Dofinansowanie dla bezrobotnych 2025
Masz plan na biznes? Jesteś osobą bezrobotną i potrzebujesz środków, żeby uruchomić swoją firmę? Nie wiesz, skąd możesz pozyskać dofinansowanie dla bezrobotnych 2025? Zobacz, z jakich możliwości możesz skorzystać.
Jakie dofinansowanie dla bezrobotnych 2025?
Jest kilka interesujących możliwości sfinansowania startu swojej działalności gospodarczej. Każda z nich ma swoje plusy i minusy. Zwróć uwagę, że możesz skorzystać tylko z jednego instrumentu finansowego. Pod żadnym pozorem nie możesz ich łączyć.
Dofinansowanie na start biznesu możesz uzyskać w formie:
- dotacji z urzędu pracy,
- dofinansowania z PFRON na rozpoczęcie działalności,
- pożyczki z programu „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”.
Dofinansowanie dla bezrobotnych 2025 – dotacja z urzędu pracy
Nie wiesz, które dofinansowanie dla bezrobotnych 2025 będzie najlepsze? Najpierw dowiedz się o o dotacji z PUP. To naprawdę dość szybka ścieżka uzyskania sporej kwoty wsparcia na uruchomienie biznesu.
Kto może wnioskować o dotację z urzędu pracy? Ten rodzaj dofinansowania przeznaczony jest dla osób bezrobotnych, opiekunów osób z niepełnosprawnościami, a także absolwentów KIS lub CIS. Pamiętaj o tym, że sam status na rynku pracy nie wystarczy, aby zdobyć dotację. Musisz spełniać ponadto określone wymogi, które szczegółowo opisane są w regulaminie.
W okresie 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku nie możesz:
- prowadzić działalności gospodarczej i mieć wpisu do CEIDG;
- odmówić bez uzasadnionej przyczyny udziału w szkoleniu, stażu, przygotowaniu zawodowym, podjęcia zatrudnienia lub udziału w innej formie aktywizacji bez podania uzasadnionej przyczyny;
- przerwać z własnej winy udziału w szkoleniu, stażu, przygotowaniu zawodowym lub udziału w innej formie aktywizacji bez podania uzasadnionej przyczyny;
- otrzymać wcześniej innych środków publicznych na uruchomienie działalności;
- posiadać nieuregulowanych zobowiązań cywilnoprawnych.
Co więcej, nie możesz złożyć wniosku do innego PUP o dofinansowanie na działalność. Jeśli wcześniej miałeś firmę, to nie możesz mieć nieuregulowanych zaległości z tytułu ZUS i podatków. Dodatkowo w okresie ostatnich 2 lat przed dniem złożenia wniosku, nie byłeś karany za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu.
Zwróć uwagę, że to tylko część warunków, które musisz spełniać. Więcej wymogów znajdziesz w regulaminie swojego pośredniaka. W związku z tym dokładnie się z nim zapoznaj i sprawdź, czy nie jesteś wykluczony z możliwości ubiegania się o dofinansowanie z urzędu pracy.
Jak wygląda proces uzyskania dotacji z urzędu pracy?
Maksymalne dofinansowanie dla bezrobotnych 2025 z urzędu pracy wynosi 6-krotność średniej krajowej (ok. 48 tys. zł). Nie oznacza to, że automatycznie możesz wnioskować o taką sumę. Bierze się to stąd, że każdy urząd pracy może ją swobodnie określić. Dlatego bardzo często jest ona niższa niż ustawowa.
Jeżeli chcesz zdobyć dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej. To musisz złożyć kompletny wniosek wraz z wszystkimi wymaganymi załącznikami. Zakres załączników, które musisz dołączyć do wniosku znajdziesz w regulaminie lub samej treści wniosku.
Co kupisz w ramach dotacji? Możesz ją wydać na zakup środków trwałych, czyli maszyny, urządzenia, wyposażenia oraz narzędzi. Kupisz także oprogramowanie, usługi i materiały reklamowe, a także możesz sfinansować koszty doradztwa prawnego i zatowarowania. Zwróć uwagę, ze każdy pośredniak ma swoją własną listę wydatków możliwych do sfinansowania w ramach dotacji, jak również tych wykluczonych z dofinansowania.
Miej na względzie także kwestie zabezpieczenia dotacji (może to być m.in. akt notarialny lub gwarancja bankowa – szczegóły znajdziesz w regulaminie) oraz środkach własnych. Są to zarówno środki pieniężne, jak również rzeczowe.
Działalność na rynku musisz utrzymać przez przynajmniej 12 miesięcy. W tym czasie nie możesz jej podjąć zatrudnienia. W okresie trwania umowy o dofinansowanie możesz spodziewać się kontroli ze strony urzędu pracy.
Dofinansowanie dla bezrobotnych 2025 – dotacja z PFRON na rozpoczęcie działalności
Jakie inne dofinansowanie dla bezrobotnych 2025 możesz pozyskać? Dotacja z PFRON jest alternatywą dla osób z niepełnosprawnościami, które zarejestrują się w urzędzie pracy. Istotne jest to, że możesz zarejestrować się jako osoba bezrobotna lub poszukująca pracy niepozostająca w zatrudnieniu. Należy podkreślić, że w tym przypadku masz do czynienia z większymi sumami dotacji. W zależności od tego, jak długo będziesz później prowadził firmę. To możesz uzyskać nawet 15-krotność przeciętnego wynagrodzenia.
Jeśli zadeklarujesz we wniosku, że firmę po uzyskaniu dotacji będziesz prowadził przez 12 miesięcy. To wówczas maksymalnie możesz wnioskować o nie więcej 6-krotność średniej pensji.
