Czy urząd pracy sprawdza poręczycieli?
Zastanawiasz się czy urząd pracy sprawdza poręczycieli? Jeśli wybierasz tę formę zabezpieczenia, to koniecznie sprawdź, jak pośredniak weryfikuje poręczycieli.
Czy urząd pracy sprawdza poręczycieli?
Czy urząd pracy sprawdza poręczycieli? Takie pytanie często zadają mi Klienci. Tak, urząd pracy weryfikuje poręczycieli w określony sposób.
Wszystko zależy od wewnętrznych uregulowań, dlatego w pierwszej kolejności musisz zapoznać się z regulaminem i zobaczyć, jakie wymagania pośredniak stawia poręczycielom.
Czy PUP sprawdza poręczycieli? Zobacz warunki z regulaminu
Pierwszą kwestią, jaką powinieneś sprawdzić jest regulamin naboru wniosków. Tak opisane są wszystkie wymagania, także i te, które związane są z poręczycielami.
Ilość poręczycieli i warunki, jakie muszą spełniać zależy od danego urzędu pracy. Z reguły wymagani są dwaj poręczyciele. W odpowiednim wieku i z konkretnymi dochodami.
Czy urząd pracy sprawdza poręczycieli? Zweryfikuj wymagania poręczycieli
Znasz już odpowiedź na pytanie, czy urząd pracy sprawdza poręczycieli. Kolejną kwestią jest weryfikacja wymagań dla poręczycieli. Tak jak pisałem wyżej, są szczegółowo zawarte w regulaminie i mogą różnić się między poszczególnymi urzędami.
Najczęściej wymagani są dwaj poręczycieli. Najlepiej zatrudnieni na czas nieokreślony lub określony (np. 1,5 roku, 2 lata od daty podpisania umowy o dofinansowanie). Ewentualnie poręczycielami mogą być osoby na rencie lub emeryturze, a także prowadzące własne firmy.
Jeśli chodzi o rentę i emeryturę, to musi być ona stała i w wysokości określonej w regulaminie (np. w wysokości minimalnej krajowej).
W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, to muszą one osiągać wskazane w regulaminie dochody. Istotne jest też to, że poręczycielami z reguły nie mogą być osoby rozliczające się ryczałtowo (ryczałt lub karta podatkowa).
Kluczowe znaczenie może mieć też wiek. Tu każdy urząd pracy ma swoje własne wytyczne. Zdarza się, że poręczyciele nie mogą być starsi niż np. 65 lub 70 lat.
Przykład Zobacz przykładowe wymagania wobec poręczycieli z urzędu pracy w Warszawie: |
Czy urząd pracy sprawdza poręczycieli? Zobacz, kto nie może być poręczycielem
W tym aspekcie również każdy urząd pracy ma swoje własne wytyczne. Dlatego warto dokładnie przestudiuować swój regulamin.
Najczęściej poręczycielem nie może być:
- współmałżonek osoby wnioskującej o dotację, jeśli posiadają wspólnotę majątkową,
- małżonek drugiego poręczyciela,
- osoba, która nie zakończyła poręczenia w ramach innej umowy z urzędem pracy,
- poręczyciel zatrudniony przez drugiego poręczyciela,
- osoba będąca dłużnikiem urzędu pracy oraz jej współmałżonek pozostający z nią we wspólności majątkowej,
- poręczyciel osiągający dochody tylko z wynajmu,
- osoba pracująca poza granicami Polski.
To część wyłączeń dotyczących poręczycieli. Więcej jest w danym regulaminie konkretnego urzędu pracy. Dlatego przed wyborem poręczyciela sprawdź, czy spełnia on wszystkie warunki.
Czy PUP sprawdza poręczycieli? Zgromadź potrzebne dokumenty
Czy urząd pracy sprawdza poręczycieli? Tak, zobacz, w jaki sposób. To, jakie dokumenty musi przedstawić poręczyciel i na jakim etapie rozpatrywania wniosku, zależy od danego urzędu pracy.
Zdarza się tak, że do wniosku wpisujesz tylko dane poręczycieli, a pozostałe dokumenty dostarczasz dopiero po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku.
W innych przypadkach do wniosku dołączasz oświadczenia poręczycieli zawierające informacje dotyczące źródeł dochodu, obciążeń finansowych. Ponadto bardzo często do wniosku musisz dołączyć zaświadczenie z zakładu pracy poręczyciela w przypadku osób zatrudnionych lub decyzję emerytalną/rentową w przypadku osoby na emeryturze lub rencie.
Jeśli Twoim poręczycielem jest osoba prowadząca działalność gospodarczą to zazwyczaj do wniosku poza oświadczeniem musisz dołączyć PIT za ostatni rok Twojego poręczyciela z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.
Czy urząd pracy sprawdza poręczycieli? Zabierz poręczycieli na podpisanie umowy
Weź pod uwagę, ze na podpisanie umowy musisz stawić się wraz z poręczycielami i ich współmałżonkami, jeśli posiadają wspólnotę majątkową.
Poręczyciele podpisują weksel z poręczeniem wekslowym lub poręczenie cywilne. Z kolei małżonkowie poręczycieli podpisują zgodę na zaciągnięcie zobowiązania.
Czy urząd pracy sprawdza poręczycieli – podsumowanie
Czy urząd pracy sprawdza poręczycieli? Jak już wiesz z lektury artykułu, że urząd pracy dość wnikliwie sprawdza poręczycieli. Dlatego dokładnie sprawdź regulamin, gdzie zapisane są warunki, jakie muszą spełniać poręczyciele.
Następnie zgromadź niezbędne dokumenty związane z poręczeniem i dołącz je do wniosku. Pamiętaj o tym, że na podpisanie umowy musisz przyjść z poręczycielami oraz ich współmałżonkami, jeśli posiadają wspólnotę majątkową.
Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z urzędu pracy
Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP.
Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.
Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl
Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami