Dofinansowanie na działalność mobilną
Planujesz świadczyć usługi mobilne? Może jako mobilna kosmetyczka, mobilne naprawy samochodów lub usługi budowlane? Zobacz, w jaki sposób możesz uzyskać dofinansowanie na działalność mobilną.
Dla kogo dofinansowanie na działalność mobilną?
Dofinansowanie na działalność mobilną z urzędu pracy skierowane jest do osób bezrobotnych zarejestrowanych w konkretnym urzędzie pracy. Ponadto mogą się o nie ubiegać również absolwenci KIS lub CIS oraz opiekunowie osób z niepełnosprawnościami.
Aby uzyskać dotację z PUP musisz spełnić określone warunki:
- nie możesz mieć działalności w ciągu ostatnich 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku;
- jeśli wcześniej miałeś firmę, to nie możesz posiadać zaległości w stosunku do ZUS i urzędu skarbowego;
- nie możesz być karany w ciągu 2 lat przed dniem złożenia wniosku za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu;
- bez uzasadnionej przyczyny nie możesz odmówić udziału w stażu, szkoleniu lub innej formie aktywizacji zawodowej;
- nie możesz przerwać z własnej winy szkolenia, stażu lub innej formy pomocy oferowanej przez urząd pracy,
- ponadto nie możesz posiadać nieuregulowanych zobowiązań cywilnoprawnych.
To tylko niektóre z warunków, które musisz spełnić, dlatego dokładnie sprawdź w regulaminie, jakie jeszcze warunki musisz spełnić. Pamiętaj, że jeśli nie spełnisz postawionych warunków, nie otrzymasz dotacji z urzędu pracy.
Ile wynosi dofinansowanie na działalność mobilną?
Maksymalne dofinansowanie na działalność mobilną wynosi 6-krotność średniej krajowej. Zwróć jednak uwagę, że każdy pośredniak może samodzielnie ustalić maksymalny poziom dotacji. W związku z tym bardzo często zdarza się, że sumy dotacji są znacznie niższe.
Najczęściej wahają się w granicach 20-37 tys. zł. Co ważne, nie możesz ubiegać się o większą kwotę niż ta, która jest określona. Jeśli przekroczysz poziom dofinansowania, to Twój wniosek zostanie odrzucony już na etapie oceny formalnej.
Na co można przeznaczyć dofinansowanie na działalność mobilną?
Dofinansowanie na działalność mobilną może być przeznaczone na zakup:
- sprzętu,
- narzędzi,
- wyposażenia,
- materiałów i towarów,
- reklamę,
- adaptację lokalu,
- konsultacje prawne.
Pamiętaj jednak o tym, że wydatki muszą być ściśle związane z profilem działalności, którą zamierzasz założyć. Dlatego muszą być niezbędne do uruchomienia i następnego prowadzenia firmy. Ponadto każdy zakup musi być szczegółowo uzasadniony. Musisz wyjaśnić we wniosku o dotację z PUP, z jakiego powodu decydujesz się na ten zakup i w jaki sposób będziesz go wykorzystywał we własnej firmie.
Przykład Jeśli zakładasz mobilny gabinet kosmetyczny to planowanym wydatkiem może być przenośny fotel kosmetyczny, autoklaw, kufer kosmetyczny. |
Zwróć także uwagę na progi procentowe między poszczególnymi kategoriami wydatków. Może okazać się tak, że na sprzęt musisz wydać przynajmniej 50% dotacji, na materiały i towary maksymalnie do 30%, a na konsultacje prawne 5% wnioskowanej kwoty.
Dodatkowo sprawdź, jakie są wykluczenia, czyli czego nie możesz sfinansować w ramach dotacji z PUP. Miej na względzie, że każdy urząd pracy ma swój własny katalog wydatków zakazanych.
Najczęściej z dofinansowania wyłączony jest zakup:
- samochodu,
- kasy fiskalnej,
- nieruchomości,
- akcji i obligacji,
- odzieży,
- koszty transportu i przesyłki zakupionych rzeczy,
- kursów i szkoleń.
Czy dofinansowanie na działalność mobilną wymaga wkładu własnego?
I tak i nie. Zależy to od konkretnego urzędu pracy. W niektórych wkład własny jest obligatoryjny i musisz go zadeklarować. Z kolei w innych jest dobrowolny, ale i wtedy warto go zadeklarować.