Z kolei jeżeli zadeklarujesz, że działalność po otrzymaniu dofinansowania będziesz prowadził przez okres 24 miesięcy. To możesz uzyskać dotację w wysokości nawet do 15-krotności średniej krajowej. Będzie to aż 120 tys. zł.
Jak wygląda proces uzyskania dotacji z PFRON na rozpoczęcie działalności
Aby pozyskać dofinansowanie dla bezrobotnych 2025 z PFRON należy złożyć wniosek WN-O. Analogicznie, jak w przypadku dotacji z PUP sumę dotacji możesz przeznaczyć na zakup sprzętu, maszyn, urządzeń, czy wyposażenia. Sfinansujesz również koszty zatowarowania, marketingu, doradztwa prawnego, a także prace remontowo-budowlane. Co istotne, możesz także w ramach dotacji z PFRON sfinansować koszty szkoleń lub kursów, a także uzyskania potrzebnych zezwoleń.
Oczywiście dofinansowanie z PFRON wymaga zabezpieczenia. Najczęściej urząd pracy oczekuje dwóch rodzajów zabezpieczenia. Szczegółowo będą one opisane w regulaminie przyznawania dotacji. Ważną różnicą jest to, że w tym przypadku po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku. Zostaniesz zaproszony na negocjacje, które dotyczą finalnego kształtu umowy (m.in. kwoty, terminów, rodzaju zabezpieczenia).
Dopiero po uzyskaniu dotacji rejestrujesz firmę. Jeżeli zrobiłbyś to wcześniej, to Twój wniosek nie zostanie rozpatrzony. W kolejnym kroku wydatkujesz otrzymane środki, rozliczasz się i prowadzisz firmę przez wskazany wcześniej okres. Oczywiście w czasie trwania umowy o dofinansowanie spodziewaj się kontroli.
Dofinansowanie dla bezrobotnych 2025 – pożyczka na działalność
Gdzie jeszcze można uzyskać dofinansowanie dla bezrobotnych 2025? Jeśli powyższe dotacje nie wchodzą w Twoim przypadku w grę. To pozostaje pożyczka na działalność, czyli program „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”. Choć to pożyczka, to na bardzo atrakcyjnych warunkach.
O dofinansowanie z BGK na uruchomienie firmy mogą ubiegać się:
- osoby bezrobotne;
- studenci ostatniego roku;
- opiekunowie osób z niepełnosprawnościami,
- absolwenci do 4 lat od ukończenia uczelni.
Jak wygląda proces uzyskania pożyczki na działalność z programu „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”?
Dofinansowanie dla bezrobotnych 2025 z BGK może wynieść nie więcej niż 20-krotność średniej krajowej. Aktualnie to 160 tys. zł, zatem są to najwyższe środki na start firmy ze wszystkich omawianych. Jeśli chcesz je uzyskać, to w pierwszej kolejności musisz znaleźć pośrednika finansowego, który zajmuje się ich przydzielaniem. Każde województwo ma takiego operatora, a ich listę znajdziesz tu: http://wsparciewstarcie.bgk.pl/kontakt/.
Kolejny etap całej procedury to złożenie wniosku. Pośrednik oceni Twoją aplikację w czasie 2 tygodni. Pamiętaj, że przy tworzeniu wniosku możesz skorzystać z pomocy doradcy. Pożyczka pozwoli Ci na zakup sprzętu, wyposażenia, urządzeń. Sfinansujesz również koszty reklamy przyszłej działalności, zatowarowania czy materiałów lub surowców.
Jeśli Twój wniosek pośrednik oceni pozytywnie, to wówczas zakładasz działalność, a dopiero później podpisujesz umowę i otrzymujesz przedmiotową pożyczkę.
Również i tu wymagane jest zabezpieczenie, a samą pożyczkę musisz spłacić w ciągu 7 lat, wliczając w to 12 miesięcy karencji w spłacie. Zaletą jest niskie oprocentowanie, a także możliwość założenia spółki, a nie tylko jednoosobowej działalności, jak ma to miejsce w dwóch pierwszych przypadkach.
Dofinansowanie dla bezrobotnych 2025 – zalety i wady
Wiesz już, o jakie dofinansowanie dla bezrobotnych 2025 możesz się ubiegać. Teraz nadszedł czas, abyś poznał plusy i minusy określonych form wsparcia. Zaczynając od początku, czyli dotacji z PUP, to zaletą jest dość łatwa procedura i krótki czas uzyskania pieniędzy. Następny plus to relatywnie niewielka konkurencja i niski poziom biurokracji. Minusem może być niewielka suma, konieczność posiadania środków własnych i zabezpieczenie.
W przypadku dofinansowania z PFRON, to należy wskazać jako główną zaletę wysokość środków (nawet 160 tys. zł), bardzo niskiej konkurencji. Jako minusy warto podkreślić podwójne zabezpieczenie, możliwość obniżenia kwoty podczas negocjacji oraz bardziej rozbudowaną procedurę i dokumentację.
Na końcu pożyczka z BGK, to zalety w postaci najwyższej sumy wsparcia, możliwości założenia spółki i relatywnie krótki czas oczekiwania na ocenę wniosku. Minusem jest to, że jest to instrument zwrotny, który trzeba później oddać.
Dofinansowanie dla bezrobotnych 2025 – podsumowanie
Nadal nie wiesz, jakie dofinansowanie dla bezrobotnych 2025? Decyzja należy do Ciebie. Każdy z prezentowanych instrumentów finansowych ma swoje wymogi, plusy i minusy. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, wnikliwie przeanalizuj wszystkie za i przeciw, ponieważ możesz wybrać tylko jedną z omawianych opcji finansowania firmy.
Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z urzędu pracy
Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP.
Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.
Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl.
Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami