Dofinansowanie na gabinet dietetyczny

Jeśli jesteś dietetykiem i myślisz o własnej firmie, to warto poszukać źródeł finansowania. Zobacz, jakie dofinansowanie na gabinet dietetyczny możesz uzyskać.

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł

Jakie dofinansowanie na gabinet dietetyczny?

Dofinansowanie na gabinet dietetyczny może pochodzić z kilku źródeł. Istotne jest to, że nie możesz korzystać z dwóch różnych instrumentów finansowych w tym samym czasie. Zatem musisz zdecydować się na jeden sposób finansowania Twojej przyszłej działalności.

dofinansowanie na gabinet dietetyczny

Środki na swój biznes możesz uzyskać z:

Dofinansowanie na gabinet dietetyczny z urzędu pracy

Kto może ubiegać się o dofinansowanie na gabinet dietetyczny z PUP?

Dotacje z urzędu pracy skierowane są do osób bezrobotnych. Mogą się o nie ubiegać również opiekunowie osób z niepełnosprawnościami, a także absolwenci KIS lub CIS. Jeśli interesuje Cię dofinansowanie z PUP, to musisz spełniać określone warunki.

Ubiegając się o dofinansowanie na gabinet dietetyczny z PUP nie możesz:

To najważniejsze zasady. Pozostałe znajdziesz w regulaminie, więc zanim przystąpisz do wypełniania wniosku, dokładnie sprawdź wszystkie wymagania.

Ile wynosi dofinansowanie na gabinet dietetyczny z urzędu pracy?

Maksymalny pułap dofinansowania wynosi 6-krotność średniej krajowej. W tej chwili to ok. 42 tys. zł. Jednak miej na uwadze, że każdy pośredniak może dowolnie określić swój maksymalny poziom dotacji. Co najczęściej wiąże się z tym, że jest on niższy niż ustawowy.

W zależności od urzędu pracy maksymalna wysokość dotacji może wynosić 23, 25, 30 lub 37 tys. zł. Jak zatem widzisz są to kwoty znacznie niższe.

Porada

Pamiętaj o tym, aby dokładnie sprawdzić, o jaką kwotę możesz ubiegać się w swoim urzędzie. To o tyle istotne, że jeśli ją przekroczysz, to urząd odrzuci Twój wniosek.
Zatem jeżeli w Twoim urzędzie maksymalny poziom dotacji wynosi 25 tys. zł, to nie możesz wnioskować o więcej, czyli np. 26 tys. zł.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie na gabinet dietetyczny z PUP?

Dotację z urzędu pracy możesz wydatkować na zakup środków trwałych (sprzęt, urządzenia). oprogramowanie, reklamę, materiały i towary, adaptację lokalu i konsultacje prawne. Przygotowując listę zakupów zwróć uwagę na kilka spraw.

Przede wszystkim zweryfikuj, co możesz kupić, a co jest wykluczone z dofinansowania. Zwróć uwagę, że każdy urząd pracy ma swój własny katalog rzeczy akceptowalnych i zakazanych w ramach dotacji. Najczęściej z dotacji nie kupisz kasy fiskalnej, samochodu, kursów i szkoleń, akcji i obligacji, nieruchomości.

dofinansowanie na gabinet dietetyczny

Dotacji nie możesz również przeznaczyć na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia firmy (np. ZUS, czynsz, podatki, pensje etc.) oraz na opłaty związane z kosztami transportu/przesyłki zakupionych rzeczy.

Kolejną sprawą są progi procentowe pomiędzy poszczególnymi kategoriami wydatków. Chodzi o to, że np. na sprzęt musisz wydać min. 50% dofinansowania, na materiały nie więcej niż 20%, maksymalnie 10% na reklamę, a także maksymalnie 15% na adaptację i nie więcej niż 5% na konsultacje prawne.

Wysokość progów może różnić się pomiędzy poszczególnymi urzędami pracy. Jeśli je przekroczysz, to urząd może odrzucić Twój wniosek. Dlatego dokładnie sprawdź, czy mieścisz się w podanych granicach.

Przykład

Jeśli ubiegasz się o 20 tys. zł, to zgodnie z powyższą specyfikacją na sprzęt musisz wydać 10 tys. zł. Z kolei na materiały nie więcej niż 4 tys. zł. Na reklamę możesz przeznaczyć 2 tys. zł, a na adaptację lokalu maksymalnie 3 tys. zł, a na konsultacje prawne 1 tys. zł.

Dofinansowanie na gabinet dietetyczny z PUP możesz wydać na:

Pobierz przykładową listę zakupów z dofinansowania na gabinet dietetyczny

Jak uzyskać dofinansowanie na gabinet dietetyczny z PUP?

Jeśli chcesz uzyskać dofinansowanie na gabinet dietetyczny z urzędu pracy, to najpierw musisz zarejestrować się w pośredniaku jako osoba bezrobotna. Następnie składasz wniosek. Urzędy przyjmują wnioski w trybie ciągłym, jak również w ramach konkursów zamkniętych.

Tryb ciągły oznacza, że wnioski przyjmowane są od ogłoszenia naboru aż do wyczerpania puli środków. Tu może liczyć się kolejność zgłoszeń, więc lepiej złożyć wniosek szybciej.

W przypadku konkursów zamkniętych urząd organizuje je np. raz na kwartał i trwają określony czas (np. 10 dni). W tym terminie musisz złożyć wniosek i kolejność zgłoszeń nie ma większego znaczenia.

Urząd pracy rozpatruje dokumentację 30 dni. W przypadku pozytywnej decyzji wyznacza termin podpisania umowy. Kolejny krok to wniesienie zabezpieczenia (np. blokada konta) i wypłata przyznanych środków. Dopiero po ich wpływie na Twoje konto możesz zarejestrować działalność.

Następnie w określonym w umowie terminie musisz wydać i rozliczyć przyznane środki. Z dokumentami potwierdzającymi wydatkowanie dotacji (faktury) udajesz się do urzędu i rozliczasz z zakupów. W czasie trwania umowy możesz spodziewać się kontroli ze strony pośredniaka.

Po upływie 12 miesięcy udajesz się do ZUS-u i urzędu skarbowego po określone zaświadczenia (m.in. o niezaleganiu z płatnościami danin publicznych) i z tymi dokumentami idziesz do urzędu pracy. Następuje końcowe rozliczenie i rozwiązanie umowy.

Dofinansowanie na gabinet dietetyczny z Unii Europejskiej

Kto może ubiegać się o dofinansowanie na gabinet dietetyczny z UE?

Unijne dofinansowanie na gabinet dietetyczny skierowane jest do szerszego katalogu osób niż w przypadku urzędu pracy.

O te dotacje mogą ubiegać się:

Dotacje unijne przyznawane są w ramach specjalnych projektów konkursów, które nadzorują wojewódzkie urzędy pracy.

Ile wynosi dofinansowanie na gabinet dietetyczny z Unii Europejskiej?

Kwoty dotacji podobne są do tych oferowanych w urzędach pracy i zależą od danego projektu. Średnio wahają się w przedziale 23-27 tys. zł. Jednak mają dużą zaletę w postaci dodatkowych pieniędzy, czyli tak zwanego wsparcia pomostowego.

To dodatkowe środki, które możesz otrzymywać przez 6 lub nawet 12 miesięcy i możesz je przeznaczyć na bieżące koszty prowadzenia firmy (np. opłaty, ZUS, pensje etc.). Wsparcia pomostowe waha się w granicach 1-2 tys. zł miesięcznie.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie na gabinet dietetyczny z UE?

Zwróć uwagę, że każdy projekt ma swój własny katalog wydatków akceptowalnych i wykluczonych w ramach dofinansowania. Podobnie jak w przypadku środków z urzędu pracy.

Unijne dofinansowanie na gabinet dietetyczny możesz przeznaczyć na zakup środków trwałych, reklamę, adaptację lokalu, a także na zakup materiałów i towarów. Bardzo często w ramach projektów unijnych możesz kupić samochód.

Z kolei wykluczone z dofinansowania są kursy i szkolenia, akcje i obligacje, zakup kasy fiskalnej, nieruchomości.

Jak uzyskać unijne dofinansowanie na gabinet dietetyczny?

Przede wszystkim musisz znaleźć interesujący Cię projekt. Następnie składasz formularz rekrutacyjny, który jest skróconą wersją biznesplanu. Weryfikuje się go pod kątem formalnym i merytorycznym, a następnie przechodzisz rozmowę kwalifikacyjną do projektu.

dofinansowanie na gabinet dietetyczny

Jeśli wszystkie etapy przebiegną pomyślnie, bierzesz udział w cyklu szkoleń. Są bezpośrednio związane z prowadzeniem firmy i dotyczą księgowości, marketingu, zarządzania, aspektów prawnych etc. Po zakończonym szkoleniu składasz właściwy wniosek i biznesplan.

Ponownie weryfikuje się go formalnie i merytorycznie. Jeśli uzyskasz odpowiednią liczbę punktów, otrzymujesz dofinansowanie na gabinet dietetyczny.

Dofinansowanie na gabinet dietetyczny z Banku Gospodarstwa Krajowego

Kto może ubiegać się o dofinansowanie na gabinet dietetyczny z BGK?

Środki na gabinet dietetyczny z BGK to pożyczka „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”. Skierowana jest do:

Ile wynosi dofinansowanie na gabinet dietetyczny z Banku Gospodarstwa Krajowego?

Pożyczka z BGK to nawet 20-krotność średniej krajowej, więc zdecydowanie najwięcej ze wszystkich omawianych źródeł dofinansowania. Ponadto plusem pożyczki jest stosunkowo długi okres spłaty wynoszący aż 7 lat (wliczając w to roczną karencję w spłacie).

Na co można przeznaczyć dofinansowanie na gabinet dietetyczny z BGK?

Pożyczkę możesz przeznaczyć na zakup maszyn, urządzeń, reklamę, materiały, oprogramowanie.

Jak uzyskać dofinansowanie na gabinet dietetyczny z Banku Gospodarstwa Krajowego?

Pierwszym krokiem jest znalezienie pośrednika finansowego, który działa na tym terenie, na którym chcesz zrealizować swój projekt. Następnie składasz wniosek. Przy jego uzupełnianiu możesz skorzystać z dodatkowej pomocy doradcy.

Pośrednik rozpatruje wniosek w ciągu 14 dni, więc zdecydowanie najszybciej. Jeśli decyzja będzie pozytywna, to rejestrujesz działalność, podpisujesz umowę o dofinansowanie i otrzymujesz przelew środków.

Dofinansowanie na gabinet dietetyczny – podsumowanie

Masz kilka możliwości, aby uzyskać dofinansowanie na gabinet dietetyczny. Pamiętaj jednak o tym, że musisz zdecydować się tylko na jedną z prezentowanych opcji. Nie możesz jednocześnie korzystać z kilku źródeł finansowania tego samego projektu.

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z urzędu pracy

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP.  

Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.

Sprawdź opinie moich Klientów

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami.

RSS
LinkedIn
Share