Kiedy składać wniosek o dotację z urzędu pracy?

Wiele osób zwraca się do mnie z wątpliwościami, kiedy składać wniosek o dotację z urzędu pracy. Jeśli Ciebie nurtują podobne kwestie, to zapraszam do lektury tekstu, w którym wyjaśniam, w jakim czasie najlepiej złożyć wniosek.

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł.

Jak urzędy pracy organizują nabory wniosków o dotację na działalność?

To, kiedy składać wniosek o dotację z urzędu pracy zależy od rodzaju nabory. Są dwa rodzaje naborów wniosków o dofinansowanie z PUP. Pierwszy, to konkursy otwarte, w których jest data otwarcia naboru, lecz nie ma określonej daty jego zamknięcia.

kiedy składać wniosek o dotację z urzędu pracy

Z reguły konkursy otwarte rozpoczynają się na początku roku (najczęściej styczeń/luty, ewentualnie marzec) i trwają aż do wyczerpania puli środków. W tym przypadku wnioski składa się przez cały rok.

Z kolei konkursy zamknięte posiadają określoną datę otwarcia naboru i jego zamknięcia. Najczęściej trwają około tygodnia i organizuje się średnio jeden nabór na kwartał.

Kiedy składać wniosek o dotację z urzędu pracy?

Moment złożenia wniosku zależy od naboru, który organizuje Twój urząd pracy. W przypadku naborów otwartych najlepiej, jeśli złożysz wniosek na początku naboru. Co wynika z kilku ważnych kwestii. Przede wszystkim im wcześniej złożysz wniosek o dotację z PUP, tym masz większą szansę na dofinansowanie. Ponadto wraz z upływem czasu, zmniejsza się ilość dostępnych pieniędzy, co może skutkować nie tylko mniejszą dotacją, ale również jej brakiem.

W przypadku konkursów zamkniętych, to kiedy składać wniosek o dotację z urzędu pracy nie ma aż tak dużego znaczenia. Ważne jest tylko, żebyś zmieścił się w wyznaczonym terminie. Możesz złożyć wniosek pierwszego dnia naboru, jak również ostatniego.

Skąd można dowiedzieć się, kiedy składać wniosek o dotację z urzędu pracy ?

Jeśli chcesz wiedzieć, kiedy składać wniosek o dotację z urzędu pracy. Musisz monitorować stronę internetową pośredniaka. To stąd najszybciej dowiesz się, kiedy urząd pracy zorganizuje nabór wniosków o dofinansowanie na działalność.

Informacja o naborach pojawia się albo na początku roku, jeśli Twój pośredniak organizuje konkurs otwarty. Ewentualnie na kilka dni przed planowanym naborem, jeśli jest on w trybie zamkniętym.

Dobrą praktyką, choć stosowaną w niewielkiej liczbie urzędów pracy jest umieszczenia na początku roku na stronie www harmonogramu naboru wszystkich wniosków. Dzięki temu konkretnie wiesz, w jakim terminie będzie interesujący Cię nabór i możesz spokojnie przygotować wniosek o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Warto też na początku roku zadzwonić do urzędu i zapytać, w jakim terminie przewidują konkurs na dotacje lub zapytać swojego doradcę/pośrednika pracy.

Jak koronawirus wpłynął na to, kiedy składać wniosek o dotację z urzędu pracy?

Do momentu wybuchu epidemii, wszystko odbywało się tak, jak dotychczas. Nabory były prowadzone bez żadnych zakłóceń. Niestety, koronawirus sporo namieszał w przypadku dotacji z PUP. Przede wszystkim kolejne nabory zostały wstrzymane do odwołania. Co prawda niektóre urzędy pracy przyjmowały wnioski drogą pocztową lub elektroniczną, ale to były pojedyncze przypadki.

kiedy składać wniosek o dotację z urzędu pracy

Wnioski, które złożono w naborach sprzed pojawienia się koronawirusa zostały rozpatrzone, jednak dalsze kroki, czyli podpisanie umowy zostały zawieszone. Dodatkowo część wniosków złożona przed epidemią nie została w ogóle rozpatrzona. Taka sytuacja zdarzyła się m.in. w Warszawie.

