Dotacja na firmę dla studenta

Studiujesz i chcesz założyć własny biznes? Jeśli potrzebujesz kapitału, to warto sprawdzić, jaka dotacja na firmę dla studenta jest dla Ciebie. Zobacz, z jakich możliwości możesz skorzystać i jak uzyskać konkretne dofinansowanie na działalność.

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł.

Dotacja na firmę dla studenta dziennego

Jeśli studiujesz dziennie, to Twoje możliwości uzyskania dofinansowania są okrojone, niż ma to miejsce w przypadku studentów zaocznych. Choć i tu masz możliwość wsparcia swojego przyszłego biznesu. Z czego możesz skorzystać w takiej sytuacji?

Dotacja na firmę dla studenta – Pożyczka Wsparcie w Starcie

Interesuje Cię dotacja na firmę dla studenta dziennego? Pierwszym źródłem finansowania Twojego biznesu może być pożyczka Wsparcie w Starcie. To rządowy program realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Mogą się o nią ubiegać bezrobotni, studenci ostatniego roku (zarówno I, jak również II stopnia), a także absolwenci do 4 lat od ukończenia uczelni.

dotacja na firmę dla studenta

Pożyczka wynosi maksymalnie 20-krotność średniej krajowej (w tej chwili ok. 100 tys. zł) i może być zaciągnięta maksymalnie na 7 lat. Plusem jest bardzo niskie oprocentowanie wynoszące zaledwie 0,25% w skali roku, a także roczna karencja w spłacie. W tym czasie nie musisz spłacać pożyczki.

W ramach pożyczki możesz założyć spółkę. Czyli Ty i Twój kolega ze studiów możecie we dwóch ubiegać się o pożyczkę i razem pozyskać nawet do 200 tys. zł na start swojego biznesu. Minusem tej formy dofinansowania jest to, że musisz ją oddać zatem nie jest to bezzwrotne wsparcie, choć udzielane na bardzo korzystnych warunkach, których nie znajdziesz na rynku komercyjnym.

Pożyczkę z programu „Wsparcie w Starcie”możesz przeznaczyć na zakup maszyn i urządzeń, materiałów, oprogramowania reklamę czy zatowarowanie.

Dotacja na firmę dla studenta – Lokalne Grupy Działania

Drugą możliwością finansowania działalności są Lokalne Grupy Działania (LGD). Dotacja na firmę dla studenta w ramach LGD może wynosić nawet do 100 tys. zł, choć zależy to od konkretnego regionu. Z reguły dofinansowania oscylują wokół 50 tysięcy złotych.

Jeśli jesteś mieszkańcem gminy wchodzącej w obręb działania LGD, wsi i miast do 20 tys. mieszkańców, a jednocześnie nie jesteś ubezpieczony w KRUS-ie i planujesz prowadzić działalność na tym terenie, to spokojnie możesz złożyć wniosek w ramach Lokalnych Grup Działania. Dodatkowo wymagane będzie utworzenie przynajmniej jednego miejsca pracy.

Dotację z LGD możesz wydać na zakup sprzętu, maszyn, wyposażenia, reklamę, a także prace remontowo-budowlane. Zatem wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy, żeby zacząć swoją przygodę z biznesem.

Dotacja na firmę dla studenta zaocznego

Jeśli jesteś studentem zaocznym, to masz nieco większe pole manewru. Dotacja na firmę dla studenta zaocznego to nie tylko pożyczka „Wsparcie w starcie” czy dotacja z LGD, ale również dotacje unijne i przede wszystkim dotacje z urzędu pracy.

Dotacja na firmę dla studenta zaocznego – dotacja unijna

Dofinansowanie unijne wynosi maksymalnie 6-krotność średniej krajowej (w tej chwili ok. 32 tys. zł). Dodatkowo możesz liczyć na wsparcie pomostowe przez 6 lub 12 miesięcy (w zależności od projektu ok. 2 tys. zł, czasami nawet więcej).

dotacja na firmę dla studenta

Dotacja na firmę dla studenta zaocznego w postaci dotacji unijnych to kilkuetapowy proces. Najpierw musisz znaleźć konkurs i złożyć formularz rekrutacyjny. To krótsza wersja biznesplanu, gdzie opisujesz swój pomysł na biznes.

Po jego weryfikacji formalnej i merytorycznej, czeka Cię rozmowa. Jeśli i ten etap przebiegnie pomyślnie, to bierzesz udział w projekcie. To cykl szkoleń z księgowości, marketingu, prowadzenia własnej działalności, biznesplanu.

Po zakończeniu szkolenia składasz właściwy biznesplan, który weryfikuje się ponownie formalnie i merytorycznie. Jeśli uzyskasz odpowiednią liczbę punktów, to możesz liczyć na dofinansowanie.

Dotację unijną możesz wydać na sprzęt, urządzenia, narzędzia, reklamę, samochód, oprogramowanie. Ponadto wsparcie pomostowe możesz przeznaczyć na czynsz, rachunki, paliwo, ZUS i inne bieżące opłaty.

Dotacja na firmę dla studenta zaocznego – dotacja z urzędu pracy

Dofinansowanie z PUP skierowane jest do osób bezrobotnych, jako student zaoczny możesz zarejestrować się jako osoba bezrobotna. Ta dotacja na firmę dla studenta zaocznego wynosi maksymalnie 6-krotność średniej krajowej (ok. 32 tys. zł).

Niestety, weź pod uwagę, że nie każdy urząd pracy dysponuje taką kwotą. Bardzo często dofinansowanie na działalność waha się w granicach 16-25 tys. zł.

Dotację z urzędu pracy możesz przeznaczyć na zakup sprzętu, oprogramowania, narzędzi, materiałów i towarów, reklamę, adaptację lokalu, a także konsultacje prawne. Pamiętaj o tym, że każdy urząd pracy ma swój własny katalog wydatków, które możesz sfinansować w ramach dofinansowania.

Ponadto zwróć uwagę czy Twój pośredniak nie wprowadza progów procentowych między poszczególnymi kategoriami wydatków. Np. na sprzęt musisz wydać minimum 50% dofinansowania, a na reklamę zaledwie 10%.

Dotacja na firmę dla studenta a koronawirus

W aktualnej sytuacji spora część naborów została wstrzymana. Dotyczy to szczególnie urzędów pracy, gdzie duża grupa pośredniaków nie przyjmuje wniosków. Na szczęście powoli wszystko wraca do normy i coraz więcej urzędów pracy planuje nabory w najbliższym czasie lub już je prowadzi.

dotacja na firmę dla studenta

Nieco inaczej wygląda kwestia samego złożenia wniosku. Do tej pory składałeś go najczęściej osobiście. W tej chwili preferowaną formą złożenia wniosku o dotację z PUP jest albo przesłanie go pocztą, albo wrzucenie do urny wystawionej najczęściej przed urzędem.

Ewentualnie możesz przesłać go elektronicznie przez dedykowany portal lub umówić się osobiście na konkretny dzień i godzinę, aby złożyć swój wniosek.

Z kolei pożyczka czy środki w ramach LGD przyjmowane są bez większych przeszkód, o ile oczywiście dostępne są jeszcze środki.

Dotacja na firmę dla studenta – podsumowanie

Dotacja na firmę dla studenta jest możliwa. To, na jakie dofinansowanie się zdecydujesz zależy od Twojego statusu. Jeśli jesteś studentem dziennym, masz nieco ograniczone możliwości (pożyczka i dotacja w ramach LGD).

Natomiast jeśli jesteś studentem zaocznym, to poza wyżej wymienionymi możesz również ubiegać się o dotację unijną lub dofinansowanie z urzędu pracy na własną działalność.

Kwoty dotacji zależne są od konkretnego rodzaju wsparcia i mogą wahać się od 16 do nawet 100 tys. zł. Dodatkowo w przypadku dotacji z Unii możesz liczyć również na wsparcie pomostowe przez 6 lub nawet 12 miesięcy.

Pamiętaj o tym, aby dokładnie sprawdzić regulamin naborów i zobaczyć czy spełniasz warunki. Zwróć uwagę również na niezbędne załączniki oraz formę zabezpieczenia dofinansowania.

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z urzędu pracy

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP.  

Sprawdź opinie moich Klientów  

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl. 

RSS
LinkedIn
Share