Dotacja na firmę elektryczną

Jesteś elektrykiem i chcesz założyć własną działalność gospodarczą? Jeśli tak, to pewnie potrzebujesz kapitału na start. Jedną z możliwości może być urząd pracy. Zobacz, ile wynosi dotacja na firmę elektryczną i jak możesz ją uzyskać.

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł.

Dla kogo dotacja na firmę elektryczną?

Dotacja na firmę elektryczną skierowana jest do osób bezrobotnych, zarejestrowanych w powiatowym urzędzie pracy. Mogą się o nią ubiegać również absolwenci KIS lub CIS oraz opiekunowie osób z niepełnosprawnościami.

dotacja na firmę elektryczną

Aby uzyskać dofinansowanie z PUP trzeba spełniać określone warunki opisane w regulaminie. Chodzi m.in. o nieposiadanie wpisu do CEIDG na 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku, nieodmówienia udziału w proponowanej formie aktywizacji zawodowej czy nieposiadaniu nieuregulowanych zobowiązań cywilnoprawnych.

Do tego dochodzą także inne warunki, które musisz spełnić, dlatego przed złożeniem wniosku o dotację z PUP, dokładnie przeczytaj regulamin.

Ile wynosi dotacja na firmę elektryczną?

Dotacja na firmę elektryczną maksymalnie może wynosić 6-krotność średniej krajowej (czyli ok. 31 tys. zł). Jednak każdy urząd pracy ma możliwość ustalenia swojej własnej kwoty. Dlatego bardzo często kwoty są niższe i oscylują wokół kwoty 16-27 tys. zł.

Istotne jest to, abyś sprawdził, o jaką kwotę możesz się ubiegać w swoim pośredniaku. Jej przekroczenie to poważny błąd i może stanowić powód do odrzucenia Twojego wniosku o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Dodatkowo pamiętaj o tym, że urząd pracy może obciąć dotację, jeśli uzna, że dany wydatek nie jest Ci potrzebny lub możesz kupić coś taniej. Czyli zamiast urządzenia za 4,5 tys. zł zaproponuje obniżenie kwoty do 2 tys. zł.

Dotacja na firmę elektryczną – kiedy złożyć wniosek?

Urzędy pracy przyjmują wnioski w trybach zamkniętych lub otwartych. Tryb zamknięty oznacza, że jest podana data otwarcia i zamknięcia naboru wniosków i w tym czasie trzeba złożyć wniosek o dotację na firmę elektryczną.

W naborach zamkniętych moment złożenia wniosku odgrywa mniejszą rolę. Ważne jest to, abyś zdążył złożyć wniosek w wyznaczonym terminie. To, czy zrobisz to pierwszego czy ostatniego dnia naboru z reguły nie ma większego znaczenia. Choć zdarzają się sytuacje, kiedy w przypadku kilku wniosków z taką samą liczbą punktów, może decydować kolejność zgłoszenia.

dotacja na firmę elektryczną

Z kolei nabory otwarte oznaczają, że masz podaną datę otwarcia naboru, lecz nie ma daty jego zakończenia. Konkurs kończy się w tym przypadku wraz z wyczerpaniem dostępnej puli pieniędzy. W tej sytuacji lepiej złożyć wniosek jak najszybciej. Im później, tym mniejsza szansa na dotację.

Na co można przeznaczyć dotację na firmę elektryczną?

Dotacja na firmę elektryczną może być przeznaczona na zakup:

Zwróć uwagę, że w wielu urzędach pracy znajdziesz progi procentowe pomiędzy poszczególnymi kategoriami wydatków. Oznacza to, że np. na maszyny musisz wydać przynajmniej 50% wnioskowanej kwoty, na materiał np. 30%, a na reklamę 5% dotacji z urzędu pracy.

Ponadto pamiętaj o tym, aby wszystkie wydatki były ściśle związane z profilem działalności. Im większa spójność, tym mniejsza szansa, że urząd pracy je zakwestionuje. Co więcej, każdy zakup musi posiadać szczegółowe uzasadnienie, z jakiego powodu decydujesz się na taki zakup a nie inny i w jaki sposób będziesz go wykorzystywał w swojej firmie.

