Czy warto ubiegać się o dotację z urzędu pracy?

4.8/5 - (13 votes)

Osoby planujące uzyskać dofinansowanie na działalność, często zadają sobie pytanie: „Czy warto ubiegać się o dotację z urzędu pracy?”. W artykule przedstawiam argumenty, dla których warto zdecydować się na ten krok i wystartować po pieniądze z pośredniaka.

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł

Czy warto ubiegać się o dotację z urzędu pracy?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie „Czy warto ubiegać się o dotację z urzędu pracy?”. Wydaje mi się jednak, że przeważają argumenty na tak. Jakie konkretnie?

czy warto ubiegać się o dotację z urzędu pracy

Ostatni dzwonek na dotację

Ten rok może być ostatnim, kiedy dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej będą dostępne w takiej formie. Wynika to stąd, że to ostatni rok obowiązywania aktualnej perspektywy finansowej, czyli lat 2014-2020. Trudno powiedzieć, jak dotacje będą kształtowały się w kolejnej perspektywie finansowej.

Najprostsze dofinansowanie na działalność

Pamiętaj, że dotacja z PUP jest najłatwiejsza do uzyskania. Zazwyczaj składasz wniosek, który jest uproszczonym biznesplanem. Nie musisz przygotowywać rozbudowanych biznesplanów, bilansu, rozbudowanej analizy finansowej. Co ma miejsce przy innych dofinansowaniach.

Ponadto rzadko kiedy występują dodatkowe wymogi w postaci rozmowy kwalifikacyjnej czy późniejszych negocjacji z urzędem pracy. Zwróć uwagę, że przy dotacjach unijnych na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Najpierw składasz formularz rekrutacyjny, później przechodzisz rozmowę, bierzesz udział w projekcie i dopiero składasz wniosek. Zatem jest to znacznie bardziej rozbudowane i skomplikowane.

Krótki czas oczekiwania na dotację z PUP

Poza łatwością samej procedury jest ona również stosunkowo krótka. Urząd pracy ocenia wniosek w ciągu 30 dni, czasami szybciej. Następnie rusza cała procedura związana z podpisaniem umowy, zabezpieczeniem dotacji etc. Maksymalny okres oczekiwania na pieniądze wynosi około 2 miesięcy od momentu złożenia wniosku.

To naprawdę krótko w zestawieniu do projektów unijnych. To cały proces od złożenia formularza rekrutacyjnego, do wypłacenia pieniędzy potrafi zająć kilka miesięcy. Może okazać się, że formularz składasz w maju, a pieniądze otrzymasz dopiero we wrześniu.

Czy warto ubiegać się o dotację z urzędu pracy? Tak, bo to mała ilość formalności

Kolejnym argumentem przemawiającym za tym, czy warto ubiegać się o dotację z urzędu pracy. Jest stosunkowo mała ilość formalności. Samo złożenie wniosku nie jest specjalnie kłopotliwe. Tym bardziej, że zawsze w regulaminie jest jasno wyjaśnione, w jaki sposób należy to zrobić.

czy warto ubiegać się o dotację z urzędu pracy

Ponadto wydatkowanie, rozliczenie czy późniejsze kontrole ze strony urzędu pracy nie są kłopotliwe. W przeciwieństwie do innych dotacji, gdzie np. musisz składać wnioski o płatność czy prowadzić odrębną księgowość.

Ograniczona konkurencja

Weź pod uwagę, że dotacje na działalność dystrybuowane są przez powiatowe urzędy pracy. Skierowane są do osób bezrobotnych zarejestrowanych w danym pośredniaku. Co oznacza, że już na starcie masz mniej chętnych niż w projektach unijnych, które są skierowane do mieszkańców np. kilku powiatów.

Ponadto pamiętaj, że nie wszyscy bezrobotni będą składali wnioski, więc to też wpływa na mniejszą liczbę chętnych. Miej również na względzie, że mogą pojawić się dodatkowe warunki (np. wiek czy czas bycia osobą bezrobotną), które jeszcze obniżą liczbę złożonych wniosków o dotację z PUP.

Bezzwrotne wsparcie na start biznesu

Dotacja z PUP jest bezzwrotna. Nie musisz jej oddawać, jeśli spełnisz określone warunki w umowie. Chodzi m.in. o utrzymanie działalności przez określony czas, niezawieszanie jej, niepodejmowanie zatrudnienia, niezaleganie z daninami publicznymi.

Warunki nie są specjalnie wyśrubowane. W przeciwieństwie do dotacji unijnych nie musisz osiągać określonych wskaźników, gdzie ich brak może wiązać się odebraniem Ci dofinansowania.

Czy warto ubiegać się o dotację z urzędu pracy? Tak, bo to możliwość zakupu sprzętu

Zwróć uwagę, ze uzyskując dofinansowanie na działalność, możesz je wydać na określone wydatki, które są niezbędne do otwarcia biznesu. Dodatkowo możesz kupować zarówno sprzęt nowy, jak również używany.

czy warto ubiegać się o dotację z urzędu pracy

Bardzo często dotacja pozwoli Ci na zakup pełnego wyposażenia, bez konieczności angażowania środków własnych, które w wielu przypadkach nie są wymagane.

Stosunkowo wysokie środki

Pamiętaj, że dotacja na rozpoczęcie działalności to kilkanaście tysięcy złotych. Kwoty wahają się w granicach 20-48 tys. zł. Każdy urząd pracy może dowolnie określić maksymalny poziom dofinansowania.

W większości przypadków to kwota zupełnie wystarczająca do uruchomienia własnego biznesu. Pozwala zakupić nie tylko sprzęt czy wyposażenie, ale również towar czy reklamę.

Czy warto ubiegać się o dotację z urzędu pracy w aktualnej sytuacji?

Koronawirus znacząco wpłynął na obraz polskiej gospodarki i kwestię dotacji. Niemal wszystkie urzędy pracy zawiesiły przyjmowanie wniosków o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej do odwołania. Zajęły się w tym czasie obsługą wniosków w ramach Tarczy Antykryzysowej.

W tej chwili w związku z odmrażaniem gospodarki, wznawiają nabory wniosków. Spora grupa pośredniaków ponownie przyjmuje dokumentację na dotację. Tak dzieje się np. w Skierniewicach, Pajęcznie czy Łodzi. Z kolejnymi tygodniami do normalnej pracy powinny wracać kolejne pośredniaki.

Chętnych na dotacje może być sporo, więc tym bardziej warto wystartować i złożyć swój wniosek. Być może będą to ostatnie nabory wniosków w tym roku. Ponadto tak jak wspominałem wcześniej, nie wiadomo, co będzie z dotacjami po 2020 roku. Zatem jeśli myślisz o własnym biznesie, to może być ostatni dzwonek, aby skorzystać z dofinansowania na działalność.

Czy warto ubiegać się o dotację z urzędu pracy – podsumowanie

Na pytanie, czy warto ubiegać się o dotację z urzędu pracy? Odpowiedź brzmi: „Tak”. Możesz uzyskać bezzwrotne wsparcie w wysokości kilkunastu tysięcy złotych, które pozwoli Ci uruchomić biznes.

To proste procedury, mniejsza konkurencja i biurokracja oraz często brak konieczności posiadania wkładu własnego. Pamiętaj, że to może być ostatni dzwonek na dotacje w takiej formie. Trudno powiedzieć, co będzie w kolejnych latach.

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z PUP 

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP. 

Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.

Sprawdź opinie moich Klientów 

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami

RSS
fb-share-icon
LinkedIn
LinkedIn
Share