Dotacja z PUP – na co wydać?

Ubiegasz się o dofinansowanie na działalność? Zastanawia się, na co możesz przeznaczyć otrzymane środki? Jeśli interesuje Cię dotacja z PUP – na co wydać, to koniecznie przeczytaj mój artykuł.

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł

Ile maksymalnie wynosi dotacja z PUP?

Maksymalna dotacja z urzędu pracy wynosi 6-krotność średniej krajowej. Jednak każdy pośredniak może sam określić maksymalny pułap dofinansowania. Może się zatem okazać, że zamiast o 42 tys. zł, będziesz mógł maksymalnie wnioskować np. o 20, 23 czy 25 tys. zł.

dotacja z PUP - na co wydać

To bardzo ważne, abyś dokładnie znał kwotę, o jaką możesz się ubiegać. Jej przekroczenie może spowodować odrzucenie Twojego wniosku o dofinansowanie z PUP. W ogłoszeniu o naborze lub regulaminie powinieneś znaleźć informację, jaki jest maksymalny pułap dotacji w Twoim urzędzie pracy.

Dotacja z PUP – na co wydać?

Dotacja z PUP – na co wydać zależy od konkretnego urzędu pracy. Każdy ma bowiem swój katalog wydatków, które możesz zrealizować w ramach dofinansowania na działalność.

Co do zasady dotację z urzędu pracy możesz przeznaczyć na zakup środków trwałych (maszyny, urządzenia, narzędzia), zatowarowanie, materiały, reklamę, adaptację lokalu, konsultacje i poradnictwo prawne.

Musisz przy tym pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim mogą pojawić się progi procentowe pomiędzy poszczególnymi kategoriami wydatków. Z czym to się wiąże? Musisz przeznaczyć określony procent dofinansowania na poszczególne wydatki. Czyli na środki trwałe np. ponad 50% dotacji z urzędu pracy, na towar do 50%, na reklamę 10%, na adaptację lokalu 20%.

Miej również na względzie, że mogą pojawić się także odgórne limity kwotowe. To znaczy, że np. na telefon będziesz mógł wydać maksymalnie 1 tys. zł, a na komputer 3 tys. zł.

Zwróć uwagę, że progi procentowe mogą różnić się między poszczególnymi urzędami pracy. Ponadto do każdego wydatku musisz przygotować szczegółowe uzasadnienie, dlaczego kupujesz dany przedmiot i jak będziesz go użytkował w swojej firmie. Uzasadnienie powinno być pełne i nie do podważenia przez osobę oceniającą wniosek o dotację z PUP.

Dotacja z PUP – na co wydać jej nie możesz?

Tu także wiele zależy od konkretnego pośredniaka. Każdy ma swój katalog wydatków, których nie możesz sfinansować w ramach przyznanych środków.

dotacja z PUP - na co wydać

Zazwyczaj dotacja z PUP nie może być przeznaczona na zakup: akcji i obligacji, kasy fiskalnej, samochodu, szkoleń, udziałów w spółkach, nieruchomości, ubezpieczeń, środków od małżonka, który również prowadzi działalność gospodarczą.

Dodatkowo pamiętaj o tym, że dofinansowania na działalność nie możesz wydać na bieżące opłaty (ZUS, podatki, czynsz, rachunki, wynagrodzenia), kary i grzywny, koszty przesyłki zakupionych rzeczy. Co więcej, środków nie możesz przeznaczyć na handel obwoźny i akwizycję, zakupy w ramach leasingu, działalność związaną z wynajmem.

Wyzwaniem może być zakup mebli, jeśli działalność będziesz prowadził we własnym domu. Możesz je zakupić pod warunkiem, że spełniają jedynie funkcje firmowe i nie będziesz ich wykorzystywał w celach prywatnych.

Zwróć uwagę, że w wielu urzędach w grę nie wchodzi sfinansowanie adaptacji lokalu, szczególnie jeśli firmę będziesz prowadził w swoim domu. Wówczas w większości przypadków taki wydatek nie może być poniesiony w ramach dofinansowania z urzędu pracy.

