Dotacja na firmę stolarską

Jesteś stolarzem? Chcesz założyć swój zakład? Jeśli potrzebujesz pieniędzy, to sprawdź możliwości, jakie daje urząd pracy. Zobacz, czy dotacja na firmę stolarską jest dla Ciebie i jak możesz ją uzyskać.

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł

Dla kogo dotacja na firmę stolarską?

Dotacja na firmę stolarską skierowana jest do osób bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie pracy. Mogą się o nią ubiegać również absolwenci KIS lub CIS, a także opiekunowie osób z niepełnosprawnościami.

dotacja na firmę stolarską

Zwróć uwagę na to, że musisz spełnić określone warunki, aby uzyskać dofinansowanie na działalność:

Ile wynosi dotacja na firmę stolarską?

Choć maksymalny pułap dotacji z urzędu pracy wynosi 6-krotność średniej krajowej (ok. 42 tys. zł). To każdy pośredniak sam ustala swój maksymalny poziom dofinansowania. Z reguły jest on znacznie niższy niż kwota ustawowa.

Bardzo często może być to np. 20, 23 czy 35 tys. zł. Pamiętaj o tym, aby dokładnie zweryfikować wysokość kwoty, o którą możesz się ubiegać. Jeśli ją przekroczysz Twój wniosek może zostać odrzucony.

Na co można przeznaczyć dotację na firmę stolarską?

Dotacja na firmę stolarską może być wydatkowana na zakup maszyn (np. piły, tokarki), urządzeń (np. szlifierki, wyrzynarki, wkrętarki, młotowiertarki, wiertarki), narzędzi (np. piły, młotki, pilniki), wyposażenia (np. laptop, stół stolarski), materiałów (np. gwoździe, wkręty, listwy, blaty, drewno, płyty), reklamę, adaptację lokalu oraz konsultacje prawne.

Miej jednak na uwadze, że każdy pośredniak ma swoja własną listę wydatków, które możesz zrealizować z dotacji. Jak również tych wykluczonych z dofinansowania. Bardzo często z dotacji z PUP nie będziesz mógł kupić samochodu, kasy fiskalnej, szkolenia czy zapłacić za transport zakupionych przedmiotów.

Ponadto zweryfikuj, czy i jakie Twój urząd pracy wprowadza progi procentowe pomiędzy poszczególnymi kategoriami wydatków. Chodzi o to, że np. na sprzęt musisz wydać przynajmniej 50% dotacji, na materiały 30%, na reklamę maksymalnie 10% dofinansowania.

Pobierz przykładową listę zakupów z dotacji na firmę stolarską

Dotacja na firmę stolarską a wkład własny

Ubiegając się o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej, bardzo często musisz wykazać wkład własny. Jego wysokość również zależy od urzędu pracy, w którym składasz wniosek.

Zdarza się, że wystarczy zadeklarować 20% wnioskowanej kwoty. Natomiast są też pośredniaki, gdzie im wyższy wkład własny, tym więcej punktów możesz zdobyć. Wkład własny deklarujesz przez dołączenie do wniosku wyciągu z konta lub oświadczenia.

dotacja na firmę stolarską

Pamiętaj o tym, że we wniosku musisz rozpisać, na co przeznaczysz środki własne. Możesz wydać je albo na konkretny zakup, albo na bieżące opłaty związane z działalnością Twojej firmy.

Czy dotacja na firmę stolarską wymaga posiadania lokalu?

Jeśli chcesz, aby na Twoim koncie znalazła się dotacja na firmę stolarską, musisz mieć lokal. Do wniosku o dofinansowanie z PUP musisz dołączyć xero dokumentu potwierdzającego posiadanie lokalu.

Może być to Twój własny lokal, użyczony czy wynajęty. Ważne, żeby na moment składania wniosku fizycznie posiadać lokal. Niektóre urzędy pracy akceptują przedwstępną umowę najmu lub oświadczenie o tym, że w momencie uzyskania dotacji, właściciel lokalu wyjmie Ci go pod działalność gospodarczą.

