Dotacja na sklep papierniczy

Dotacja na sklep papierniczy pomoże Ci otworzyć swój biznes. Zobacz, ile wynosi, jakie są warunki i na co możesz przeznaczyć dofinansowanie.

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł

Skąd dotacja na sklep papierniczy?

Dotacja na sklep papierniczy może pochodzić z kilku źródeł. Istotne jest to, że nie możesz finansować tego samego projektu z dwóch różnych źródeł jednocześnie. Musisz zdecydować się na jeden z instrumentów finansowych.

dotacja na sklep papierniczy

Dofinansowanie na sklep papierniczy możesz pozyskać z:

Dotacja na sklep papierniczy z urzędu pracy

Dla kogo dotacja na sklep papierniczy z PUP?

O dofinansowanie z PUP mogą ubiegać się osoby bezrobotne, absolwenci KIS lub CIS, a także opiekunowie osób z niepełnosprawnościami.

Musisz jednak spełniać określone warunki, które szczegółowo opisane są w regulaminie. Jeśli nie spełnisz któregokolwiek z postawionych warunków, nie możesz uzyskać dotacji.

Jakie to warunki:

Ile wynosi dotacja na sklep papierniczy z PUP?

Dofinansowanie na sklep papierniczy z PUP wynosi maksymalnie 6-krotność średniej krajowej (aktualnie ok. 33 tys. zł). Pamiętaj jednak, że każdy urząd pracy może dowolnie określić swój maksymalny poziom dofinansowania. Najczęściej oscylują one w przedziale 16-25 tys. zł.

Porada

Zanim zaczniesz przygotowywać wniosek dokładnie sprawdź, o jaką kwotę możesz się ubiegać. Jeśli ją przekroczysz, urząd pracy odrzuci Twój wniosek.
Zatem jeśli w Twoim urzędzie maksymalna kwota wynosi 25 tys. zł, to nie możesz wnioskować o więcej, czyli np. 26 tys. zł.

Dotacja na sklep papierniczy z urzędu pracy – na co wydać?

Dofinansowanie z PUP możesz przeznaczyć na zakup sprzętu, wyposażenia, oprogramowania, materiałów i towarów, reklamę, adaptację lokalu, a także konsultacje prawne.

dotacja na sklep papierniczy

Opracowując listę zakupów zwróć uwagę na kilka spraw. Przede wszystkim zobacz, jakie wydatki z dotacji są akceptowalne, a jakie wykluczone. Z dotacji najczęściej wykluczony jest samochód, kasa fiskalna, kursy i szkolenia, nieruchomości, telefon, akcje i obligacje.

Nie sfinansujesz również bieżących kosztów prowadzenia firmy (np. ZUS, czynsz), a także kosztów transportu/przesyłki zakupionych rzeczy.

Drugą sprawą jest podział procentowy wydatków pomiędzy poszczególnymi kategoriami. Chodzi o to, że np. na sprzęt musisz wydać min. 50% dotacji, na materiały nie więcej niż 30%. Z kolei na reklamę maksymalnie 10%, a na adaptację i konsultacje prawne po 5% dofinansowania.

Przykład

Jeśli ubiegasz się o 20 tys. zł, to na sprzęt musisz wydać min. 10 tys. zł, a na materiały nie więcej niż 6 tys. zł. Z kolei na reklamę możesz przeznaczyć nie więcej niż 2 tys. zł, a na adaptację i konsultacje prawne maksymalnie po 1 tys. zł.

Dotacja na sklep papierniczy z PUP może być przeznaczona na:

Pobierz przykładową listę zakupów z dotacji na sklep papierniczy

Dotacja na sklep papierniczy z urzędu pracy – jak uzyskać?

Pierwszym krokiem jest rejestracja w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Następnie składasz wniosek. Urząd przyjmuje wnioski w naborze otwartym i zamkniętym.

Na rozpatrzenie wniosku musisz poczekać 30 dni. Następnie jeśli decyzja będzie pozytywna, podpisujesz umowę o dofinansowanie, wnosisz zabezpieczenie (np. akt notarialny) i czekasz na przelew środków.

Dopiero po wpływie dotacji na konto możesz zarejestrować działalność. W kolejnym kroku dokonujesz zakupów i rozliczasz się z wydatków. Masz na to określony czas zdefiniowany w umowie.