Przeznaczenie dotacji z PUP – o czym pamiętać?

Przede wszystkim zanim zaczniesz przygotowywać listę zakupów z dofinansowania z urzędu pracy, sprawdź regulamin. Dzięki temu będziesz dokładnie wiedział, na co możesz, a na co nie możesz przeznaczyć dotacji z PUP.

Dodatkowo zweryfikujesz, czy w Twoim pośredniaku występują progi procentowe pomiędzy poszczególnymi kategoriami wydatków i ile wynoszą. To ważne, bo każdy błąd w tej kwestii może spowodować odrzucenie Twojego wniosku o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Sprawdzisz także obowiązujące Cię terminy, jeśli chodzi o wydatkowanie przyznanych środków. Masz na to określony czas, a jego przekroczenie oznacza konieczność zwrotu dotacji wraz z odsetkami.

Dotację z urzędu pracy musisz wydać w ciągu 60 dni od podpisania umowy z pośredniakiem. Jednakże nie może być to później niż do 30 dni od dnia rozpoczęcie działalności gospodarczej. Pamiętaj też o tym, że wydatkowanie środków musi być potwierdzone i udokumentowane (np. faktury). Dodatkowo w określonym terminie musisz rozliczyć dotację z PUP.

Miej na względzie, aby kupowany sprzęt był ściśle związanym z profilem Twojej działalności. W przeciwnym razie może wzbudzić wątpliwości osoby oceniającej wniosek o dotację z urzędu pracy. W konsekwencji może zostać odrzucony, a dofinansowanie zmniejszone.

dotacja z PUP - na co wydać

Jeśli zakładasz firmę budowlaną, to zakup mebli będzie nietrafiony. Z kolei zakładając sklep internetowy, nie możesz wpisać na listę zakupów ekspresu do kawy.

Istotne jest to, abyś dokładnie przemyślał kwestię wydatków z dotacji. Z czego to wynika? Chodzi o to, że wydatki zapisane we wniosku znajdą się później w umowie o dofinansowanie. Ich późniejsza zmiana jest w praktyce niemożliwa. Dlatego wnikliwie zastanów się, co chcesz kupić i co rzeczywiście Ci się przyda w przyszłej firmie.

Jednocześnie, choć zależy to od konkretnego urzędu pracy, staraj się wpisywać ogólne wydatki, a nie konkretne modele. To znaczy, żebyś nie wpisywał, że chcesz kupić wiertarkę Makita 2000, tylko napisz ogólnie wiertarka. Nie wpisuj laptop ASUS 34ZMR, tylko napisz laptop.

Dotacja z PUP – na co wydać? Nowy czy używany sprzęt?

Możesz kupić zarówno nowy, jak również używany sprzęt. Pamiętaj jednak o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim do zakupu używanego sprzętu może być wymagana opinia rzeczoznawcy lub dołączenie do wniosku ofert na zakup nowego sprzętu dla porównania.

Ponadto koszt nabycia rzeczy używanych musi być niższy niż cena rynkowa nowych odpowiedników. Co więcej, nie może przekraczać jego wartości rynkowej.

Zatem mniej załatwiania będzie z zakupem nowego sprzętu, choć ten może być oczywiście droższy od używanego, ale z drugiej strony bardziej żywotny i mniej awaryjny.

Dotacja z PUP – na co wydać – podsumowanie

Dotacja z PUP – na co wydać, to często pojawiające się pytanie. Dofinansowanie z urzędu pracy możesz przeznaczyć na zakup środków trwałych, wyposażenia, materiałów reklamowych, towarów czy surowców. Otrzymane środki możesz też wydać na adaptację lokalu czy poradnictwo prawne.

Pamiętaj o progach procentowych oraz katalogu zakazanych wydatków w ramach dotacji z PUP. Tu każdy błąd może kosztować Cię odrzucenie wniosku o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z urzędu pracy

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP.  

Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.

Sprawdź opinie moich Klientów

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami

RSS
LinkedIn
Share