Dofinansowanie na otwarcie firmy 2022

Interesuje Cię własny biznes? Potrzebujesz kapitału na start? Zobacz, jakie dofinansowanie na otwarcie firmy 2022 możesz uzyskać.

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł

Jakie dofinansowanie na otwarcie firmy 2022?

Dofinansowanie na otwarcie firmy 2022 możesz uzyskać jako bezzwrotną dotację, jak również zwrotną pożyczkę. Zwróć uwagę, że nie możesz korzystać jednocześnie z dwóch różnych środków. Musisz zdecydować się na jedną z dostępnych opcji.

dofinansowanie na otwarcie firmy 2022

Dofinansowanie do otwarcia firmy 2022 możesz uzyskać z:

Dofinansowanie na otwarcie firmy 2022 z urzędu pracy

Kto może ubiegać się o dofinansowanie na otwarcie firmy 2022 z PUP?

O dotację z urzędu pracy mogą wnioskować osoby bezrobotne, opiekunowie osób z niepełnosprawnościami, a także absolwenci KIS lub CIS. Aby uzyskać dotację musisz spełniać szereg warunków, które opisane są w regulaminie. Dlatego w pierwszej kolejności dokładnie się z nim zapoznaj.

Jakie warunki musisz spełniać:

To najważniejsze warunki pozostałe znajdziesz w regulaminie. Zwróć uwagę, że niespełnienie choćby jednego z nich eliminuje Cię z możliwości uzyskania dofinansowania.

Ile wynosi dofinansowanie do otwarcia firmy 2022 z urzędu pracy?

Dofinansowanie na otwarcie firmy 2022 z PUP maksymalnie może wynieść 6-krotność średniej krajowej. Aktualnie jest to ok. 33 tys. zł. Miej jednak na względzie, że każdy urząd pracy może dowolnie określić swój maksymalny poziom dotacji.

Zdarza się, że dofinansowanie mieści się w przedziale 18-28 tys. zł. Dlatego zanim zaczniesz przygotowywać wniosek dokładnie sprawdź, o jaką kwotę możesz się ubiegać.

Porada

Jeśli dotacja w Twoim urzędzie wynosi 20 tys. zł, to nie możesz wnioskować o więcej (np. 22 tys. zł). W takim przypadku urząd pracy odrzuci Twój wniosek już na samym początku.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie na otwarcie firmy 2022 z PUP?

Dotację z urzędu pracy możesz przeznaczyć na zakup środków trwałych, wyposażenia, oprogramowanie, reklamę, materiały/towary/surowce, a także adaptację lokalu czy konsultacje prawne.

Przygotowując listę zakupów zwróć uwagę na kilka spraw. Po pierwsze, sprawdź, co możesz, a czego nie możesz kupić z dotacji. Bardzo często w tym przypadku wykluczony jest zakup samochodu, kasy fiskalnej, akcji, obligacji, telefonu, nieruchomości, kursów i szkoleń.

Z dotacji nie pokryjesz również bieżących kosztów prowadzenia firmy, a także opłat za transport/przesyłkę zakupionych w ramach dofinansowania rzeczy.

Po drugie, sprawdź, czy Twój urząd pracy nie wprowadza progów procentowych pomiędzy poszczególnymi kategoriami wydatków. Może okazać się, że na poszczególne kategorie wydatków będziesz mógł przeznaczyć konkretny % dofinansowania.

Przykład

Urząd pracy może podzielić dotację w następujący sposób: min. 50% dofinansowania musisz przeznaczyć na sprzęt, do 30% na materiały, a 10% na reklamę.
Z kolei adaptacja lokalu lokalu i konsultacje prawne mogą wynieść maksymalnie po 5% dofinansowania.

Po trzecie, pamiętaj, aby kupować niezbędny sprzęt do uruchomienia i prowadzenia działalności. Chodzi o to, aby był adekwatny do profilu Twojej przyszłej firmy.

Po czwarte, decyduj się na dobry jakościowo sprzęt w średnim przedziale cenowym. Urząd pracy wydaje środki publiczne, gdzie liczy się ekonomia wydatków.

Jak uzyskać dofinansowanie na otwarcie firmy 2022 z urzędu pracy?

Jeśli chcesz uzyskać dofinansowanie na otwarcie firmy 2022 z PUP, to musisz być osobą bezrobotną zarejestrowaną w danym urzędzie pracy. Następnie składasz wniosek w naborze otwartym lub zamkniętym.

Urząd pracy weryfikuje dokumentację 30 dni. Jeśli uzyskasz pozytywną ocenę wniosku, to podpisujesz umowę, wnosisz zabezpieczenie (np. poręczenie) i czekasz na przelew środków. Dopiero po wpływie pieniędzy na Twoje konto możesz założyć firmę.

