Czy można dostać dotacje na otwarcie sklepu?

4.6/5 - (10 votes)

Chcesz otworzyć sklep. Zastanawiasz się, czy można dostać dotacje na otwarcie sklepu? Zobacz, ile wynosi, jakie są warunki i na co możesz przeznaczyć dofinansowanie.

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł

Czy można dostać dotacje na otwarcie sklepu?

Zastanawiasz się, czy można dostać dotacje na otwarcie sklepu? Dotacja na sklep może pochodzić z kilku źródeł. Istotne jest to, że nie możesz finansować tego samego projektu z dwóch różnych źródeł jednocześnie. Musisz zdecydować się na jeden z instrumentów finansowych.

czy można dostać dotacje na otwarcie sklepu

Dofinansowanie na sklep możesz pozyskać z:

Czy można dostać dotacje na otwarcie sklepu z urzędu pracy?

Dla kogo dotacja na sklep z PUP?

O dofinansowanie z PUP mogą ubiegać się osoby bezrobotne, absolwenci KIS lub CIS, a także opiekunowie osób z niepełnosprawnościami.

Musisz jednak spełniać określone warunki, które szczegółowo opisane są w regulaminie. Jeśli nie spełnisz któregokolwiek z postawionych warunków, nie możesz uzyskać dotacji.

Jakie to warunki:

Ile wynosi dotacja na sklep z PUP?

Dofinansowanie na sklep z PUP wynosi maksymalnie 6-krotność średniej krajowej (aktualnie ok. 48 tys. zł). Pamiętaj jednak, że każdy urząd pracy może dowolnie określić swój maksymalny poziom dofinansowania. Najczęściej oscylują one w przedziale 25-35 tys. zł.

Porada

Zanim zaczniesz przygotowywać wniosek dokładnie sprawdź, o jaką kwotę możesz się ubiegać. Jeśli ją przekroczysz, urząd pracy odrzuci Twój wniosek.
Zatem jeśli w Twoim urzędzie maksymalna kwota wynosi 25 tys. zł, to nie możesz wnioskować o więcej, czyli np. 26 tys. zł.

Dotacja na sklep z urzędu pracy – na co wydać?

Dofinansowanie z PUP możesz przeznaczyć na zakup sprzętu, wyposażenia, oprogramowania, materiałów i towarów, reklamę, adaptację lokalu, a także konsultacje prawne.

czy można dostać dotacje na otwarcie sklepu

Opracowując listę zakupów zwróć uwagę na kilka spraw. Przede wszystkim zobacz, jakie wydatki z dotacji są akceptowalne, a jakie wykluczone. Z dotacji najczęściej wykluczony jest samochód, kasa fiskalna, kursy i szkolenia, nieruchomości, telefon, akcje i obligacje.

Nie sfinansujesz również bieżących kosztów prowadzenia firmy (np. ZUS, czynsz), a także kosztów transportu/przesyłki zakupionych rzeczy.

Drugą sprawą jest podział procentowy wydatków pomiędzy poszczególnymi kategoriami. Chodzi o to, że np. na sprzęt musisz wydać min. 50% dotacji, na materiały nie więcej niż 30%. Z kolei na reklamę maksymalnie 10%, a na adaptację i konsultacje prawne po 5% dofinansowania.

Przykład

Jeśli ubiegasz się o 20 tys. zł, to na sprzęt musisz wydać min. 10 tys. zł, a na materiały nie więcej niż 6 tys. zł. Z kolei na reklamę możesz przeznaczyć nie więcej niż 2 tys. zł, a na adaptację i konsultacje prawne maksymalnie po 1 tys. zł.

Czy można dostać dotacje na otwarcie sklepu składając wniosek?

Pierwszym krokiem jest rejestracja w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Następnie składasz wniosek. Urząd przyjmuje wnioski w naborze otwartym i zamkniętym.

Na rozpatrzenie wniosku musisz poczekać 30 dni. Następnie jeśli decyzja będzie pozytywna, podpisujesz umowę o dofinansowanie, wnosisz zabezpieczenie (np. akt notarialny) i czekasz na przelew środków.

Dopiero po wpływie dotacji na konto możesz zarejestrować działalność. W kolejnym kroku dokonujesz zakupów i rozliczasz się z wydatków. Masz na to określony czas zdefiniowany w umowie.