Następnie prowadzisz działalność i w czasie trwania umowy możesz spodziewać się kontroli ze strony urzędu pracy. Po upływie 12 miesięcy idziesz do urzędu skarbowego i ZUS-u po odpowiednie zaświadczenia (m.in. o niezaleganiu z płatnościami danin publicznych).

Przedstawiasz je w urzędzie pracy i ostatecznie rozwiązujesz umowę o dofinansowanie.

Dotacja na sklep papierniczy z Lokalnych Grup Działania

Dla kogo dotacja na sklep papierniczy z LGD?

O dofinansowanie z LGD mogą ubiegać się osoby:

Ile wynosi dotacja na sklep papierniczy z Lokalnej Grupy Działania?

Dotacja na sklep papierniczy z LGD wynosi od 50 do nawet 100 tys. zł.

Dotacja na sklep papierniczy z LGD – na co wydać?

Dofinansowanie z Lokalnych Grup Działania możesz wydać na zakup środków trwałych, materiały i towary, reklamę, adaptację lokalu.

Dotacja na sklep papierniczy z Lokalnych Grup Działania – jak uzyskać?

Najpierw musisz znaleźć LGD działającą na obszarze Twojego zamieszkania. Następnie składasz rozbudowany wniosek i biznesplan. Kolejny etap to wstępna weryfikacja i przesłanie dokumentacji do urzędu marszałkowskiego.

dotacja na papierniczy

Proces uzyskania dotacji z LGD jest dużo bardziej skomplikowany i rozciągnięty w czasie. Może nawet potrwać kilka miesięcy.

Dotacja na sklep papierniczy z Unii Europejskiej?

Dla kogo dofinansowanie na sklep papierniczy z UE?

O dofinansowanie unijne mogą ubiegać się osoby bezrobotne, bierne zawodowe, z niepełnosprawnościami, imigranci, reemigranci, ubodzy pracujący, a także osoby odchodzące z rolnictwa i ich rodziny.

Ile wynosi dotacja na sklep papierniczy z Unii Europejskiej?

Unijna dofinansowanie na sklep papierniczy zależy od danego projektu. Średnio dofinansowanie waha się w granicach 23-27 tys. zł.

Zaletą tego rodzaju dotacji jest tak zwane wsparcie pomostowe, czyli dodatkowe pieniądze, które możesz otrzymać przez 6 lub 12 miesięcy. Średnia wysokość wsparcia pomostowego wynosi 1-2 tys. zł.

Dotacja na sklep papierniczy z UE – na co wydać?

Dofinansowanie na sklep papierniczy z Unii Europejskiej możesz przeznaczyć na zakup sprzętu, wyposażenia, oprogramowania, reklamę, materiały i towary, a także adaptację lokalu.

Z kolei wsparcie pomostowe możesz przeznaczyć na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia firmy, czyli czynsz, ZUS, rachunki, paliwo etc.

Dotacja na sklep papierniczy z Unii Europejskiej – jak uzyskać?

Przede wszystkim musisz znaleźć odpowiedni projekt. Dotacjami unijnymi zajmują się wojewódzkie urzędy pracy. Następnie składasz formularz rekrutacyjny. To skrócony opis Twojego pomysłu.

Specjalnie powołana komisja weryfikuje go formalnie i merytorycznie, następnie przechodzisz rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli uzyskasz odpowiednią liczbę punktów, bierzesz udział w projekcie.

To cykl szkoleń dotyczących prowadzenia firmy: reklamy, księgowości, rejestracji etc. Po jego ukończeniu składasz właściwy już wniosek i biznesplan.

Ponownie weryfikuje się go formalnie i merytorycznie. Jeśli będzie pozytywnie, możesz uzyskasz dofinansowanie.

Dotacja na sklep papierniczy – podsumowanie

Dotacja na sklep papierniczy może pochodzić z kilku źródeł: urzędu pracy, lokalnych grup działania lub Unii Europejskiej. Pamiętaj jednak o tym, że możesz zdecydować się tylko na jedno z nich.

Dlatego dokładnie przeanalizuj warunki, kwoty, a także swoje możliwości i wybierz ten instrument finansowania, który będzie najlepszy dla Ciebie.

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z urzędu pracy

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP.  

Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.

Sprawdź opinie moich Klientów

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami.


RSS
LinkedIn
Share