Wysokość środków własnych zależy od danego pośredniaka. W jednych wystarczy w zupełności 20% wnioskowanej kwoty. W innych im większy wkład własny, tym więcej punktów możesz uzyskać. Wkład własny deklarujesz przez dołączenie wyciągu z konta lub oświadczenia.
Pamiętaj o tym, aby środki własne dokładnie rozpisać we wniosku o dofinansowanie na działalność mobilną. Musisz wskazać, na co je przeznaczysz (np. konkretny zakup lub bieżące koszty prowadzenia firmy). Miej na uwadze, że w wielu urzędach pracy wkład własny jest rozliczany na tej samej zasadzie co środki z dotacji.
Przykład Wkład własny możesz zadeklarować na pokrycie bieżących kosztów związanych z opłatami ZUS, podatków, czynszu, paliwa etc. |
Dodatkowo zwróć uwagę na wkład własny rzeczowy. czyli maszyny, urządzenia czy wyposażenie, które posiadasz i które możesz wykorzystasz w przyszłej działalności. To działa na Twoją korzyść i zwiększa szanse na dofinansowanie z PUP. Uważaj na to, aby nie deklarować jako wkładu własnego rzeczy, które chcesz kupić w ramach dotacji.
Dofinansowanie na działalność mobilną a zabezpieczenie
Jeśli ubiegasz się o dofinansowanie na działalność mobilną musisz wybrać formę zabezpieczenia. To instrument, dzięki któremu urząd pracy może dochodzić swoich roszczeń, w przypadku złamania warunków umowy (np. wydatkowanie dotacji po terminie).
Rodzaje zabezpieczenia, spośród których możesz wybrać to:
- poręczenie,
- weksel z poręczeniem wekslowym,
- akt notarialny,
- blokada konta,
- gwarancja bankowa,
- zastaw na prawach lub rzeczach.
Miej na względzie, że w wielu urzędach pracy możesz spotkać się z ograniczeniem liczby form zabezpieczenia. Wówczas może się zdarzyć i tak, że do wyboru będziesz miał 2 lub 3 formy.
Ponadto zanim zdecydujesz się na konkretny rodzaj zabezpieczenia, przeczytaj regulamin i sprawdź warunki, które musisz spełnić.
Przykład W przypadku zastawu na prawach lub rzeczach musisz posiadać rzeczy, których wartość wynosi 120% wnioskowanej kwoty. |
Zobacz, jak szczegółowo wyglądają formy zabezpieczenia dofinansowania z urzędu pracy.
Jak uzyskać dofinansowanie na działalność mobilną?
Przede wszystkim musisz przygotować dobry wniosek o dotację z PUP. Pamiętaj, że dla urzędu pracy duże znaczenie ma zgodność Twojego wykształcenia i doświadczenia z planowaną działalnością gospodarczą. Zanim zaczniesz przygotowywać wniosek dokładnie sprawdź regulamin.
We wniosku dokładnie opisz swój pomysł na biznes. Napisz, czym chcesz się zajmować, dlaczego zdecydowałeś się na ten rodzaj działalności i co motywuje Cię do prowadzenia firmy. Następnie wskaż swoje umiejętności, które mogą być przydatne w przyszłej działalności. Napisz, co potrafisz (np. umiejętności sprzedażowe, budowanie relacji, reklamowe).
W kolejnym kroku napisz, kto będzie Twoim klientem. Jeśli to osoby indywidualne, to wskaż płeć, wiek, lokalizację, zarobki, potrzeby. Opisz swoich konkurentów, napisz, jakie są mocne i słabe strony konkurentów i Twoje przewagi. Opisz rynek, na którym chcesz działać posiłkując się dostępnymi danymi (raport, analizy).
Następnie opracuj prawidłową analizę SWOT i analizę finansową. Musi być rzetelna i nieprzeszacowana. Dołącz listę zakupów oraz załączniki. Ich listę znajdziesz w regulaminie lub wniosków. Pamiętaj, że brak załączników może stanowić powód do odrzucenia Twojego wniosku.
Do wniosku dołącz także załączniki dodatkowe, które zwiększą Twoje szanse na dotację. Są to m.in. listy intencyjne o współpracy z klientami lub dostawcami, referencje z poprzednich miejsc pracy czy portfolio wcześniejszych realizacji.
Dofinansowanie na działalność mobilną z PFRON
Kto może ubiegać się o dofinansowanie na działalność mobilną z PFRON?
Dofinansowanie z PFRON przeznaczone jest dla osób z niepełnosprawnościami, które są zarejestrowane w urzędzie pracy jako bezrobotne lub poszukujące pracy niepozostające w zatrudnieniu.