W związku z tym wiele osób nie wie, co ma dalej robić. Czy czekać na rozpatrzenie wniosku lub wznowienie naborów, czy może zrezygnować z przyznanej dotacji i zakładać działalność, czy może porzucić pomysł o własnym biznesie ze względu na aktualną sytuację.

Czy w związku z koronawirusem ubiegać się o dofinansowanie z PUP?

Choć na ten moment nie wiadomo, kiedy składać wniosek o dotację z urzędu pracy, to warto się do tego przygotować. Możesz dobrze wykorzystać ten czas i na spokojnie przygotować wniosek, który będzie miał szansę uzyskać dofinansowanie na działalność.

Zwróć uwagę, że w normalnym trybie czasu na przygotowanie wniosku jest stosunkowo mało, szczególnie dotyczy to naborów zamkniętych. Wówczas masz zaledwie kilka dni na złożenie dokumentacji. Teraz możesz spokojnie wypełnić wniosek, bo wzory dokumentów pozostają bez zmian. Dostępne są regulaminy i wytyczne, więc opracowując wniosek w momencie ponownego otwarcia naboru, będziesz mógł szybko złożyć swoją aplikację.

Ważne kwestie przy tym, kiedy składać wniosek o dotację z urzędu pracy

Pamiętaj o tym, że jeśli chcesz uzyskać dotację z PUP, to ważne jest odpowiednie przygotowanie wniosku. Zwróć uwagę na konieczność zgromadzenia i dołączenia do wniosku wszystkich załączników (np. oświadczenia, ksero świadectw pracy, dyplomu uczelni, certyfikatów ukończonych szkoleń).

Ponadto istotny jest wkład własny oraz posiadanie lokalu, a także wybór formy zabezpieczenia dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Nie zapomnij o właściwej liście wydatków w ramach dofinansowania na działalność, a także listach intencyjnych lub przedwstępnych umowach o współpracy z klientami bądź dostawcami.

kiedy składać wniosek o dotację z urzędu pracy

Jednak kluczowe znaczenie ma zgodność Twojego wykształcenia i doświadczenia z planowaną działalnością gospodarczą. Im większa, tym większa szansa na dotację z PUP. Dlatego staraj się wykazać we wniosku posiadaną wiedzę branżową i doświadczenie, które pozwoli Ci z sukcesem prowadzić firmę.

Ile trwa ocena wniosków o dotację z urzędu pracy?

Pośredniaki na rozpatrzenie wniosków o dofinansowanie na działalność mają 30 dni. Czasami ten czas jest krótszy, choć bardziej należy liczyć się z pełnym wykorzystaniem przysługującego terminu.

Po tym czasie otrzymujesz decyzję pozytywną lub negatywną. Niestety, w większości przypadków od negatywnej decyzji nie przysługuje Ci odwołanie. Jeśli decyzja jest pozytywna, wówczas rusza cała procedura, o czym możesz przeczytać w tym artykule.

Zdarza się również i tak, że możesz zostać wezwany do uzupełnienia wniosku w przypadku stwierdzenia uchybień formalnych. Taka procedura nie obowiązuje we wszystkich urzędach pracy. Na poprawę masz najczęściej 7 dni od momentu otrzymania pisma z pośredniaka.

Kiedy składać wniosek o dotację z urzędu pracy – podsumowanie

To, kiedy składać wniosek o dotację z urzędu pracy zależy od rodzaju naboru. W przypadku naborów otwartych, im wcześniej złożysz wniosek o dotację z PUP, tym większa szansa na dofinansowanie.

W przypadku konkursów zamkniętych ważne jest to, abyś złożył wniosek w wyznaczonym terminie. Nie ma większego znaczenia, czy zrobisz to pierwszego, czy ostatniego dnia naboru.

Zwróć uwagę, że ze względu na koronawirus większość naborów została wstrzymana do odwołania. To dobry moment na to, aby przygotować dobry wniosek i złożyć go, kiedy nabory zostaną wznowione.

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z urzędu pracy

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP.  

Sprawdź opinie moich Klientów  

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

RSS
LinkedIn
Share