Następnie masz określony czas na wydatkowanie i rozliczenie dofinansowania. Przez czas trwania umowy z urzędem (min. 12 miesięcy) prowadzisz działalność. W tym okresie możesz spodziewać się kontroli ze strony pośredniaka.

Po upływie 12 miesięcy udajesz się do urzędu skarbowego i ZUS-u po stosowne zaświadczenia (m.in. o niezaleganiu z płatnościami danin publicznych). Zaświadczenia przedstawiasz w urzędzie pracy, rozliczasz się końcowo i rozwiązujesz umowę o dofinansowanie.

Dofinansowanie na otwarcie firmy 2022 z Unii Europejskiej

Kto może ubiegać się o dofinansowanie na otwarcie firmy 2022 z UE?

O dofinansowanie unijne mogą ubiegać się:

Ile wynosi dofinansowanie na otwarcie firmy 2022 z Unii Europejskiej?

Dofinansowanie na otwarcie firmy 2022 z UE zależy od danego projektu. Bowiem dotacje przyznawane są w ramach specjalnych projektów doradczo-szkoleniowych.

Średni przedział dofinansowania waha się w granicach 23-27 tys. zł. Do tego dochodzi wsparcie pomostowe, które możesz otrzymywać przez 6 lub 12 miesięcy. Wysokość wsparcia pomostowego mieści się w przedziale 1-2 tys. zł.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie na otwarcie firmy 2022 z UE?

Dofinansowanie unijne możesz przeznaczyć na zakup środków trwałych, wyposażenia, oprogramowania, reklamę, materiały i towary oraz adaptację lokalu.

Szczegóły katalog wydatków akceptowalnych i tych wykluczonych z dofinansowania zależy od danego projektu. Bardzo często wydatkiem akceptowalnym w ramach tego dofinansowania jest zakup samochodu.

Wsparcie pomostowe możesz przeznaczyć na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności (ZUS, czynsz, paliwo).

Jak uzyskać dofinansowanie na otwarcie firmy 2022 z Unii Europejskiej?

Przede wszystkim musisz znaleźć odpowiedni projekt. Ich realizację nadzorują wojewódzkie urzędy pracy. Następnie składasz formularz rekrutacyjny.

To uproszczona wersja biznesplanu, który specjalnie powołana komisja weryfikuje pod kątem formalnym i merytorycznym. Następnie czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna do projektu.

dofinansowanie na otwarcie firmy 2022

Jeśli wszystkie etapy przebiegną pozytywnie, bierzesz udział w cyklu szkoleń związanych z rejestrowaniem firmy, marketingiem, księgowością. Po ich ukończeniu składasz właściwy wniosek i biznesplanu. Ponownie weryfikuje się go formalnie i merytorycznie. Jeśli uzyskasz odpowiednią liczbę punktów, otrzymujesz dotację.

Dofinansowanie do otwarcia firmy 2022 z Banku Gospodarstwa Krajowego

Kto może ubiegać się o dofinansowanie na otwarcie firmy 2022 z BGK?

O pożyczkę z programu „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” mogą ubiegać się:

Ile wynosi dofinansowanie na otwarcie firmy 2022 z Banku Gospodarstwa Krajowego?

Maksymalnie dofinansowanie do otwarcia firmy 2022 z BGK może wynieść 20-krotność średniej pensji. Zaletą pożyczki jest niskie oprocentowanie (0,53% lub 0,28% w skali roku), a także 7-letni okres spłaty, wliczając w to roczną karencję.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie na otwarcie firmy 2022 z BGK?

Dofinansowanie z BGK możesz przeznaczyć na zakup maszyn, urządzeń, oprogramowania, reklamę, materiały i towary.

Jak uzyskać dofinansowanie do otwarcia firmy 2022 z Banku Gospodarstwa Krajowego?

Przede wszystkim musisz znaleźć pośrednika finansowego działającego na terenie, na którym będziesz prowadzić swoją firmę. Następnie składasz wniosek. Przy jego wypełnieniu możesz korzystać z pomocy profesjonalnego doradcy.

Pośrednik weryfikuje wniosek 14 dni. Jeśli uzyskasz pozytywną decyzję, to zakładasz działalność, podpisujesz umowę i otrzymujesz pożyczkę.

Dofinansowanie na otwarcie firmy 2022 – podsumowanie

Dofinansowanie do otwarcia firmy 2022 może pochodzić z kilku źródeł: urzędu pracy, Unii Europejskiej lub Banku Gospodarstwa Krajowego.

Pamiętaj, że nie możesz finansować tego samego projektu z dwóch różnych źródeł jednocześnie. Dlatego musisz wybrać jeden z dostępnych instrumentów finansowych.

Dlatego dokładnie sprawdź warunki, kwoty, a także zastanów się nad swoimi wydatkami i wybierz optymalny dla siebie model finansowania przyszłej działalności gospodarczej.

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z urzędu pracy

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP.  

Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.

Sprawdź opinie moich Klientów

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami.

RSS
LinkedIn
Share