściwy wniosek i biznesplan. Następnie ponowie weryfikuje się go formalnie i merytorycznie. Jeśli będzie w porządku, możesz liczyć na dotację.

Dofinansowanie na lodziarnię z PFRON

Kto może ubiegać się o dofinansowanie na lodziarnię z PFRON?

Dofinansowanie z PFRON przeznaczone jest dla osób z niepełnosprawnościami, które są zarejestrowane w urzędzie pracy jako bezrobotne lub poszukujące pracy niepozostające w zatrudnieniu.

Ile wynosi dofinansowanie na lodziarnię z PFRON?

Dotacja z PFRON może mieścić się w przedziale 6-15- krotność średniej krajowej. Jeśli zadeklarujesz we wniosku, że firmę będziesz prowadził później przez rok, to możesz maksymalnie ubiegać się o 6-krotność przeciętnej pensji (ok. 48 tys. zł).

Z kolei jeżeli zadeklarujesz, że firmę będziesz prowadził przez 2 lata, to możesz wnioskować o 15-krotność średniego wynagrodzenia (ok. 120 tys. zł).

Miej także na uwadze, że urząd może samodzielnie ustalić maksymalny pułap dofinansowania i może on być niższy niż wskazane kwoty.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie na lodziarnię z PFRON?

Dotację dla jednoosobowej działalności gospodarczej z PFRON możesz wydatkować na sprzęt, urządzenia, maszyny, zatowarowanie, materiały, oprogramowanie, remont, kursy i szkolenia, reklamę, doradztwo prawne czy uzyskanie niezbędnych zezwoleń/pozwoleń.

Jak uzyskać dofinansowanie na lodziarnię z PFRON?

Najpierw musisz zarejestrować się w urzędzie pracy. Następnie składasz wniosek o dofinansowanie. Urząd pracy ma 30 dni na jego rozpatrzenie.

Jeśli uzyskasz pozytywną odpowiedź, to urząd zaprasza Cię na negocjacje, które dotyczą ostatecznego kształtu umowy o dofinansowanie.

Negocjacje najczęściej dotyczą kwoty dofinansowania, zabezpieczenia, rozliczenia dotacji. Finalny krok to podpisanie wynegocjowanej wcześniej umowy, założenie działalności gospodarczej, wydatkowanie i rozliczenie dotacji.

Dofinansowanie na lodziarnię – podsumowanie

Dofinansowanie na lodziarnię może pochodzić z kilku źródeł: urzędu pracy, Banku Gospodarstwa Krajowego, UE. Pamiętaj, że nie możesz jednocześnie korzystać z kilku z nich. Musisz zdecydować się na jedno.

Dlatego dokładnie zweryfikuj warunki uzyskania dotacji, swoje możliwości i potrzeby i dobierz odpowiednie źródło dla siebie.

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z urzędu pracy

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP.  

Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.

Sprawdź opinie moich Klientów

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami.

RSS
fb-share-icon
LinkedIn
LinkedIn
Share