Dotacja na firmę elektryczną a wkład własny

Aby dotacja na firmę elektryczną znalazła się na Twoim koncie warto zadeklarować wkład własny. Choć nie każdy urząd pracy go wymaga, to znacząco zwiększa on szanse na uzyskanie dotacji z PUP.

Wysokość wkładu własnego zawsze określona jest przez konkretny pośredniak. W jednych jest to np. 20% wnioskowanej kwoty. Z kolei w innych, im wyższy wkład własny, tym większą liczbę punktów możesz uzyskać.

dotacja na firmę elektryczną

Wkład własny deklarujesz przez dołączenie do wniosku wyciągu z konta lub oświadczenia. Ponadto we wniosku musisz szczegółowo rozpisać, na co przeznaczysz wkład własny. Możesz go przeznaczyć na określone zakupy lub bieżące koszty utrzymania firmy.

Poza wkładem finansowym, warto zadeklarować również wkład własny rzeczowy. To maszyny, urządzenia czy wyposażenie, które posiadasz i chcesz wykorzystać w przyszłej firmie. Pamiętaj jednak o tym, aby nie deklarować jako wkładu własnego tych rzeczy, które chcesz kupić w ramach dofinansowania na działalność.

Jakich załączników wymaga dotacja na firmę elektryczną?

Jeśli ubiegasz się o dofinansowanie z PUP, do wniosku musisz dołączyć określone załączniki. Ich listę znajdziesz w regulaminie lub samym wniosku. Zestaw załączników różni się pomiędzy poszczególnymi urzędami pracy.

Z reguły do wniosku musisz dołączyć: xerokopię dokumentu potwierdzającego posiadanie lokalu, xero dyplomu studiów lub świadectwa szkolnego, certyfikaty szkoleń lub kursów.

Przydatne będą również listy intencyjne lub przedwstępne umowy o współpracy z klientami bądź dostawcami, a także referencje z poprzednich miejsc pracy. To zawsze zwiększa szanse i powoduje, że wniosek jest przychylniej oceniany przez urząd pracy.

Pamiętaj, że brak załączników może skutkować odrzuceniem Twojego wniosku o dotację na firmę elektryczną. Dlatego przed złożeniem wniosku dokładnie sprawdź, czy na pewno zebrałeś i dołączyłeś wszystkie załączniki.

Dotacja na firmę elektryczną a zabezpieczenie dofinansowania

Dotacja na firmę elektryczną wymaga wyboru określonego rodzaju zabezpieczenia. Co do zasady, możesz wybrać spośród poręczenia, weksla z poręczeniem wekslowym, aktu notarialnego, blokady konta lub gwarancji bankowej, a także zastawu na prawach lub rzeczach.

Zwróć uwagę, że nie w każdym urzędzie pracy będziesz mógł wybrać spośród wszystkich powyższych form zabezpieczenia dotacji. Zdarza się, że wybór jest ograniczony do 2 lub 3 rodzajów. W takiej sytuacji możesz zdecydować się np. na poręczenie lub blokadę konta.

Zanim wybierzesz określony rodzaj zabezpieczenia dofinansowania z PUP, zapoznaj się z warunkami, jakie musisz spełnić. Np. w przypadku blokady konta na rachunku bankowym musisz mieć kwotę w wysokości 120% wnioskowanej kwoty. Czasami ten procent jest wyższy i sięga nawet 150% wnioskowanej kwoty.

Dotacja na firmę elektryczną – podsumowanie

Dotacja na firmę elektryczną z urzędu pracy to nawet 6-krotność średniej krajowej, czyli ok. 31 tys. zł. Możesz ją przeznaczyć na zakup narzędzi, materiałów, reklamę czy adaptację lokalu.

Zwróć uwagę, że dofinansowanie z PUP wymaga posiadania formy zabezpieczenia, a także dołączenia odpowiednich załączników. Ich brak może skutkować odrzuceniem Twojego wniosku.

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z PUP 

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP.  

Sprawdź opinie moich Klientów

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

RSS
LinkedIn
Share