Jakie dofinansowanie na otwarcie firmy?

Zastanawiasz się, jakie dofinansowanie na otwarcie firmy jest aktualnie dostępne? Sprawdź, z jakich możliwości możesz skorzystać.

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł

Jakie dofinansowanie na otwarcie firmy?

W artykule przedstawię 3 dość popularne możliwości uzyskania dotacji na działalność gospodarczą oraz omówię ich zalety i wady.

jakie dofinansowanie na otwarcie firmy

Będą:

Jakie dofinansowanie na otwarcie firmy – dotacja z urzędu pracy

Jeśli zastanawiasz się, jakie dofinansowanie na otwarcie firmy będzie najlepsze. To warto zacząć od dofinansowania z PUP. To stosunkowo wysoka i szybka do uzyskania dotacja, które może pomóc Ci uruchomić własny biznes.

Dotacja z urzędu pracy skierowana jest do osób bezrobotnych, ale również absolwentów CIS lub KIS oraz opiekunów. Należy przy tym podkreślić, że aby się o nią ubiegać trzeba spełnić określone wymagania.

W ciągu 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku nie możesz:

Ponadto nie możesz złożyć wniosku do innego PUP o dofinansowanie na działalność. Nie możesz również posiadać nieuregulowanych zaległości z tytułu ZUS i podatków, jeśli prowadziłeś wcześniej działalność gospodarczą, a także w ciągu ostatnich 2 lat przed dniem złożenia wniosku nie mogłeś być karany przeciwko obrotowi gospodarczemu.

Więcej wymogów znajdziesz w regulaminie swojego urzędu pracy. Warto je dokładnie sprawdzić, żeby później nie okazało się, że nie jesteś osobą, która może ubiegać się o dotację z PUP.

Jak wygląda proces uzyskania dotacji z urzędu pracy?

Maksymalny pułap dofinansowania wynosi 6-krotność średniej krajowej (ok. 42 tys. zł), ale każdy pośredniak może ją dowolnie ustalić (z reguły jest niższa). Aby uzyskać dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej musisz złożyć kompletny wniosek wraz z wszystkimi załącznikami. Ich listę znajdziesz w regulaminie lub wniosku.

Dotację możesz przeznaczyć na zakup środków trwałych (maszyny, urządzenia, wyposażenie), oprogramowanie, reklamę, poradnictwo prawne, zatowarowanie. Pamiętaj, ze każdy urząd pracy ma swój katalog wydatków możliwych do sfinansowania w ramach dotacji, jak również tych wykluczonych z dofinansowania.

Pamiętaj o zabezpieczeniu dotacji (może to być m.in. poręczenie lub blokada konta – szczegóły znajdziesz w regulaminie dotacji z PUP) oraz wkładzie własnym finansowym i rzeczowym.

Firmę musisz utrzymać minimum 12 miesięcy. W tym okresie nie możesz jej zawiesić oraz podjąć zatrudnienia. W czasie trwania umowy możesz spodziewać się kontroli z urzędu pracy.

Jakie dofinansowanie na otwarcie firmy – dotacja z PFRON na rozpoczęcie działalności

Jakie dofinansowanie na otwarcie firmy? Dotacja z PFRON na rozpoczęcie działalności przeznaczona jest dla zarejestrowanych w urzędzie pracy osób z niepełnosprawnościami. Warto podkreślić, że znacznie większa jest tutaj kwota dofinansowanie, ponieważ sięga aż 15-krotności średniej krajowej (ok. 100 tys. zł). Jednak także i tu pośredniaki mogą obniżyć maksymalny pułap (np. do 42 tys. zł).

jakie dofinansowanie na otwarcie firmy

Miej na uwadze, że wysokość kwoty zależy od czasu, przez jaki zobowiążesz się prowadzić firmę. Jeśli zadeklarujesz, że działalność będziesz prowadził przez 12 miesięcy, wówczas maksymalnie możesz uzyskać 6-krotność średniej krajowej.

Natomiast, jeśli zadeklarujesz, że firmę będziesz prowadził przez okres 24 miesięcy, możesz liczyć na dotację w wysokości od 6 do 15-krotności średniej krajowej.

