Jakie dotacje na założenie firmy?

Chcesz założyć własną działalność i poszukujesz źródła finansowania? Gubisz się w gąszczu możliwości i nie wiesz, z czego możesz skorzystać? Jeśli tak, to sprawdź, jakie dotacje na założenie firmy są dla Ciebie.

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł

Jakie dotacje na założenie firmy?

Możliwości uzyskania wsparcia na uruchomienie działalności jest kilka. To, na którą się zdecydujesz zależy od Twoich potrzeb, a także możliwości. Bowiem każdy instrument finansowy charakteryzuje się określonymi wymogami, które musisz spełnić.

jakie dotacje na założenie firmy

Zatem, jakie dotacje na założenie firmy:

Jakie dotacje na założenie firmy – dotacja z urzędu pracy

Choć dotacja z urzędu pracy wynosi maksymalnie 6-krotność średniej krajowej (ok. 42 tys. zł). To stanowi ciekawą alternatywę, którą warto rozważyć.

O dofinansowanie z PUP mogą ubiegać ubiegać się osoby bezrobotne, absolwenci KIS lub CIS (kluby i centra integracji społecznej), a także opiekunowie osób z niepełnosprawnościami. Ważny jest wiek, bo projekty realizowane są dla osób poniżej 30 lat (PO WER), jak również powyżej 30-tki (RPO).

Aby uzyskać dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej trzeba złożyć kompletny wniosek wraz z załącznikami w wyznaczonym terminie. Urzędy pracy przyjmują wnioski w trybie ciągłym aż do wyczerpania puli środków lub zamkniętym w określonym terminie (np. raz na kwartał).

We wniosku o dotację z PUP opisujesz swój pomysł, wskazujesz, kto będzie Twoim klientem, przedstawiasz plan marketingowy swojej firmy, a także analizę SWOT i część finansową.

Dodatkowo sporządzasz listę zakupów, które chcesz zrobić z dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Możesz na niej umieścić sprzęt, maszyny, urządzenia, oprogramowanie, towar, reklamę, konsultacje prawne.

Porada

Zanim cokolwiek umieścisz na liście zakupów dokładnie sprawdź wytyczne w regulaminie. Każdy urząd pracy ma swój katalog wydatków, które możesz sfinansować z dotacji, jak i tych wykluczonych.

Pamiętaj, że wiele pośredniaków wymaga posiadania finansowego wkładu własnego oraz rzeczowego (m.in. wyposażenie, urządzenia, narzędzia, sprzęt komputerowy etc.). Za to możesz uzyskać dodatkowe punkty.

Zwróć również uwagę na konieczność wyboru formy zabezpieczenia dotacji (m.in. akt notarialny o poddaniu się egzekucji, poręczenie, weksel z poręczeniem wekslowym, blokada konta, gwarancja bankowa, zastaw na prawach lub rzeczach).

Jakie dotacje na założenie firmy – dotacja z PFRON na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Masz wątpliwości co do dotacji z PUP? Zobacz, jakie dotacje na założenie firmy wchodzą w grę. Alternatywą może być dotacja z PFRON na rozpoczęcie działalności gospodarczej. To środki przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami zarejestrowanych w urzędzie pracy jako bezrobotne lub niepozostające w zatrudnieniu.

jakie dotacje na założenie firmy

Maksymalny poziom dofinansowania waha się w granicach 6 – 15- krotności średniej krajowej (ok. 42-100 tys. zł). Kwota, o jaką możesz się ubiegać zależy od tego, jak długo będziesz później prowadził działalność. Jeśli zadeklarujesz 12 miesięcy, to możesz uzyskać 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia. Jeżeli zdecydujesz się na 24 miesiące prowadzenia firmy, to możesz liczyć maksymalnie na 15-krotność.

Aby uzyskać dotację z PFRON na rozpoczęcie działalności gospodarczej składasz wniosek WN-O. Zawiera podobny zestaw zagadnień, jak w przypadku dofinansowania z urzędu pracy.

