Dofinansowanie z urzędu pracy na salon fryzjerski

Jeżeli planujesz otworzyć zakład fryzjerski i brakuje Ci kapitału, to możesz skorzystać z dotacji PUP. Zobacz, jak zdobyć dofinansowanie z urzędu pracy na salon fryzjerski.  

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł

Kto może uzyskać dofinansowanie z urzędu pracy na salon fryzjerski? 

O dotację z urzędu pracy mogą wystąpić osoby bezrobotne, a także absolwenci Klubów lub Centrów Integracji Społecznej oraz opiekunowie osób z niepełnosprawnościami. 

dofinansowanie z urzędu pracy na salon fryzjerski

Wniosek musisz złożyć we właściwym urzędzie pracy po spełnieniu określonych wymogów. M.in. nie przerwania bez uzasadnionej przyczyny stażu, szkolenia, prac interwencyjnych czy innej formy aktywizacji w ciągu 12 miesięcy przed złożeniem wniosku, nie posiadania zarejestrowanej działalności w ciągu 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.  

Dodatkowo mogą pojawić się inne wymogi (np. pozostawanie osobą bezrobotną przez min. 3 miesiące). Liczy się również wiek. Projekty o dotację na rozpoczęcie działalności skierowane są do osób do 30 lat (PO WER), jak również po 30-tce (RPO).  

Dofinansowanie z urzędu pracy na salon fryzjerski

Ile można uzyskać?

Maksymalne dofinansowanie z urzędu pracy na salon fryzjerski wynosi 6-krotność średniej krajowej. Co nie oznacza, że o taką kwotę możesz się ubiegać. Wynika to stąd, że każdy pośredniak może dowolnie określić maksymalny poziom dotacji. Zatem kwoty mogą być znacznie niższe niż ta ustawowa i wynosić od 16 do 31 tys. zł.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie z urzędu pracy na salon fryzjerski?

Za dotację z PUP możesz kupić wyposażenie (np. meble, lustra, fotele, stołki, recepcję, kanapę do poczekalni, myjkę fryzjerską, konsole fryzjerskie, podnóżki), urządzenia i narzędzia (m.in. maszynki, nożyczki, szczotki, grzebienie, suszarki, sauny fryzjerskie, lokówki, komputer).

Bez problemu część dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej możesz wydać na oprogramowanie (np. oprogramowanie MS Office, system rezerwacyjny) oraz reklamę (np. utworzenie strony www, ulotki, baner/szyld, oklejenie witryn).

Plusem dofinansowania z urzędu pracy jest również to, że pewną kwotę (zależną od konkretnego pośredniaka) możesz przeznaczyć na materiały i surowce. Możesz zatem kupić szampony, odżywki i maski do włosów, farby, lakiery do włosów, pasty, żele.

Pamiętaj tylko o tym, aby sprawdzić, jaki jest podział dotacji. Czyli ile procent wnioskowanej kwoty możesz przeznaczyć na daną kategorię wydatków.

Pobierz przykładową listę zakupów z dotacji na salon fryzjerski

Jakie załączniki dołączyć do wniosku?

Aby ubiegać się o dofinansowanie z urzędu pracy na salon fryzjerski, musisz złożyć wniosek wraz ze wszystkimi załącznikami. Ich rodzaj będzie zależał od tego, w którym urzędzie pracy składasz dokumentację. Dlatego tak ważne jest, aby dokładnie sprawdzić, co musisz dołączyć. Każdy błąd w tym zakresie naraża Cię na odrzucenie wniosku i tym samym utratę pieniędzy.

dofinansowanie z urzędu pracy na salon fryzjerski

Do wniosku najczęściej wymagane są:

Jakie zabezpieczenie i wkład własny do wniosku o dofinansowanie z urzędu pracy na salon fryzjerski?

Ubiegając się o dotację z PUP musisz wybrać określony rodzaj zabezpieczenia przyznanych środków. To instrument, który w przypadku złamania któregokolwiek z postanowień umowy, pozwala urzędowi dochodzić swoich roszczeń.

W zależności od tego, czy spełniasz warunki możesz zdecydować się m.in. na akt notarialny o dobrowolnym poddaniu się egzekucji, poręczenie, blokadę konta czy gwarancję bankową. Szczegóły odnośnie rodzaju zabezpieczenia znajdziesz w tym artykule. Oczywiście przed złożeniem wniosku szczegółowo sprawdź swój regulamin i zobacz, jakie Twój urząd pracy proponuje rodzaje zabezpieczenia dotacji.