Ile wynosi dofinansowanie na działalność mobilną z PFRON?
Dotacja z PFRON może mieścić się w przedziale 6-15- krotność średniej krajowej. Jeśli zadeklarujesz we wniosku, że firmę będziesz prowadził później przez rok, to możesz maksymalnie ubiegać się o 6-krotność przeciętnej pensji (ok. 48 tys. zł).
Z kolei jeżeli zadeklarujesz, że firmę będziesz prowadził przez 2 lata, to możesz wnioskować o 15-krotność średniego wynagrodzenia (ok. 120 tys. zł).
Miej także na uwadze, że urząd może samodzielnie ustalić maksymalny pułap dofinansowania i może on być niższy niż wskazane kwoty.
Na co można przeznaczyć dofinansowanie na działalność mobilną z PFRON?
Dotację dla jednoosobowej działalności gospodarczej z PFRON możesz wydatkować na sprzęt, urządzenia, maszyny, zatowarowanie, materiały, oprogramowanie, remont, kursy i szkolenia, reklamę, doradztwo prawne czy uzyskanie niezbędnych zezwoleń/pozwoleń.
Jak uzyskać dofinansowanie na działalność mobilną z PFRON?
Najpierw musisz zarejestrować się w urzędzie pracy. Następnie składasz wniosek o dofinansowanie. Urząd pracy ma 30 dni na jego rozpatrzenie.
Jeśli uzyskasz pozytywną odpowiedź, to urząd zaprasza Cię na negocjacje, które dotyczą ostatecznego kształtu umowy o dofinansowanie.
Negocjacje najczęściej dotyczą kwoty dofinansowania, zabezpieczenia, rozliczenia dotacji. Finalny krok to podpisanie wynegocjowanej wcześniej umowy, założenie działalności gospodarczej, wydatkowanie i rozliczenie dotacji.
Dofinansowanie na działalność mobilną z Banku Gospodarstwa Krajowego
Kto może ubiegać się o pożyczkę na działalność mobilną z BGK?
Dofinansowanie na działalność mobilną z Banku Gospodarstwa Krajowego przybiera formę pożyczki. Środki pochodzą z programu „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie„.
O pożyczkę mogą ubiegać się następujące kategorie osób:
- osoby bezrobotne,
- opiekunowie osób z niepełnosprawnościami,
- absolwenci do 4 lat od ukończenia studiów lub uzyskania tytułu zawodowego,
- studentów ostatniego roku I lub II stopnia studiów.
Ile wynosi dofinansowanie na działalność mobilną z Banku Gospodarstwa Krajowego?
Maksymalna kwota rzeczonej pożyczki nie może przekroczyć 20-krotności średniej pensji. Plusem tego dofinansowania jest niskie oprocentowanie oraz długi okres spłaty (do 7 lat, uwzględniając w tym rok karencji w spłacie).
Na co można przeznaczyć dofinansowanie na działalność mobilną z BGK?
Dofinansowanie na działalność mobilną z BGK możesz wydatkować na zakup maszyn, urządzeń, reklamę oprogramowanie, zatowarowanie.
Jak uzyskać dofinansowanie na działalność mobilną z Banku Gospodarstwa Krajowego?
Kluczowe jest znalezienie pośrednika finansowego, który działa na terenie, na którym Ty będziesz później prowadził swoją przyszłą firmę. W kolejnym kroku składasz wniosek o pożyczkę na założenie działalności 2024.
Pośrednik finansowy dokonuje oceny wniosku w ciągu 2 tygodni. Miej w pamięci, że opracowując wniosek możesz skorzystać z pomocy profesjonalnego doradcy. Jeżeli Twój wniosek uzyska pozytywną decyzję, rejestrujesz działalność, podpisujesz umowę o pożyczkę na działalność mobilną i otrzymujesz pożyczkę.
Dofinansowanie na działalność mobilną – podsumowanie
Dofinansowanie na działalność mobilną z urzędu pracy może wynieść maksymalnie aż 37 tys. zł. Miej jednak na uwadze, że każdy urząd pracy może tę kwotę obniżyć.
W ramach dotacji możesz kupić sprzęt, maszyny, materiały, reklamę, a także przeprowadzić konsultacje prawne czy skorzystać z możliwości adaptacji lokalu. Zwróć uwagę na wkład własny i formę zabezpieczenia dotacji. Opracuj dobry wniosek i nie zapomnij o załącznikach.
Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z PUP
Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP.
Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.
Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl.
Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami.