Dotacja z PUP na rozpoczęcie działalności

Dotacja z PUP na rozpoczęcie działalności to maksymalnie aż 6-krotność średniej pensji, którą możesz przeznaczyć na start swojego biznesu. Zobacz, w jaki sposób możesz ją uzyskać i na co wydać.

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł

Dla kogo dotacja z PUP na rozpoczęcie działalności?

Dotacja z PUP na rozpoczęcie działalności przeznaczona jest dla osób bezrobotnych, absolwentów KIS lub CIS. Mogą się o nią ubiegać również opiekunowie osób z niepełnosprawnościami. Aby uzyskać dofinansowanie na działalność, musisz spełniać określone warunki.

dotacja z PUP na rozpoczęcie działalności

Ich szczegółowy opis znajdziesz w regulaminie. To ważne, bo brak spełnianie któregokolwiek z postawionych warunków, eliminuje Cię z możliwości ubiegania się o dotację z urzędu pracy.

Jakie to warunki?

Ile wynosi dotacja z PUP na rozpoczęcie działalności?

To zależy od konkretnego urzędu pracy. Maksymalna kwota wynosi 6-krotność średniej krajowej, czyli ok. 42 tys. zł. Jednak ze względu na to, że każdy pośredniak ma swobodę w ustalaniu maksymalnego poziomu dofinansowania, bardzo często jest on znacznie niższy.

Przedział dotacji z PUP, o którą można wnioskować waha się w granicach 20-35 tys. zł, choć czasami zdarzają się wyższe kwoty. Wysokość dotacji jest o tyle ważna, że po pierwsze, nie możesz jej przekroczyć, bo Twój wniosek zostanie wówczas odrzucony. Po drugie, im później składasz wniosek (np. pod koniec roku), tym mniejszą dotację możesz uzyskać.

Na co można przeznaczyć dotację z PUP na rozpoczęcie działalności?

Dotacja z PUP na rozpoczęcie działalności może być przeznaczona na zakup sprzętu, maszyn, urządzeń, oprogramowania, wyposażenia, reklamę, adaptację lokalu, materiały/towary oraz konsultacje prawne.

Pamiętaj o tym, że każdy pośredniak ma swój własny katalog wydatków, które możesz sfinansować z dotacji, jak również tych z niej wykluczonych. Jednocześnie zwróć uwagę, że wydatek nieakceptowany w jednym urzędzie pracy, może być z powodzeniem zaakceptowany w innym (np. remont lokalu).

Czego nie kupisz z dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej? Przede wszystkim środka transportu, kasy fiskalnej, szkoleń i kursów, akcji oraz obligacji, nieruchomości. Nie sfinansujesz również kosztów przesyłki zakupionych rzeczy, a także wszelkiego rodzaju opłat bieżących (np. ZUS, czynsz, podatki).

Dodatkowo miej na względzie, że pośredniaki mogą wprowadzać progi procentowe pomiędzy poszczególnymi kategoriami wydatków. To oznacza, że na określoną grupę wydatków musisz przeznaczyć konkretny procent dotacji. Np. na sprzęt musi być to minimum 50% dotacji, na materiały 40%, reklamę 10%, a na adaptację 20% dofinansowania.

dotacja z PUP na rozpoczęcie działalności

Kolejna ważna kwestia przy wydatkowaniu dotacji z PUP, to to, aby wszelkie zakupy były jak najbardziej zgodne z profilem planowanej działalności. Chodzi o to, abyś kupował sprzęt typowy dla danej działalności i niezbędny do jej uruchomienia i późniejszego prowadzenia. Nie kupuj ekspresu do kawy, jeśli zakładasz firmę budowlaną.

Ponadto pamiętaj o uzasadnieniu. Do każdego wydatku będziesz musiał napisać uzasadnienie, dlaczego kupujesz taki sprzęt i w jaki sposób wykorzystasz go we własnej firmie. Im lepsze uzasadnienie, tym mniejsza szansa na to, że dany wydatek zostanie zakwestionowany przez osobę oceniającą wniosek.

Dotacja z PUP na rozpoczęcie działalności a wkład własny

Czy wiesz, że dotacja z PUP na rozpoczęcie działalności wymaga posiadania wkładu własnego? Jego wysokość każdy pośredniak ustala samodzielnie. Co oznacza, że np. w jednym urzędzie pracy będzie to 20% wnioskowanej kwoty, w innym wkład własny nie będzie wymagany. Z kolei w jeszcze innym, im wyższy wkład własny, tym więcej punktów możesz otrzymać.

Zawsze warto zadeklarować wkład własny, niezależnie od tego, czy Twój pośredniak go wymaga, czy też nie. To zwiększa Twoje szanse na dotację z PUP. Środki własne deklarujesz przez dołączenie do wniosku wyciągu z konta lub oświadczenia.

Pamiętaj o tym, aby we wniosku o dotację z PUP dokładnie zaznaczyć, na co przeznaczysz wkład własny. Może być to konkretny zakup lub bieżące opłaty.

Dodatkowo miej na uwadze wkład własny rzeczowy. To sprzęt czy urządzenia, które posiadasz i chcesz wykorzystać w swojej firmie. Nie zapomnij, aby nie podawać takiego sprzętu, który chcesz kupić w ramach dotacji z urzędu pracy.

Czy dotacja z PUP na rozpoczęcie działalności wymaga posiadania lokalu?

Tak, ubiegając się o dofinansowanie na działalność, na moment składania wniosku musisz posiadać lokal. Może być to Twój lokal, wynajęty lub użyczony. Zwróć uwagę, że forma władania lokalem też może mieć znaczenie. Np. za własny lokal dostaniesz więcej punktów niż za lokal wynajęty.

Do wniosku o dotację z PUP dołączasz kserokopię dokumentu potwierdzającego posiadanie lokalu. Może być to akt notarialny, umowa najmu lub umowa użyczenia. Niektóre urzędy pracy honorują przedwstępną umowę najmu lub oświadczenie wynajmującego, że wynajmie Ci dany lokal, jeśli uzyskasz dotację.

Dotacja z PUP na rozpoczęcie działalności a załączniki

Pamiętaj, że jeśli interesuje Cię dotacja z PUP na rozpoczęcie działalności. Musisz do wniosku dołączyć określone załączniki. Ich listę znajdziesz w regulaminie lub samym wniosku. Ich brak może skutkować odrzuceniem Twojej dokumentacji.

Jakie załączniki najczęściej musisz dołączyć? Przede wszystkim oświadczenia, formularz o pomocy de minimis, xero dyplomu ukończenia studiów lub świadectwa szkolnego, xerokopia dokumentu potwierdzającego posiadanie lokalu, wyciąg z konta.

dotacja z PUP na rozpoczęcie działalności

Dodatkowo do wniosku warto dołączyć załączniki, które zwiększają Twoje szanse na dofinansowanie. Kluczowe znaczenie mają listy intencyjne lub przedwstępne umowy o współpracy z klientami. Warto także dołączyć porozumienia z dostawcami, jeśli takich będziesz potrzebował w swojej działalności.

Urzędy pracy przychylniej patrzą na wnioski, do których dołączono również referencje. Jeśli masz taką możliwość, to zdecydowanie postaraj się o pozytywne opinie z poprzednich miejsc pracy. To uwiarygadnia Cię w oczach pośredniaka i pokazuje jako rzetelną i profesjonalną osobę.

Pomyśl także o portfolio. Warto do wniosku dołączyć swoje wcześniejsze realizacje, choć to zależy od rodzaju działalności, który planujesz założyć. Np. jeśli chcesz uruchomić firmę budowlaną, to możesz dołączyć zdjęcia wcześniej realizowanych remontów. W przypadku firmy ogrodniczej może być to projekt ogrodu. To pozwoli Ci się wyróżnić na tle innych wniosków.

Dotacja z PUP na rozpoczęcie działalności – podsumowanie

Dotacja z PUP na rozpoczęcie działalności przysługuje osobom bezrobotnym. W zależności od urzędu pracy może wynosić nawet 6-krotność średniej krajowej.

Możesz ją wydać na sprzęt, maszyny, towar czy reklamę. Pamiętaj o konieczności zapewnienia wkładu własnego, lokalu oraz zabezpieczenia. Nie zapomnij o załączników, bez których Twój wniosek może zostać odrzucony.

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z urzędu pracy

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP.  

Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.

Sprawdź opinie moich Klientów

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami

RSS
LinkedIn
Share