Dotacja na firmę dla młodych

Jesteś młodą osobą i planujesz założyć swój biznes? Jeśli potrzebujesz pieniędzy na start. Zobacz, czy dotacja na firmę dla młodych jest dla Ciebie. Sprawdź, ile możesz uzyskać i na jakich zasadach.

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł

Dla kogo dotacja na firmę dla młodych?

Dotacja na firmę dla młodych skierowana jest do osób młodych. Jednak, aby ją otrzymać musisz spełniać określone kryterium wiekowe. Przyjmuje się, że osoby młode do ludzie do 29 roku życia (przed dniem 30-tych urodzin).

dotacja na firmę dla młodych

Mniejsze znaczenie ma status na rynku pracy, bo o dotacje mogą ubiegać się zarówno osoby bezrobotne, jak również pracujące. Wszystko zależy od tego, na jaki rodzaj dofinansowania się zdecydujesz.

Skąd dotacja na firmę dla młodych?

Jest kilka dróg, z których możesz skorzystać, jeśli interesuje Cię dotacja na firmę dla młodych. Zobacz, z jakiego rodzaju dofinansowania możesz skorzystać:

Porada

Pamiętaj o tym, że nie możesz skorzystać z dwóch różnych źródeł w tym samym czasie. Zatem musisz wybrać jedną z dostępnych metod finansowania działalności.
Zwróć uwagę, że środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej w wielu przypadkach są jednorazowe, czyli nie możesz skorzystać z nich ponownie, aby otworzyć kolejną działalność.

Dotacja na firmę dla młodych – dotacja z PUP

Dotacje z urzędu pracy przeznaczone są dla osób w wieku 18-29 lat (przed 30-tymi urodzinami). Dodatkowo, jeśli jesteś osobą młodą musisz spełniać też inne warunki:

Dotacja na firmę dla młodych z urzędu pracy wynosi maksymalnie do 6-krotności średniej krajowej (ok. 31 tys. zł). Choć każdy urząd pracy ma swoją własną maksymalna kwotę, które w zdecydowanej większości przypadków jest niższa. Najczęściej waha się w granicach 16-27 tys. zł.

Dofinansowanie z PUP możesz przeznaczyć na zakup sprzętu, maszyn, urządzeń, zatowarowanie, reklamę, adaptację lokalu i konsultacje prawne.

Porada

Zwróć uwagę, że często między poszczególnymi kategoriami wydatków pojawiają się progi procentowe. Co oznacza, że np. na sprzęt musisz wydać przynajmniej 50% dotacji, a na reklamę jedynie 20%.

Dodatkowo każdy pośredniak ma swój katalog wydatków, których nie możesz sfinansować w ramach dotacji. Najczęściej jest to samochód, kasa fiskalna, koszty szkoleń i kursów, a także koszty transportu lub przesyłki zakupionych rzeczy.

Dotacja na firmę dla młodych – dotacje unijne

Dotacja na firmę dla młodych może pochodzić ze środków unijnych. Dotacje skierowane są do osób:

Kwota dotacji unijnych jest podobna do tej, jaką oferują urzędy pracy. Jednak w tym przypadku plusem jest także wsparcie pomostowe. To dodatkowe środki wynoszące ok. 2 tys. zł, które wypłacane są przez 6 lub 12 miesięcy. Możesz je przeznaczyć na bieżące koszty prowadzenia firmy (ZUS, rachunki, czynsz, paliwo etc.).

dotacja na firmę dla młodych

Dotacje unijne możesz wydatkować na zakup maszyn, urządzeń, wyposażenia, reklamę, a także zatowarowanie. W przypadku środków unijnych nieco inaczej wygląda procedura ubiegania się o dotację na działalność.

Przede wszystkim musisz znaleźć operatora, który aktualnie realizuje projekt. Następnie składasz formularz rekrutacyjny, a dopiero po jego akceptacji uczestniczysz w projekcie, czyli przechodzisz cykl szkoleń z prowadzenia firmy, księgowości, marketingu.

Po jego zakończeniu możesz złożyć właściwy wniosek o dotację, który rozpatrywany jest formalnie i merytorycznie. Jeśli otrzyma określoną liczbę punktów, możesz liczyć na dofinansowanie. Weź pod uwagę, że od momentu złożenia formularza rekrutacyjnego, do ewentualnej wypłaty środków może minąć kilka miesięcy.

Dotacja na firmę dla młodych – dotacja z LGD

Dotacje z Lokalnych Grup Działania skierowane są nie tylko do osób bezrobotnych. Mogą się o nie ubiegać również osoby zatrudnione. Są jednak pewne warunki, które trzeba spełnić:

Ponadto pamiętaj o tym, że często pojawiają się też specyficzne wymagania zależne już od danego LGD. Dużym plusem tych dotacji jest kwota. Znacząco różniąca się od kwot z urzędu pracy czy środków unijnych. Dotacja na firmę dla młodych z LGD wynosi od 50 do 100 tys. zł.

Dofinansowanie z Lokalnych Grup Działania możesz przeznaczyć na urządzenia, wyposażenie, sprzęt, reklamę i promocję firmy. Można w jej ramach sfinansować również prace remontowo-budowlane. Aby nie oddawać dotacji musisz spełnić określone warunki. Wśród nich najważniejszy to osiągnięcie zakładanych w biznesplanie wskaźników.

Dotacja na firmę dla młodych – co wybrać?

Najszybszą i najprostszą drogą będzie dotacja z urzędu pracy. Możesz ją uzyskać w czasie maksymalnie 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku. W pozostałych przypadkach też czas jest znacznie dłuższy i może zająć nawet kilka miesięcy.

dotacja na firmę dla młodych

Weź pod uwagę, że dotacja na firmę dla młodych z urzędu pracy to także znacząco mniejsza konkurencja, co daje Ci większą szansę na dofinansowanie. Po pierwsze, środki z pośredniaka kierowane są na teren konkretnego powiatu. Natomiast dotacje unijne obejmują bardzo często kilka lub nawet kilkanaście powiatów. Podobnie ma się sytuacja z Lokalnymi Grupami Działania.

Po drugie, w urzędach pracy jest znacznie mniejsze zainteresowanie dotacjami dla osób poniżej 30-tego roku życia. Zatem środki są dostępne dłużej niż w przypadku dotacji dla osób powyżej 30-tki.

Po trzecie, w przypadku dotacji z PUP uproszczone są także procedury. Nie musisz spełniać tak wyśrubowanych wymagań (np. zrealizowanie przyjętych wskaźników – np. wskazanego przychodu) jak w przypadku dotacji z LGD.

Dotacja na firmę dla młodych – podsumowanie

Dotacja na firmę dla młodych umożliwi Ci start Twojego biznesu. Możesz wybrać jedną z kilku dostępnych opcji finansowania. Mogą to być dotacje z urzędu pracy, dofinansowanie unijne lub dotacje z LGD. Najszybszą drogą do uzyskania pieniędzy na otwarcie firmy będzie dotacja z PUP.

To maksymalnie aż 31 tys. zł, które możesz przeznaczyć na zakup środków trwałych, zatowarowanie, reklamę, adaptację lokalu czy konsultacje prawne. Pamiętaj o mniejszej konkurencji w przypadku tej dotacji i uproszczonej procedurze, co może przemawiać na jej korzyść.

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z PUP 

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP.  

Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.

Sprawdź opinie moich Klientów  

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

RSS
LinkedIn
Share