Dofinansowanie z PUP na samochód

Często spotykam się z pytaniem, czy za dofinansowanie z urzędu pracy można kupić samochód? jeśli i Ciebie interesuje ta kwestia i rozważasz zakup środka transportu, to zobacz czy dofinansowanie z PUP na samochód jest w ogóle możliwe i pod jakimi warunkami?

Obejrzyj film omawiający poniższy artykuł

Czy za dofinansowanie z urzędu pracy można kupić samochód?

I tak i nie. Wszystko zależy od konkretnego urzędu pracy i wytycznych, którymi się kieruje. Co do zasady, w większości urzędów pracy zakup środka transportu nie będzie możliwy.

dofinansowanie z PUP na samochód

Są jednak pewne wyjątki i część pośredniaków udostępnia taką możliwość. Dlatego pierwsza rzecz, którą powinieneś sprawdzić, gdy ubiegasz się o dotację z urzędu pracy, to weryfikacja regulaminu. Zobacz, czy Twój pośredniak zezwala na zakup samochodu. Jeśli takiej informacji nie znajdziesz w regulaminie, wówczas konieczny będzie telefon bezpośrednio do urzędu.

Na jakich warunkach dofinansowanie z PUP na samochód?

Jak wspomniałem zakup auta jest możliwy. Jednak nie wszystko jest tak kolorowe, jak na pierwszy rzut oka się wydaje. Dofinansowanie z PUP na samochód możesz otrzymać, ale pod pewnymi warunkami.

Przede wszystkim zakup środka transportu nie może być jedynym zakupem w ramach dofinansowania na działalność. Zatem jeśli w Twoim pomyśle odgrywał kluczową rolę, to będziesz musiał coś zmienić i dodać kilka pozycji do swojej listy zakupów w ramach dotacji.

Ponadto na zakup samochodu możesz przeznaczyć jedynie określony procent dotacji z PUP. Bardzo często jest to przedział 20-30% dofinansowania.

Jeżeli w Twoim urzędzie pracy maksymalna kwota dotacji wynosi 23 tys. zł, to na zakup auta będziesz mógł przeznaczyć maksymalnie 6900 zł. Czy to dużo czy mało i czy kupisz za tę kwotę sensowny samochód, to już sam musisz sobie odpowiedzieć.

Co więcej, samochód musi być niezbędny w Twojej działalności. Jeśli planujesz założyć np. agencję reklamową, sklep internetowy lub studio graficzne, taki wydatek raczej nie przejdzie. Natomiast jeśli zakładasz firmę remontową, szkoleniową lub ogrodniczą, gdzie Twoja praca wiąże się z częstymi wyjazdami. To masz większą szansę na akceptację zakupu auta w ramach dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Aby ubiegać się o samochód musisz posiadać prawo jazdy. Jeśli go nie masz, a będziesz chciał zakupić środek transportu, to niestety, zostanie on odrzucony.

Jak uzyskać dofinansowanie z PUP na samochód?

Jeśli interesuje Cię dofinansowanie z PUP na samochód. Zacznij od dobrego przygotowania wniosku o dotację z urzędu pracy. Szczegółowo odpowiadaj na wszystkie pytania. Opisz swoją ścieżkę edukacyjną i zawodową. Napisz, dlaczego decydujesz się na założenie firmy, co Cię motywuję i na czym polega Twój pomysł.

dofinansowanie z PUP na samochód

Scharakteryzuj klientów, konkurentów i rynek. Scharakteryzuj działania reklamowe, które podejmiesz, a także opisz swoich dostawców. Zastanów się, czy będziesz zatrudniał pracowników. Jeśli tak, to opisz, ilu, z jakim wynagrodzeniem, na jaki rodzaj umowy ich zatrudnisz oraz na jakie stanowiska.

Dodatkowo prawidłowo wypełnij analizę SWOT i analizę finansową. Zwróć uwagę, aby nie była przeszacowana. Musi być wiarygodna, wykonalna i oparta o realne dane.

Przygotuj też odpowiednią listę zakupów, uwzględniając na niej nie tylko samochód, ale też inne wydatki, które będą Ci potrzebne do uruchomienia własnej działalności.

Na co można wydać dofinansowanie na działalność?

Wiesz już, że odpowiedź na pytanie, czy za dofinansowanie z urzędu pracy można kupić samochód może być twierdząca. Pamiętaj jednak, że poza samochodem na Twojej liście zakupów muszą znaleźć się także inne wydatki.

Co do zasady dotację z PUP możesz przeznaczyć na zakup:

Ważne jest to, abyś dokładnie zweryfikował regulamin i sprawdził, co możesz i czego nie możesz kupić w ramach dofinansowania. Bardzo często wykluczone z dofinansowania są następujące wydatki: kasa fiskalna, kursy, szkolenia, zakup nieruchomości, bieżące opłaty, a także koszty transportu zakupionych rzeczy.

Drugą sprawą, którą warto zweryfikować są progi procentowe pomiędzy poszczególnymi kategoriami wydatków. Chodzi o to, że np. na sprzęt musisz wydać minimum 50% dotacji, na reklamę maksymalnie 10%, na adaptację 10% dotacji, a dofinansowanie z PUP na samochód może wynosić maksymalnie 30%.

Jeśli ubiegasz się o 30 tys. zł, to na sprzęt musisz wydać 15 tys. zł, na reklamę 3 tys. zł. Adaptacja również może pochłonąć maksymalnie 3 tys. zł, a na samochód możesz przeznaczyć 9 tys. zł.

dofinansowanie z PUP na samochód

Trzecia kwestia dotyczy zbieżności planowanych wydatków z profilem firmy. Wszystkie planowane zakupy muszą być zgodne z rodzajem działalności, który zamierzasz otworzyć. Każdy zakup musi być niezbędny do uruchomienia i dalszego prowadzenia Twojego biznesu.

Czwarta rzecz to uzasadnienie każdego wydatku. Do każdego zakupu musisz przygotować szczegółowe wyjaśnienie, dlaczego decydujesz się na taki zakup i jak wykorzystasz go w swojej przyszłej działalności. Im bardziej szczegółowe i wyczerpujące, tym mniejsze szanse na to, że osoba oceniająca wniosek go zakwestionuje.

Dofinansowanie z PUP na samochód – podsumowanie

Wydaje mi się, że wiesz już, czy za dofinansowanie z urzędu pracy można kupić samochód. Jest to możliwe, choć nie w każdym urzędzie pracy i pod pewnymi warunkami.

Przede wszystkim dofinansowanie z PUP na samochód uzyskasz, jeśli posiadasz prawo jazdy. Ponadto sam zakup samochodu nie może być jedynym wydatkiem w ramach dotacji. Dodatkowo musi być ściśle powiązany z profilem działalności i niezbędny do tego, abyś mógł świadczyć swoje usługi.

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z PUP