Czy można wziąć drugi raz dotację z urzędu pracy?

Być może i Ty zastanawiasz się nad kwestią, czy można wziąć drugi raz dotację z urzędu pracy? Zobacz, ile razy możesz ubiegać się o dofinansowanie z PUP i czy wcześniejsza dotacja eliminuje Cię z innych źródeł finansowania działalności.

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł

Kto może starać się o dofinansowanie na działalność?

O dotację z urzędu pracy mogą ubiegać się osoby bezrobotne, absolwenci KIS lub CIS, a także opiekunowie osób z niepełnosprawnościami. Jednak, aby można było złożyć wniosek, trzeba spełnić szereg warunków. Szczegółowo określone są w regulaminie.

czy można wziąć drugi raz dotację z urzędu pracy

Jakie to warunki? Między innymi:

Dodatkowo istotne znaczenie może mieć Twój wiek. Urzędy pracy zazwyczaj realizują 2 rodzaje projektów. W ramach środków z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój o dotację na działalność mogą ubiegać się osoby poniżej 30-tki. Natomiast z Regionalnych Programów Operacyjnych dofinansowanie mogą otrzymać osoby powyżej 30 lat.

Czasami liczy się również okres pozostawania zarejestrowaną osobą bezrobotną. Zdarza się, że abyś mógł złożyć wniosek musisz figurować w rejestrze bezrobotnych przynajmniej 1 miesiąc. Jednak ten warunek nie występuje w każdym pośredniaku i z reguły wystarcza kilka dni rejestracji, aby można było składać wniosek.

Ile wynosi dotacja z PUP?

Maksymalna kwota dofinansowania z urzędu pracy wynosi 6-krotność średniej krajowej. W tej chwili jest to około 48 tys. zł. Natomiast każdy pośredniak może dowolnie określić maksymalny poziom dofinansowania. Co powoduje, że z reguły jest on znacznie niższy. Kwoty dotacji najczęściej wahają się w granicach 20-30 tys. zł.

Porada

Pamiętaj, że jeśli przekroczysz kwotę dofinansowania, to Twój wniosek może być odrzucony przez urząd pracy. Dlatego tak ważne jest sprawdzenie, o ile maksymalnie możesz wnioskować.

Czy można wziąć drugi raz dotację z urzędu pracy?

Odpowiedź na pytanie, czy można wziąć drugi raz dotację z urzędu pracy jest stosunkowo prosta. Niestety, nie można. Są to środki jednorazowe. Zatem jeśli już otrzymałeś dofinansowanie na działalność z PUP, to drugi raz nie możesz się o nią ubiegać.

Dość wyraźnie mówi o tym Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 lipca 2017 r. w sprawie dokonywania z Funduszu Pracy refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy oraz przyznawania środków na podjęcie działalności gospodarczej.

czy można wziąć drugi raz dotację z urzędu pracy

Gdzie § 1. 1. Rozporządzenie określa w punkcie 3) szczegółowe warunki i tryb przyznawania przez starostę z Funduszu Pracy jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej, zwanych dalej „dofinansowaniem”.

Dodatkowo § 6. punkt 3 precyzuje: Do wniosku o dofinansowanie bezrobotny, absolwent CIS lub absolwent KIS dołączają oświadczenia o:

1) nieotrzymaniu bezzwrotnych środków Funduszu Pracy lub innych bezzwrotnych środków publicznych na podjęcie działalności gospodarczej lub rolniczej, założenie lub przystąpienie do spółdzielni socjalnej.

Czy można wziąć drugi raz dotację z urzędu pracy – podsumowanie

Jeśli chcesz wiedzieć, czy można wziąć drugi raz dotację z urzędu pracy? To odpowiedź brzmi niestety, nie można. Jest to jednorazowe dofinansowanie. Zatem wyklucza Cię z możliwości ponownego ubiegania się o środki z PUP.

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z PUP 

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP. 

Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.

Sprawdź opinie moich Klientów

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami

RSS
LinkedIn
Share