Dotacje dla bezrobotnych 2024

Zastanawiasz się, jakie dotacje dla bezrobotnych 2024 jest aktualnie dostępne? Sprawdź, z jakich możliwości możesz skorzystać.

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł

Jakie dotacje dla bezrobotnych 2024?

W artykule przedstawię 2 dość popularne możliwości uzyskania dotacji na działalność gospodarczą oraz omówię ich zalety i wady.

dotacje dla bezrobotnych 2024

Będą to:

Jakie dotacje dla bezrobotnych 2024 – dotacja z urzędu pracy

Jeśli zastanawiasz się, jakie dotacje dla bezrobotnych 2024 będzie najlepsze. To warto zacząć od dofinansowania z PUP. To stosunkowo wysoka i szybka do uzyskania dotacja, które może pomóc Ci uruchomić własny biznes.

Dotacja z urzędu pracy skierowana jest do osób bezrobotnych, ale również absolwentów CIS lub KIS oraz opiekunów. Należy przy tym podkreślić, że aby się o nią ubiegać trzeba spełnić określone wymagania.

W ciągu 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku nie możesz:

Ponadto nie możesz złożyć wniosku do innego PUP o dofinansowanie na działalność. Nie możesz również posiadać nieuregulowanych zaległości z tytułu ZUS i podatków, jeśli prowadziłeś wcześniej działalność gospodarczą, a także w ciągu ostatnich 2 lat przed dniem złożenia wniosku nie mogłeś być karany przeciwko obrotowi gospodarczemu.

Więcej wymogów znajdziesz w regulaminie swojego urzędu pracy. Warto je dokładnie sprawdzić, żeby później nie okazało się, że nie jesteś osobą, która może ubiegać się o dotację z PUP.

Jak wygląda proces uzyskania dotacji z urzędu pracy?

Maksymalny pułap dofinansowania wynosi 6-krotność średniej krajowej (ok. 45 tys. zł), ale każdy pośredniak może ją dowolnie ustalić (z reguły jest niższa). Aby uzyskać dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej musisz złożyć kompletny wniosek wraz z wszystkimi załącznikami. Ich listę znajdziesz w regulaminie lub wniosku.

Dotację możesz przeznaczyć na zakup środków trwałych (maszyny, urządzenia, wyposażenie), oprogramowanie, reklamę, poradnictwo prawne, zatowarowanie. Pamiętaj, ze każdy urząd pracy ma swój katalog wydatków możliwych do sfinansowania w ramach dotacji, jak również tych wykluczonych z dofinansowania.

Pamiętaj o zabezpieczeniu dotacji (może to być m.in. poręczenie lub blokada konta – szczegóły znajdziesz w regulaminie dotacji z PUP) oraz wkładzie własnym finansowym i rzeczowym.

Firmę musisz utrzymać minimum 12 miesięcy. W tym okresie nie możesz jej zawiesić oraz podjąć zatrudnienia. W czasie trwania umowy możesz spodziewać się kontroli z urzędu pracy.

Jakie dotacje dla bezrobotnych 2024 – dotacja z PFRON na rozpoczęcie działalności

Jakie dofinansowanie dla bezrobotnych 2024? Dotacja z PFRON na rozpoczęcie działalności przeznaczona jest dla zarejestrowanych w urzędzie pracy osób z niepełnosprawnościami. Warto podkreślić, że znacznie większa jest tutaj kwota dofinansowanie, ponieważ sięga aż 15-krotności średniej krajowej (ok. 100 tys. zł). Jednak także i tu pośredniaki mogą obniżyć maksymalny pułap (np. do 42 tys. zł).

dotacje dla bezrobotnych 2024

Miej na uwadze, że wysokość kwoty zależy od czasu, przez jaki zobowiążesz się prowadzić firmę. Jeśli zadeklarujesz, że działalność będziesz prowadził przez 12 miesięcy, wówczas maksymalnie możesz uzyskać 6-krotność średniej krajowej.

Natomiast, jeśli zadeklarujesz, że firmę będziesz prowadził przez okres 24 miesięcy, możesz liczyć na dotację w wysokości od 6 do 15-krotności średniej krajowej.

Jak wygląda proces uzyskania dotacji z PFRON na rozpoczęcie działalności

Aby uzyskać dofinansowanie z PFRON musisz złożyć wniosek WN-O. Podobnie, jak w przypadku dotacji z urzędu pracy środki możesz przeznaczyć na sprzęt, maszyny, urządzenia, wyposażenie, zatowarowanie, reklamę, doradztwo prawne, a także prace remontowo-budowlane.

Dotację z PFRON na rozpoczęcie działalności gospodarczej musisz zabezpieczyć. Z reguły wskazana jest konieczność wyboru dwóch form zabezpieczenia.

Istotną różnicą jest to, że w tym przypadku po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku mogą mieć miejsce negocjacje dotyczące ostatecznego kształtu dofinansowania.

Po uzyskaniu dotacji dopiero zakładasz działalność, jeśli zrobisz to wcześniej, wniosek pozostanie bez rozpatrzenia. Następnie wydatkujesz przyznane środki, rozliczasz się z tego i prowadzisz działalność przez wskazany wcześniej okres.

Analogicznie jak w przypadku dotacji z PUP, nie możesz jej zawiesić i podjąć zatrudnienia. Oczywiście w okresie trwania umowy spodziewaj się kontroli.

Jakie dotacje dla bezrobotnych 2024 – zalety i wady

Wiesz już, jakie dotacje dla bezrobotnych 2024 jest dostępne. Warto przyjrzeć się zaletom i wadom poszczególnych instrumentów finansowych. Zaczynając od dotacji z urzędu pracy, to korzyścią jest stosunkowo prosta procedura i szybki czas uzyskania dofinansowania. Kolejna zaleta to dość ograniczona konkurencja i niewielki poziom biurokracji. Wadą może być dość mała kwota, zabezpieczenie i konieczność posiadania wkładu własnego.

dotacje dla bezrobotnych 2024

Jeśli chodzi o dotację z PFRON na rozpoczęcie działalności, to warto wspomnieć o wysokich kwotach (nawet 100 tys. zł), niewielkiej konkurencji. Do wad zalicza się podwójne zabezpieczenie, możliwość negocjacji kwoty i jej ewentualne obniżenie, a także bardziej rozbudowaną procedurę i dokumentację.

Jakie dotacje dla bezrobotnych 2024 – podsumowanie

Jakie dotacje dla bezrobotnych 2024? Wybór zależy od Ciebie i Twojego statusu na rynku pracy. Każda z omawianych propozycji ma swoje wymagania, zalety i wady. Zanim zdecydujesz się na jakikolwiek z powyższych instrumentów, dokładnie rozważ wszystkie za i przeciw, bo możesz wybrać tylko jeden z nich.

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z urzędu pracy

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP.  

Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.

Sprawdź opinie moich Klientów

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami

RSS
LinkedIn
Share