Dotację możesz przeznaczyć na:

W tym przypadku również musisz posiadać wkład własny rzeczowy i finansowy oraz wybrać formę zabezpieczenie dotacji. Jednakże bardzo często wymagane jest podwójne zabezpieczenie, czyli np. akt notarialny o poddaniu się egzekucji i poręczenie.

Jakie dotacje na założenie firmy – dofinansowanie unijne na działalność

Dotacja unijna na działalność to trzecia droga, na którą możesz się zdecydować. Przeznaczona m.in. dla osób bezrobotnych, nieaktywnych zawodowo, reemigrantów, osób odchodzących z rolnictwa i ich rodzin, zatrudnionych na umowach krótkoterminowych.

Maksymalna pula dofinansowania wynosi ok. 23 tys. zł. Dodatkowo w ramach dotacji uzyskujesz również wsparcie pomostowe przez 6 lub 12 miesięcy, które możesz wydatkować na bieżące funkcjonowanie firmy (m.in. ZUS, podatki, rachunki, czynsz, paliwo etc.).

Aby uzyskać dotację unijną na działalność musisz znaleźć projekt. Ich lista dostępna jest na stronach www wojewódzkich urzędów pracy lub w punkcie informacji funduszy europejskich.

Jeśli znajdziesz projekt, w którym spełniasz kryteria, to pierwszym etapem jest złożenie formularza rekrutacyjnego. To skrócona wersja Twojego pomysłu na biznes. Taki prosty biznesplan. Po pozytywnej ocenie jesteś zapraszany do wzięcia udziału w projekcie.

Projekt to cykl szkoleń dotyczący zakładania firmy, jej rozliczenia, reklamy, a także tworzenia biznesplanu. Po zakończeniu udziału w szkoleniu składasz właściwy biznesplan, który oceniany jest przez komisję. Jeśli ocena będzie pozytywna, masz szansę uzyskać dotację unijną na działaność.

Dofinansowanie możesz przeznaczyć na zakup środków trwałych (sprzęt, maszyny, urządzenia), zatowarowanie, a także reklamę. Minusem tego dofinansowania jest długi czas oczekiwania, bowiem od momentu złożenia formularza do późniejszej wypłaty środków może minąć nawet kilka miesięcy (w granicach 3-7, choć może być różnie).

Jakie dotacje na założenie firmy – pożyczka „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”

Z czego jeszcze możesz skorzystać? Jakie dotacje na założenie firmy? Warto przemyśleć pożyczkę na działalność z programu „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”.

jakie dotacje na założenie firmy

To pożyczka oferowana przez Bank Gospodarstwa Krajowego, skierowana do osób bezrobotnych, studentów ostatniego roku, a także absolwentów do 4 lat od ukończenia studiów.

Maksymalna kwota dofinansowania wynosi aż 20-krotność średniej krajowej, czyli ponad 120 tys. zł. Aby uzyskać pożyczkę „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” musisz znaleźć pośrednika finansowego (każde województwo ma swojego), a następnie złożyć wniosek. W ramach pożyczki możesz założyć spółkę, co nie jest możliwe w przypadku trzech poprzednich dofinansowań.

Pożyczkę możesz przeznaczyć na zakup środków trwałych, reklamę, oprogramowanie, towar. Pamiętaj o konieczności wyboru formy zabezpieczenia pożyczki. Pożyczkę „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” musisz spłacić w ciągu 7 lat, wliczając w to rok karencji w spłacie.

Jakie dotacje na założenie firmy – podsumowanie

Jakie dotacje na założenie firmy? Masz kilka możliwości. Możesz skorzystać zarówno z dotacji, jak również pożyczki. Poszczególne instrumenty finansowe różnią się nie tylko kwotami, ale także innymi warunkami (np. zabezpieczenie czy przeznaczenie dofinansowania).

Dlatego zanim zdecydujesz się na określone źródło finansowania swojej działalności. Dokładnie sprawdź szczegóły, a także przygotuj dobrą dokumentację. Dzięki niej masz szansę na sukces.

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z urzędu pracy

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP. 

Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.

Sprawdź opinie moich Klientów

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami

RSS
LinkedIn
Share