Jak wygląda proces uzyskania dotacji z PFRON na rozpoczęcie działalności

Aby uzyskać dofinansowanie z PFRON musisz złożyć wniosek WN-O. Podobnie, jak w przypadku dotacji z urzędu pracy środki możesz przeznaczyć na sprzęt, maszyny, urządzenia, wyposażenie, zatowarowanie, reklamę, doradztwo prawne, a także prace remontowo-budowlane.

Dotację z PFRON na rozpoczęcie działalności gospodarczej musisz zabezpieczyć. Z reguły wskazana jest konieczność wyboru dwóch form zabezpieczenia.

Istotną różnicą jest to, że w tym przypadku po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku mogą mieć miejsce negocjacje dotyczące ostatecznego kształtu dofinansowania.

Po uzyskaniu dotacji dopiero zakładasz działalność, jeśli zrobisz to wcześniej, wniosek pozostanie bez rozpatrzenia. Następnie wydatkujesz przyznane środki, rozliczasz się z tego i prowadzisz działalność przez wskazany wcześniej okres.

Analogicznie jak w przypadku dotacji z PUP, nie możesz jej zawiesić i podjąć zatrudnienia. Oczywiście w okresie trwania umowy spodziewaj się kontroli.

Jakie dofinansowanie na otwarcie firmy – pożyczka na działalność

Ostatnim z omawianych instrumentów finansowych jest pożyczka na działalność, czyli „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”. Choć to pożyczka, to na bardzo atrakcyjnych warunkach.

O pożyczkę na działalność mogą ubiegać się:

Jak wygląda proces uzyskania pożyczki na działalność z programu „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”?

Maksymalna kwota pożyczki wynosi 20-krotność średniej krajowej, więc to największe środki, o które możesz się ubiegać. Pierwszy krok to znalezienie pośrednika, który rozdziela środki w ramach tego działania. Każde województwo ma takiego operatora, a ich listę znajdziesz tu: http://wsparciewstarcie.bgk.pl/kontakt/.

Następnie składasz wniosek o pożyczkę na działalność, który weryfikowany jest w ciągu 14 dni. Pożyczkę możesz przeznaczyć na zakup sprzętu, urządzeń, oprogramowania. Jeśli Twój wniosek zostanie oceniony pozytywnie, zakładasz działalność, a dopiero później podpisujesz umowę i otrzymujesz pożyczkę.

Także i tu istotne znaczenie ma zabezpieczenie pożyczki. Pożyczkę z programu „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” musisz spłacić w ciągu 7 lat wliczając w to roczną karencję w spłacie. Istotną informacją jest to, że w ramach tego programu możliwe jest stworzenie spółki.

Jakie dofinansowanie na otwarcie firmy – zalety i wady

Wiesz już, jakie dofinansowanie na otwarcie firmy jest dostępne. Warto przyjrzeć się zaletom i wadom poszczególnych instrumentów finansowych. Zaczynając od dotacji z urzędu pracy, to korzyścią jest stosunkowo prosta procedura i szybki czas uzyskania dofinansowania. Kolejna zaleta to dość ograniczona konkurencja i niewielki poziom biurokracji. Wadą może być dość mała kwota, zabezpieczenie i konieczność posiadania wkładu własnego.

jakie dofinansowanie na otwarcie firmy

Jeśli chodzi o dotację z PFRON na rozpoczęcie działalności, to warto wspomnieć o wysokich kwotach (nawet 100 tys. zł), niewielkiej konkurencji. Do wad zalicza się podwójne zabezpieczenie, możliwość negocjacji kwoty i jej ewentualne obniżenie, a także bardziej rozbudowaną procedurę i dokumentację.

W końcu pożyczka „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”, to korzyści w postaci wysokiej kwoty, możliwości założenia spółki i krótkiego oczekiwania na rozpatrzenie wniosku. Wadą jest to, że jest to instrument zwrotny, który trzeba później oddać.

Jakie dofinansowanie na otwarcie firmy – podsumowanie

Jakie dofinansowanie na otwarcie firmy? Wybór zależy od Ciebie i Twojego statusu na rynku pracy. Każda z omawianych propozycji ma swoje wymagania, zalety i wady. Zanim zdecydujesz się na jakikolwiek z powyższych instrumentów, dokładnie rozważ wszystkie za i przeciw, bo możesz wybrać tylko jeden z nich.

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z urzędu pracy

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP.  

Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.

Sprawdź opinie moich Klientów

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami

RSS
LinkedIn
Share