Z kolei wkład własny to środki, które musisz wnieść do realizacji projektu. Ich wysokość określa pośredniak (przykładowo minimalny próg środków własnych może wynosić 20% wnioskowanej kwoty), dlatego warto zweryfikować, ile własnych środków musisz mieć w swoim urzędzie pracy. We wniosku musisz rozpisać, na co przeznaczysz własne pieniądze (np. jakiś zakup).

Jak uzyskać dofinansowanie z urzędu pracy na salon fryzjerski?

Po pierwsze, musisz złożyć kompletny i szczegółowo wypełniony wniosek. Nie może być żadnych błędów, bo to stanowi podstawę do jego odrzucenia. Dlatego warto się dobrze przygotować do jego napisania i odpowiadać możliwie precyzyjnie na wszystkie pytania we wniosku o dotację z PUP.

Wnikliwie opisz swoje doświadczenie i wykształcenie i wykaż spójność z planowaną działalnością. Pochwal się posiadanymi umiejętnościami twardymi (np. sprzedaż, umiejętności zawodowe), jak również miękkimi (m.in. łatwość budowania relacji, umiejętności negocjacyjne) oraz sukcesami (np. jeśli byłeś nominowany do jakiejś nagrody lub wygrałeś konkretny konkurs).

dofinansowanie z urzędu pracy na salon fryzjerski

Określ, czym będziesz się zajmował, kto będzie Twoim klientem. Napisz, jak wygląda rynek, konkurencja i jakie są perspektywy rozwoju. Opisując rynek posiłkuj się dostępnymi danymi i raportami branżowymi. Na tle konkurencji przedstaw swoje przewagi i napisz, z jakiego powodu klienci będą korzystali z Twoich usług.

Scharakteryzuj działania reklamowe, które podejmiesz (np. social media, ulotki, marketing szeptany) oraz przygotuj analizę SWOT. Ważne w tym przypadku jest to, abyś nie mylił mocnych stron (wewnętrzne) z szansami (zewnętrzne) oraz słabych stron (wewnętrzne) i zagrożeń (zewnętrzne). Mocną stroną może być Twoje doświadczenie, z kolei słabą brak odpowiedniego kapitału na start. Zagrożenie to np. załamanie gospodarki lub wzrost konkurencji, a szanse to wzrost zapotrzebowania na oferowane przez Ciebie usługi.

Pamiętaj o analizie finansowej. Musi być rzetelnie przygotowana w oparciu o dostępne dane i obowiązujące stawki i ceny. Zwróć uwagę, aby nie przeszacować projektu, bo to może wpływać negatywnie na ocenę Twojego wniosku.

Jak wygląda procedura ubiegania się o dofinansowanie z urzędu pracy na salon fryzjerski?

Zaczyna się od złożenia wniosku w urzędzie pracy. Następnie rusza ocena Twojej dokumentacji, która trwa 30 dni. Po tym etapie otrzymujesz pozytywną lub negatywną decyzję. Jeśli jest negatywna, to w zasadzie nie masz możliwości odwołania się i pozostaje Ci czekać na kolejny nabór.

Po pozytywnej decyzji podpisujesz umowę z urzędem pracy, a następnie wnosisz zabezpieczenie dofinansowania. Po dopełnieniu formalności urząd pracy przelewa środki na Twoje konto i możesz teraz założyć działalność.

W kolejnym kroku wydatkujesz przyznane dofinansowanie z urzędu pracy na salon fryzjerski zgodnie z postanowieniami umowy. Po wydatkowaniu pieniędzy masz określony czas na rozliczenie zakupów. Po rozliczeniu jesteś zobligowany do prowadzenia działalności przez wskazany w umowie okres. W tym czasie nie możesz podjąć zatrudnienia, a tym bardziej zawiesić działalności.

Po zakończeniu okresu trwania umowy pobierasz z ZUS-u i urzędu skarbowego zaświadczenia o niezawieszaniu działalności i niezaleganiu z płatnościami danin publicznych. Z tymi dokumentami idziesz do urzędu pracy i rozwiązujesz umowę.

Dofinansowanie z urzędu pracy na salon fryzjerski – podsumowanie

Jeśli marzy Ci się własny zakład, a nie masz wystarczających środków na jego uruchomienie. Warto zwrócić uwagę na dofinansowanie z urzędu pracy na salon fryzjerski. To pieniądze, które pozwolą Ci uruchomić własną firmę.

Możesz je wydać na sprzęt, urządzenia, wyposażenie czy reklamę. To najprostsza i najszybsza droga do uzyskania dotacji na własny biznes, a kryteria udziału nie są specjalnie wyśrubowane, więc tym bardziej powinieneś się nad tą opcją zastanowić.

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z urzędu pracy

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP. 

Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.

Sprawdź opinie moich Klientów

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

RSS
LinkedIn
Share