Czy urząd pracy sprawdza BIK?

2.7/5 - (27 votes)

Zastanawiasz się czy mają złą historię kredytową możesz ubiegać się o dotację z PUP? Zobacz, czy urząd pracy sprawdza BIK i jakie mogą być tego konsekwencje.

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł

Obejrzyj film omawiający poniższy artykuł

Kto może uzyskać dotację z urzędu pracy?

Jeśli chcesz uzyskać dotację z PUP musisz być osobą bezrobotną i spełniać konkretne wymogi, które szczegółowo wskazane są w regulaminie.

czy urząd pracy sprawdza bik

M.in. takie warunki musisz spełniać:

To część warunków, pozostałe znajdziesz w regulaminie. Dlatego w pierwszej kolejności dokładnie się z nim zapoznaj. Pamiętaj, że jeśli nie będziesz spełniał wszystkich warunków, nie masz szans na uzyskanie dotacji z urzędu pracy.

Czy urząd pracy sprawdza BIK?

Zastanawiasz się, czy urząd pracy sprawdza BIK? Tak, może go weryfikować, choć zależy to od danego przypadku. Spora część urzędów pracy weryfikuje rejestry dłużników, w tym Biuro Informacji Kredytowej. Jeśli masz negatywną historię, czyli nie spłacasz regularnie kredytu, mogą pojawić się komplikacje przy uzyskaniu dotacji.

Czy urząd pracy sprawdza BIK – jakie konsekwencje?

Wesz już, czy urząd pracy sprawdza BIK. Zobacz, jakie ewentualnie mogą Cię czekać z tego tytułu konsekwencje. W zależności od urzędu pracy negatywna historia kredytowa i zaległości w spłacie mogą eliminować Cię z możliwości uzyskania dotacji.

czy urząd pracy sprawdza bik

Choć zależy to od danego urzędu pracy. W niektórych urzędach w przypadku posiadania nieuregulowanego zobowiązania, należy dołączyć do wniosku ugodę z komornikiem lub wierzycielem pod rygorem odrzucenia wniosku z powodów formalnych. Tak jest np. w Szczecinie.

Niestety, zdarzają się urzędy, gdzie nieuregulowane zobowiązania całkowicie pozbawiają Cię możliwości ubiegania się o dotację. Dlatego zanim złożysz wniosek sprawdź w swoim urzędzie, jak wygląda ta kwestia.

Czy urząd pracy sprawdza BIK i coś jeszcze?

Na pytanie czy urząd pracy sprawdza BIK odpowiedź jest dość jednoznaczna. Tak, w większości przypadków sprawdza. Może również weryfikować inne publiczne rejestry takie jak ZUS i US (w sytuacji, kiedy wcześniej prowadziłeś działalność gospodarczą).

Może również zweryfikować Twoją historię w rejestrach dłużników takich jak BIG. Np. robi tak warszawski urząd pracy, a wykryte zaległości pozbawiają Cię możliwości uzyskania dofinansowania na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Kiedy będziesz musiał oddać dotację z PUP?

Dofinansowanie z urzędu pracy będziesz musiał oddać, jeśli złamiesz warunki umowy. Co oznacza np. sytuację, kiedy wydasz dotację niezgodnie z przeznaczeniem, czyli kupisz zupełnie coś innego, niż wpisałeś we wniosku.

Wydatkujesz i rozliczysz dotację po terminie wskazanym w umowie, Kolejnym przypadkiem, kiedy będziesz musiał zwracać dotację jest prowadzenie działalności krócej niż 12 miesięcy, a także zawieszenie jej na dłuższy okres niż 6 miesięcy.

Dotację będziesz musiał oddać, jeśli złożysz niezgodne z prawdą oświadczenia, a także nie przelejesz na konto urzędu pracy oddanego lub zwróconego podatku VAT z zakupów z dotacji.

Czy urząd pracy sprawdza BIK – podsumowanie

Wiesz już, czy urząd pracy sprawdza BIK. Tak, może go weryfikować, choć zależy to od danego urzędu pracy. Zwróć uwagę, że negatywna historia kredytowa może eliminować Cię z możliwości uzyskania dotacji z PUP.

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z urzędu pracy

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP. 

Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.

Sprawdź opinie moich Klientów

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami.

RSS
fb-share-icon
LinkedIn
LinkedIn
Share