Dofinansowanie z PUP a zawieszenie działalności
Zobacz, jak wygląda dofinansowanie z PUP a zawieszenie działalności. Jeśli ubiegasz się o dotację z urzędu pracy, to sprawdź czy możesz zawiesić działalność.
Kto może ubiegać się o dofinansowanie z PUP?
Dotacje z urzędu pracy przeznaczone są dla osób bezrobotnych, a także absolwentów KIS i CIS oraz opiekunów osób z niepełnosprawnościami. Jednak aby ubiegać się o dofinansowanie, to musisz spełniać określone warunki. Szczegółowo opisane w regulaminie przyznawania dotacji z PUP.

Warunki, które musisz spełnić to:
- nie otrzymałeś wcześniej dotacji na rozpoczęcie działalności,
- w ciągu 2 lat przed dniem złożenia wniosku nie możesz być karany za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu,
- nie możesz odmówić bez uzasadnionej przyczyny udziału w stażu, szkoleniu lub innej formie pomocy oferowanej przez urząd pracy,
- w ciągu 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku nie miałeś działalności gospodarczej,
- nie przerwałeś z własnej winy stażu, szkolenia lub inne propozycji urzędu lub nie odmówiłeś bez uzasadnionej przyczyny udziału w stażu szkoleniu lub innej formie pomocy.
Do tego mogą dojść inne warunki specyficzne dla danego urzędu pracy lub projektu. Może to być np. czas rejestracji w urzędzie (np. miesiąc, aby złożyć wniosek), wiek (do 30-tki lub powyżej 30-tki), a także poziom wykształcenia.
Porada Zanim zdecydujesz się na dotację, dokładnie sprawdź w regulaminie czy spełniasz warunki oraz zobacz, czy planowana działalność nie jest wykluczona z dofinansowania (np. studio tatuażu, lombard, franczyza, działalność paramedyczna, ezoteryczna, wróżbiarska). |
Ile wynosi kwota dotacji z PUP?
Maksymalna poziom dofinansowania z PUP to 6-krotność średniej krajowej, czyli 31 tys. zł. Pamiętaj jednak, że każdy pośredniak może dowolnie określić wysokość dotacji. Bardzo często są one niższe i oscylują w granicach 15-27 tys. zł.
Zwróć uwagę, że nie możesz przekroczyć kwoty dotacji w Twoim urzędzie. Jeśli ją przekroczysz, to urząd odrzuci Twój wniosek.
Jak przebiega proces ubiegania się o dofinansowanie z PUP?
Pierwszym krokiem jest rejestracja w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Następnie musisz sprawdzić czy Twój pośredniak przyjmuje wnioski o dotację.
Nabory mogą mieć formułę otwartą lub zamkniętą. Konkurs otwarty oznacza, że jest data rozpoczęcia naboru i wnioski można składać aż do wyczerpania puli środków. Z kolei nabór zamknięty oznacza, że wnioski można składać w wyznaczonym terminie (np. 10.02.-17.02.).
Porada W przypadku naborów otwartych im szybciej złożysz wniosek, tym masz większą szansę na dotację. Dlatego warto składać wniosek na początku naboru. |
W kolejnym kroku musisz złożyć wniosek wraz z załącznikami. Następnie urząd pracy weryfikuje wniosek formalnie i merytorycznie. Jeśli popełnisz błąd formalny, to wniosek może zostać odrzucony.
Przykład Najczęściej popełniane błędy formalne to: – brak podpisów, – błędy w wyliczeniach, – niewłaściwe przygotowana lista wydatków z dotacji, – wniosek złożony na nieaktualnym wzorze, – przekroczona kwota dofinansowania. |
Jeśli ocena formalna i merytoryczna przejdzie pomyślnie, to możesz liczyć na dofinansowanie. Urząd pracy wyznacza termin podpisania umowy, a dopiero potem przelewa przyznane środki. Zwróć uwagę na to, że musisz wybrać określoną formę zabezpieczenia dotacji.

Dopiero po wpływie dotacji na konto, możesz zarejestrować działalność i wydatkować dofinansowanie zgodnie z zapisami umowy. Kolejny krok to rozliczenie dotacji i przedstawienie urzędowi pracy dokumentów księgowych potwierdzających wydatkowanie środków.
Firmę musisz utrzymać przez 12 miesięcy. Po tym okresie ostatecznie rozliczasz się z urzędem pracy. Musisz dostarczyć zaświadczenia z ZUS-u i urzędu skarbowego (m.in. o niezaleganiu z płatnościami danin publicznych).
Dofinansowanie z PUP a zawieszenie działalności, kiedy ubiegasz się o dotację na start
Dofinansowanie z PUP a zawieszenie działalności nie jest możliwe. Nie możesz ubiegać się o dotację z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności. Jeśli Twoja poprzednia firma jest aktualnie zawieszona.
W przypadku zawieszenia działalności możesz zarejestrować się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Jednak nie możesz złożyć wniosku o dotację na otwarcie firmy. Dopiero jak zamkniesz swoją poprzednią działalność, dopiero możesz ubiegać się o dofinansowanie.
Zwróć uwagę, że od jej zamknięcia często musi minąć określony czas. Dodatkowo jeśli będziesz chciał założyć tożsamą działalność z działalnością, którą zamknąłeś. To od jej zamknięcia często musi upłynąć 24 miesiące.
Dofinansowanie z PUP a zawieszenie działalności po uzyskaniu dotacji
Nieco inaczej sytuacja wygląda, jeśli uzyskałeś dotację na rozpoczęcie działalności. Dofinansowanie z PUP a zawieszenie działalności po uzyskaniu dotacji jest możliwe. Jednak w określonych przypadkach.

Ze względu na zmianę rozporządzenia dotyczącego przyznawania dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Zmieniły się również warunki. W aktualnej wersji przepisów. Jeśli uzyskasz dotację i nastąpią obostrzenia związane z pandemią, to wówczas będziesz mógł zawiesić działalność, jednak nie dłużej niż na 6 miesięcy.
Takiej możliwości nie miały osoby, które wcześniej ubiegały się o dofinansowanie z PUP. Wówczas w czasie trwania umowy z urzędem pracy nie można było zawiesić działalności.
Dofinansowanie z PUP a zawieszenie działalności – podsumowanie
Dofinansowanie z PUP a zawieszenie działalności jest i nie jest możliwe. Zależy od konkretnej sytuacji. Jeśli ubiegasz się o dotację na rozpoczęcie działalności, to nie możesz posiadać zawieszonej działalności.
Nieco inaczej wygląda to, jeśli uzyskałeś dotację z PUP. Wówczas pod pewnymi warunkami w czasie trwania umowy z urzędem pracy możesz zawiesić działalność. Pamiętaj jednak, że tylko na określony czas.
Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z urzędu pracy
Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP.
Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.
Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl
Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami.