Termin składania wniosków o dotację z urzędu pracy

Ubiegasz się o dofinansowanie z PUP? Zastanawiasz się, kiedy najlepiej złożyć wniosek? Zobacz, jaki termin składania wniosków o dotację z urzędu pracy będzie najlepszy.

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł

Od czego zależy termin składania wniosków o dotację z urzędu pracy?

Termin składania wniosków o dotację z urzędu pracy zależy od rodzaju konkursów, które prowadzi konkretny pośredniak. Zwróć uwagę, że urzędy pracy przyjmują wnioski o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej w dwóch trybach: otwartym i zamkniętym.

termin składania wniosków o dotację z urzędu pracy

Dodatkowo znaczenie ma również wielkość środków, którymi dysponuje urząd pracy na to działanie. Liczy się również liczba osób bezrobotnych oraz ich wiek. Projekty skierowane są do dwóch grup beneficjentów: osób do 30 lat (PO WER) oraz powyżej 30- tki (RPO).

Termin składania wniosków o dotację z urzędu pracy w naborach otwartych

Otwarte konkursy na dotację z PUP oznaczają, że nabór wniosków prowadzony jest w trybie ciągłym. Zazwyczaj od początku roku aż do wyczerpania pieniędzy.

Konkursy startują najczęściej w pierwszym kwartale (z reguły styczeń/luty) i trwają do listopada/grudnia, choć to zależy od wielkości budżetu. Czasami zdarza się tak, że już pierwszy nabór wyczerpuje pulę.

Termin składania wniosków o dotację z urzędu pracy w naborach zamkniętych

Konkursy zamknięte organizuje się np. raz na kwartał i trwają z reguły około tygodnia. W tym czasie musisz złożyć wniosek. Ogłoszenie o konkursie pojawia się wcześniej i wskazana jest w nim konkretna data naboru wniosków o dotację z PUP.

Kiedy złożyć wniosek w naborze otwartym?

W przypadku konkursów otwartych liczy się czas. Chodzi o to, że im szybciej złożysz wniosek, tym masz większą szansę na dofinansowanie z urzędu pracy.

termin składania wniosków o dotację z urzędu pracy

Po pierwsze, wynika to stąd, że jest jeszcze pełna pula do rozdzielenia między osoby chętne na dotację. Po drugie, możesz liczyć na pełną kwotę, o którą się ubiegasz.

Im później, tym pośredniak ma mniej pieniędzy na ten cel, co oznacza, że automatycznie masz mniejsze szanse na dotację. Ponadto dotacje mogą być obcinane, aby jak najwięcej osób mogło skorzystać z dofinansowania na działalność.

Kiedy złożyć wniosek w naborze zamkniętym?

Jeśli Twój urząd pracy organizuje konkursy zamknięte, czyli znasz datę otwarcia i zamknięcia naboru (np. 10.05.-17.05.). To w takim przypadku kolejność zgłoszeń ma marginalne znaczenie.

Istotne jest to, abyś zmieścił się ze złożeniem wniosku o dotację z urzędu pracy w wyznaczonym terminie. Mniej liczy się to, czy zrobisz to pierwszego, czy ostatniego dnia naboru.

Jednak i tu jest pewien haczyk. Chodzi o to, że przy dużej liczbie zgłoszeń, pośredniak zastrzega sobie prawo do wcześniejszego zamknięcia naboru. Dlatego warto śledzić informacje na stronie, czy nabór nie będzie wcześniej zakończony.

Gdzie znaleźć informację, kiedy będzie termin składania wniosków o dotację z urzędu pracy?

Najprostszą drogą do sprawdzenia, kiedy Twój pośredniak ogłosi termin składania wniosków o dotację z urzędu pracy, jest strona www. W aktualnościach znajdziesz informację o najbliższym planowanym naborze. Cześć urzędów pracy na początku roku publikuje harmonogram naboru wszystkich wniosków, w tym wniosków o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Co znacznie ułatwia przygotowanie dokumentacji.

termin składania wniosków o dotację z urzędu pracy

Warto dokładnie przestudiować ogłoszenie, bo zawiera wiele ważnych informacji, nie tylko odnoszących się bezpośrednio do samego terminu. Chodzi o to, że w ogłoszeniu masz wymienione, kto może ubiegać się o dotację w danym naborze, o ile możesz wnioskować i czy przed złożeniem wniosku o dofinansowanie z PUP musisz mieć przygotowany indywidualny plan działania lub odbyć rozmowę z pośrednikiem pracy bądź doradcą zawodowym.

Drugim źródłem informacji może być infolinia urzędu pracy, z której też możesz skorzystać. Informacje o naborze wniosków powinien posiadać również Twój pośrednik pracy.

Jak długo trwa ocena wniosków o dotację z urzędu pracy?

Co do zasady pośredniaki oceniają wnioski w ciągu 30 dni. Czasami zdarza się, że jest to szybciej, choć to wyjątek a nie reguła. W przypadku dużej liczby wniosków w większych miastach (np. Warszawa), termin rozpatrywania wniosków ejst wydłużany np. o dodatkowe 2 tygodnie.

Wniosek ocenia się pod kątem formalnym i merytorycznym. Ocena formalna polega na sprawdzeniu czy wniosek jest złożony na obowiązującym wzorze, czy są wszystkie załączniki i podpisy, czy wszystkie pola we wniosku o dofinansowanie na działalność są wypełnione.

Z kolei ocena merytoryczna to sprawdzenie zgodności wykształcenia i doświadczenia z planowaną działalnością, zweryfikowanie spójności wniosku, wyczerpania odpowiedzi na wszystkie postawione we wniosku pytania. Bardzo często możesz sprawdzić, jak punktowane są poszczególne zagadnienia we wniosku. Sporo urzędów pracy udostępnia na stronach www karty oceny wniosku (np. Kraków).

Dodatkowo elementem oceny może być również rozmowa, podczas której prezentujesz swój pomysł na biznes. Jest to jednak dość rzadki element oceny. Tak zdarza się np. w Wołominie.

Jeśli ocena przebiegnie pomyślnie, otrzymujesz decyzję o przyznaniu dofinansowania na działalność. Ale to dopiero początek i od tego momentu rusza cała procedura. Sprawdź, jakie są kolejne kroki w drodze po dotację z urzędu pracy.

Pamiętaj także o tym, że od negatywnej decyzji nie przysługuje Ci prawo do odwołania. Pozostaje Ci jedynie czekać na kolejny nabór i próbować ponownie. Jeśli wcześniej nie otrzymałeś dotacji, to nie ma górnego limitu liczby złożonych wniosków. Możesz go składać aż do skutku.

Termin składania wniosków o dotację z urzędu pracy – podsumowanie

Pośredniaki ogłaszają, kiedy będzie termin składania wniosków o dotację z urzędu pracy na swoich stronach www. Konkursy o dofinansowanie mogą przebiegać w formule otwartej (przez cały rok) lub zamkniętej (konkursy w organizowane w określonym czasie).

Im szybciej złożysz wniosek o dofinansowanie z PUP, tym lepiej, bo masz większą szansę na dotację. Dodatkowo zwróć uwagę, że koronawirus spowodował wstrzymanie wszystkich naborów. To świetnym moment do tego, aby przygotować na spokojnie dobry wniosek i złożyć go, jak nabory ruszą ponownie.

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z PUP 

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP. 

Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.

Sprawdź opinie moich Klientów 

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami

RSS
LinkedIn
Share