Następnie prowadzisz działalność i w czasie trwania umowy możesz spodziewać się kontroli ze strony urzędu pracy. Po upływie 12 miesięcy idziesz do urzędu skarbowego i ZUS-u po odpowiednie zaświadczenia (m.in. o niezaleganiu z płatnościami danin publicznych).

Przedstawiasz je w urzędzie pracy i ostatecznie rozwiązujesz umowę o dofinansowanie.

Czy można dostać dotacje na otwarcie sklepu z Lokalnych Grup Działania?

Dla kogo dotacja na sklep z LGD?

O dofinansowanie z LGD mogą ubiegać się osoby:

Ile wynosi dotacja na sklep z Lokalnej Grupy Działania?

Dotacja na sklep z LGD wynosi od 50 do nawet 150 tys. zł.

Dotacja na sklep z LGD – na co wydać?

Dofinansowanie z Lokalnych Grup Działania możesz wydać na zakup środków trwałych, materiały i towary, reklamę, adaptację lokalu.

Czy można dostać dotacje na otwarcie sklepu składając wniosek?

Najpierw musisz znaleźć LGD działającą na obszarze Twojego zamieszkania. Następnie składasz rozbudowany wniosek i biznesplan. Kolejny etap to wstępna weryfikacja i przesłanie dokumentacji do urzędu marszałkowskiego.

czy można dostać dotacje na otwarcie sklepu

Proces uzyskania dotacji z LGD jest dużo bardziej skomplikowany i rozciągnięty w czasie. Może nawet potrwać kilka miesięcy.

Czy można dostać dotacje na otwarcie sklepu z Unii Europejskiej?

Dla kogo dofinansowanie na sklep z UE?

O dofinansowanie unijne mogą ubiegać się osoby bezrobotne, bierne zawodowe, z niepełnosprawnościami, imigranci, reemigranci, ubodzy pracujący, a także osoby odchodzące z rolnictwa i ich rodziny.

Ile wynosi dotacja na sklep z Unii Europejskiej?

Unijna dofinansowanie na sklep papierniczy zależy od danego projektu. Średnio dofinansowanie waha się w granicach 23-27 tys. zł.

Zaletą tego rodzaju dotacji jest tak zwane wsparcie pomostowe, czyli dodatkowe pieniądze, które możesz otrzymać przez 6 lub 12 miesięcy. Średnia wysokość wsparcia pomostowego wynosi 1-2 tys. zł.

Dotacja na sklep z UE – na co wydać?

Dofinansowanie na sklep z Unii Europejskiej możesz przeznaczyć na zakup sprzętu, wyposażenia, oprogramowania, reklamę, materiały i towary, a także adaptację lokalu.

Z kolei wsparcie pomostowe możesz przeznaczyć na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia firmy, czyli czynsz, ZUS, rachunki, paliwo etc.

Czy można dostać dotacje na otwarcie sklepu składając wniosek?

Przede wszystkim musisz znaleźć odpowiedni projekt. Dotacjami unijnymi zajmują się wojewódzkie urzędy pracy. Następnie składasz formularz rekrutacyjny. To skrócony opis Twojego pomysłu.

Specjalnie powołana komisja weryfikuje go formalnie i merytorycznie, następnie przechodzisz rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli uzyskasz odpowiednią liczbę punktów, bierzesz udział w projekcie.

To cykl szkoleń dotyczących prowadzenia firmy: reklamy, księgowości, rejestracji etc. Po jego ukończeniu składasz właściwy już wniosek i biznesplan.

Ponownie weryfikuje się go formalnie i merytorycznie. Jeśli będzie pozytywnie, możesz uzyskasz dofinansowanie.

Czy można dostać dotacje na otwarcie sklepu – podsumowanie

Wiesz już, czy można dostać dotacje na otwarcie sklepu. Dotacja na sklep może pochodzić z kilku źródeł: urzędu pracy, lokalnych grup działania lub Unii Europejskiej. Pamiętaj jednak o tym, że możesz zdecydować się tylko na jedno z nich.

Dlatego dokładnie przeanalizuj warunki, kwoty, a także swoje możliwości i wybierz ten instrument finansowania, który będzie najlepszy dla Ciebie.

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z urzędu pracy

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP.  

Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.

Sprawdź opinie moich Klientów

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami.

RSS
fb-share-icon
LinkedIn
LinkedIn
Share