Dotacja na firmę stolarską a zabezpieczenie dofinansowania

Dotacja z urzędu pracy wymaga, abyś wybrał jedną z dostępnych form zabezpieczenia. Może być to akt notarialny, blokada konta, gwarancja bankowa, zastaw na prawach lub rzeczach, poręczenie lub weksel z poręczeniem wekslowym.

Pamiętaj o tym, aby dokładnie sprawdzić warunki i wymagania odnośnie poszczególnych form zabezpieczenia dotacji. Potrzebne informacje znajdziesz w regulaminie. Zwróć uwagę, że nie w każdym urzędzie pracy będziesz mógł wybrać spośród wszystkich powyższych form. Bardzo często wybór będzie ograniczony np. do 3 rodzajów zabezpieczenia.

Dotacja na firmę stolarską – jakie załączniki do wniosku?

Pamiętaj o tym, że do wniosku o dotację z urzędu pracy musisz dołączyć określone załączniki. Bez tego dotacja na firmę stolarską przepadnie. To, jakie załączniki musisz zgromadzić zależy od konkretnego pośredniaka. Spis załączników znajdziesz w regulaminie lub wniosku. Pamiętaj, że brak któregokolwiek z załączników, może stanowić podstawę do odrzucenia wniosku.

Z reguły do wniosku dołączasz: oświadczenia, formularz o pomocy de minimis, xero dyplomu studiów lub świadectwa ukończenia szkoły, certyfikatów ukończonych szkoleń, xerokopię dokumentu potwierdzającego posiadanie lokalu, wyciąg z konta lub oświadczenie o wkładzie własnym.

Dodatkowo dla zwiększenie szans na dofinansowanie na działalność możesz dołączyć listy intencyjne lub przedwstępne umowy o współpracy z klientami lub dostawcami. Znaczenie mają również referencje z poprzednich miejsc pracy, a także ewentualne portfolio, czyli zdjęcia Twoich realizacji.

Jak uzyskać dotację na firmę stolarską?

Pierwszy krok to dobre wypełnienie wniosku o dofinansowanie z PUP. Musisz położyć szczególny nacisk na drobiazgowe i zrozumiałe opisanie swojego pomysłu na biznes. Ważne jest to, abyś wykazał jak największą zgodność między swoim dotychczasowym doświadczeniem, a planowaną działalnością.

dotacja na firmę stolarską

Wymień wcześniejsze miejsca pracy, stanowiska i zadania, jakie wykonywałeś. Wspomnij o ścieżce edukacyjnej i ukończonych kursach. Napisz, jakie dodatkowe kwalifikacje posiadasz, które Twoim zdaniem mogą okazać się przydatne w planowanej działalności.

Opisz swój pomysł na biznes. Napisz, czym będziesz się zajmował, jakie meble sprzedawał i komu (wiek, płeć, lokalizacja, zarobki). Wskaż, na jakim rynku chcesz działać i opisz go dokładnie. Posiłkuj się dostępnymi danymi i raportami branżowymi (m.in. GUS czy CEIDG).

Wymień swoich konkurentów i scharakteryzuj ich mocne i słabe strony, a na tym tle określ swoją przewagę. Opisz, w jaki sposób będziesz się reklamował, kto będzie Twoim dostawcą i czy zamierzasz zatrudniać pracowników.

Przygotuj listę zakupów, analizę SWOT oraz analizę finansową. Zwróć uwagę, aby były poprawne, a analiza finansowa nie była przesadzona. Pamiętaj, aby kwestie podatkowe skonsultować z biurem rachunkowym. Wspomnij o motywacji do założenia swojego biznesu, a także tym, skąd pomysł akurat na taką działalność.

Dotacja na firmę stolarską – podsumowanie

Dotacja na firmę stolarską w zależności od pośredniaka może wynosić nawet 42 tys. zł. To środki, które możesz przeznaczyć na zakup maszyn, urządzeń, narzędzi czy wyposażenia. Znacznie ułatwią Ci start Twojej firmy.

Pamiętaj o kompletnym przygotowaniu wniosku, zabezpieczeniu dotacji, a także konieczności posiadania lokalu i wkładu własnego. Bez tego Twój wniosek o dofinansowanie z PUP przepadnie już na ocenie formalnej.

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z urzędu pracy

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP.  

Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.

Sprawdź opinie moich Klientów

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami

RSS
LinkedIn
Share