Czy trzeba być bezrobotnym, aby dostać dofinansowanie?

4.7/5 - (6 votes)

Chcesz założyć firmę i brakuje Ci kapitału? Rozwiązaniem może być dofinansowanie z PUP. Sprawdź, czy trzeba być bezrobotnym, aby dostać dofinansowanie i czy Ty również spełniasz postawione warunki.

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł

Jakie dotacje z urzędu pracy?

Urzędy pracy dysponują trzema źródłami finansowania. Są to środki krajowe udzielane w ramach Funduszu Pracy oraz pieniądze unijne.

czy trzeba być bezrobotnym, aby dostać dofinansowanie

W ostatnich latach większość urzędów pracy przyznawała dotacje głównie z programów unijnych. W niewielkim stopniu rozdzielano środki krajowe w ramach dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Czy trzeba być bezrobotnym, aby dostać dofinansowanie?

Zastanawiasz się, czy trzeba być bezrobotnym, aby dostać dofinansowanie? Tak, jeśli chcesz uzyskać dotację z urzędu pracy musisz być osobą bezrobotną.

Jednak to jeszcze nie wszystko, bo są też inne warunki, które trzeba spełnić. Aby ubiegać się o dotację z urzędu pracy nie możesz w ciągu ostatnich 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku posiadać aktywnego wpisu do CEIDG, nie możesz być karany przeciwko obrotowi gospodarczemu do 2 lat wstecz przed dniem złożenia wniosku.

O dotację nie mogą ubiegać się osoby, które w okresie 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o dotację z PUP odmówiły bez uzasadnienia udziału w szkoleniu, stażu lub podjęcia pracy.

Czy trzeba być bezrobotnym, aby dostać dofinansowanie – jakie jeszcze warunki trzeba spełnić?

Wiesz już, czy trzeba być bezrobotnym, aby dostać dofinansowanie. Sprawdź, jakie jeszcze warunki będziesz musiał spełniać, aby ubiegać się o dotację z urzędu pracy. Zwróć uwagę, że niektóre urzędy wymagają konkretnego czasu bycia osobą bezrobotną, aby można było złożyć wniosek o dofinansowanie z PUP. W większości przypadków wystarczy posiadać status osoby bezrobotnej kilka dni, aby można było złożyć wniosek.

Ponadto jeśli chcesz uzyskać dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej, to w ciągu ostatnich 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku nie mogłeś bez uzasadnienia przerwać szkolenia, stażu lub innej formy pomocy.

Musisz również podjąć szkolenie, staż, prace społecznie użyteczne lub inną formę pomocy w ciągu 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o dotację z urzędu pracy, jeśli urząd zaproponował Ci taką formę aktywizacji.

Czy trzeba być bezrobotnym, aby dostać dofinansowanie – jak wygląda procedura uzyskania dofinansowania z PUP?

Znasz odpowiedź na pytanie, czy trzeba być bezrobotnym, aby dostać dofinansowanie. Teraz warto przyjrzeć się, jak wygląda całą procedura uzyskania dofinansowania na otwarcie firmy.

Pierwszy krok, to wizyta w pośredniaku i rejestracja jako osoba bezrobotna. Kolejny, to oczekiwanie na nabór wniosków o dotację. W zależności od urzędu pracy wnioski mogą być przyjmowane w trybie ciągłym, czyli przez cały rok, aż do wyczerpania puli środków.

Mogą być też nabory zamknięte, kiedy wniosek składa się w ściśle określonym terminie. Zazwyczaj takie konkursy organizuje się średnio raz na kwartał i trwają około tygodnia.

Porada

Jeśli Twój urząd pracy prowadzi otwarty nabór wniosków, to w tym przypadku kolejność zgłoszeń może mieć znaczenie. W przypadku naborów zamkniętych z konkretną datą zakończenia naboru, kolejność nie odgrywa większej roli. Ważne, żebyś złożył wniosek w wyznaczonym terminie.

Następny krok to złożenie kompletnego wniosku, który rozpatrywany jest przez urząd pracy w ciągu 30 dni (czasami trwa to krócej). Wnioski rozpatrywane są pod kątem formalnym i merytorycznym. Rozpatrzenie wniosku o dofinansowanie z PUP kończy się wydaniem pozytywnej lub negatywnej decyzji. Negatywna oznacza koniec marzeń o dotacji.

czy trzeba być bezrobotnym, aby dostać dofinansowanie

Jeśli otrzymasz pozytywną decyzję, to urząd pracy wyznacza termin podpisania umowy. Następnie otrzymujesz przelew środków na wskazane konto i dopiero od tego momentu możesz zarejestrować działalność gospodarczą.

Kolejne kroki to wydatkowanie przyznanych środków (w określonym w umowie terminie) oraz rozliczenie dotacji z urzędu pracy, które także musi mieć miejsce w ściśle określonym czasie.

Następnie zgodnie z postanowieniami umowy prowadzisz działalność przez określony czas (najczęściej 12 miesięcy). Choć może być dłuższy, w zależności od konkretnego pośredniaka). Nie możesz zawieszać działalności i podejmować zatrudnienia. W tym czasie możesz spodziewać się kontroli z urzędu pracy.

Po zakończeniu czasu trwania umowy. Idziesz do ZUS-u i urzędu skarbowego po zaświadczenia o niezawieszaniu działalności i niezaleganiu z daninami publicznymi. Z tymi dokumentami udajesz się do swojego pośredniaka, rozliczasz i rozwiązujesz umowę o dofinansowanie.

Czy trzeba być bezrobotnym, aby dostać dofinansowanie – jak zwiększyć swoje szanse?

Wiele osób ubiegających się o dotację z urzędu pracy zastanawia się, jak może zwiększyć swoje szanse na dofinansowanie. Jest kilka sposobów. Przede wszystkim do wniosku o dotację z PUP warto dołączyć referencje z poprzednich miejsc pracy. To pokazuje, że jesteś osobą rzetelną, profesjonalną i wiarygodną, więc szansa na utrzymanie działalności na rynku rośnie.

Ponadto duże znaczenie mają wszelkie umowy przedwstępne o współpracy, umowy o współpracy lub listy intencyjne. Bowiem oznaczają, że masz już pierwszych klientów lub dostawców, którzy gotowi są z Tobą współpracować.

Kolejny argument przemawiający na Twoją korzyść, to przeprowadzone badania lokalnego rynku i zapotrzebowanie na usługi/produkty. Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś zrobił ankietę wśród potencjalnych klientów. Następnie jej wyniki dołączył do wniosku o dotację z urzędu pracy.

Warto również dołączyć portfolio, czyli wcześniejsze realizacje. Mogą być to np. zdjęcia, rysunki (projekty ubrań, jeśli chcesz założyć firmę krawiecką).

Czy trzeba być bezrobotnym, aby dostać dofinansowanie – podsumowanie

Myślę, że odpowiedź na pytanie, czy trzeba być bezrobotnym, aby dostać dofinansowanie została wyczerpana. Wiesz już, jakie osoby mogą wystąpić o dofinansowanie z PUP i jakie warunki trzeba spełnić.

Pamiętaj też o dobrym przygotowaniu wniosku, a także załącznikach. Mogą drastycznie zwiększyć Twoją szansę na uzyskanie dotacji z urzędu pracy.

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z urzędu pracy

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP.  

Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.

Sprawdź opinie moich Klientów

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami

RSS
fb-share-icon
LinkedIn
LinkedIn
Share