Dofinansowanie na działalność mobilną

Planujesz świadczyć usługi mobilne? Może jako mobilna kosmetyczka, mobilne naprawy samochodów lub usługi budowlane? Zobacz, w jaki sposób możesz uzyskać dofinansowanie na działalność mobilną.

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł

Dla kogo dofinansowanie na działalność mobilną?

Dofinansowanie na działalność mobilną z urzędu pracy skierowane jest do osób bezrobotnych zarejestrowanych w konkretnym urzędzie pracy. Ponadto mogą się o nie ubiegać również absolwenci KIS lub CIS oraz opiekunowie osób z niepełnosprawnościami.

dofinansowanie na działalność mobilną

Aby uzyskać dotację z PUP musisz spełnić określone warunki:

To tylko niektóre z warunków, które musisz spełnić, dlatego dokładnie sprawdź w regulaminie, jakie jeszcze warunki musisz spełnić. Pamiętaj, że jeśli nie spełnisz postawionych warunków, nie otrzymasz dotacji z urzędu pracy.

Ile wynosi dofinansowanie na działalność mobilną?

Maksymalne dofinansowanie na działalność mobilną wynosi 6-krotność średniej krajowej. Zwróć jednak uwagę, że każdy pośredniak może samodzielnie ustalić maksymalny poziom dotacji. W związku z tym bardzo często zdarza się, że sumy dotacji są znacznie niższe.

Najczęściej wahają się w granicach 20-37 tys. zł. Co ważne, nie możesz ubiegać się o większą kwotę niż ta, która jest określona. Jeśli przekroczysz poziom dofinansowania, to Twój wniosek zostanie odrzucony już na etapie oceny formalnej.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie na działalność mobilną?

Dofinansowanie na działalność mobilną może być przeznaczone na zakup:

Pamiętaj jednak o tym, że wydatki muszą być ściśle związane z profilem działalności, którą zamierzasz założyć. Dlatego muszą być niezbędne do uruchomienia i następnego prowadzenia firmy. Ponadto każdy zakup musi być szczegółowo uzasadniony. Musisz wyjaśnić we wniosku o dotację z PUP, z jakiego powodu decydujesz się na ten zakup i w jaki sposób będziesz go wykorzystywał we własnej firmie.

Przykład

Jeśli zakładasz mobilny gabinet kosmetyczny to planowanym wydatkiem może być przenośny fotel kosmetyczny, autoklaw, kufer kosmetyczny.

dofinansowanie na działalność mobilną

Zwróć także uwagę na progi procentowe między poszczególnymi kategoriami wydatków. Może okazać się tak, że na sprzęt musisz wydać przynajmniej 50% dotacji, na materiały i towary maksymalnie do 30%, a na konsultacje prawne 5% wnioskowanej kwoty.

Dodatkowo sprawdź, jakie są wykluczenia, czyli czego nie możesz sfinansować w ramach dotacji z PUP. Miej na względzie, że każdy urząd pracy ma swój własny katalog wydatków zakazanych.

Najczęściej z dofinansowania wyłączony jest zakup:

Czy dofinansowanie na działalność mobilną wymaga wkładu własnego?

I tak i nie. Zależy to od konkretnego urzędu pracy. W niektórych wkład własny jest obligatoryjny i musisz go zadeklarować. Z kolei w innych jest dobrowolny, ale i wtedy warto go zadeklarować.

Wysokość środków własnych zależy od danego pośredniaka. W jednych wystarczy w zupełności 20% wnioskowanej kwoty. W innych im większy wkład własny, tym więcej punktów możesz uzyskać. Wkład własny deklarujesz przez dołączenie wyciągu z konta lub oświadczenia.

Pamiętaj o tym, aby środki własne dokładnie rozpisać we wniosku o dofinansowanie na działalność mobilną. Musisz wskazać, na co je przeznaczysz (np. konkretny zakup lub bieżące koszty prowadzenia firmy). Miej na uwadze, że w wielu urzędach pracy wkład własny jest rozliczany na tej samej zasadzie co środki z dotacji.

Przykład

Wkład własny możesz zadeklarować na pokrycie bieżących kosztów związanych z opłatami ZUS, podatków, czynszu, paliwa etc.

Dodatkowo zwróć uwagę na wkład własny rzeczowy. czyli maszyny, urządzenia czy wyposażenie, które posiadasz i które możesz wykorzystasz w przyszłej działalności. To działa na Twoją korzyść i zwiększa szanse na dofinansowanie z PUP. Uważaj na to, aby nie deklarować jako wkładu własnego rzeczy, które chcesz kupić w ramach dotacji.

Dofinansowanie na działalność mobilną a zabezpieczenie

Jeśli ubiegasz się o dofinansowanie na działalność mobilną musisz wybrać formę zabezpieczenia. To instrument, dzięki któremu urząd pracy może dochodzić swoich roszczeń, w przypadku złamania warunków umowy (np. wydatkowanie dotacji po terminie).

Rodzaje zabezpieczenia, spośród których możesz wybrać to:

Miej na względzie, że w wielu urzędach pracy możesz spotkać się z ograniczeniem liczby form zabezpieczenia. Wówczas może się zdarzyć i tak, że do wyboru będziesz miał 2 lub 3 formy.

Ponadto zanim zdecydujesz się na konkretny rodzaj zabezpieczenia, przeczytaj regulamin i sprawdź warunki, które musisz spełnić.

Przykład

W przypadku zastawu na prawach lub rzeczach musisz posiadać rzeczy, których wartość wynosi 120% wnioskowanej kwoty.

Zobacz, jak szczegółowo wyglądają formy zabezpieczenia dofinansowania z urzędu pracy.

Jak uzyskać dofinansowanie na działalność mobilną?

Przede wszystkim musisz przygotować dobry wniosek o dotację z PUP. Pamiętaj, że dla urzędu pracy duże znaczenie ma zgodność Twojego wykształcenia i doświadczenia z planowaną działalnością gospodarczą. Zanim zaczniesz przygotowywać wniosek dokładnie sprawdź regulamin.

dofinansowanie na działalność mobilną

We wniosku dokładnie opisz swój pomysł na biznes. Napisz, czym chcesz się zajmować, dlaczego zdecydowałeś się na ten rodzaj działalności i co motywuje Cię do prowadzenia firmy. Następnie wskaż swoje umiejętności, które mogą być przydatne w przyszłej działalności. Napisz, co potrafisz (np. umiejętności sprzedażowe, budowanie relacji, reklamowe).

W kolejnym kroku napisz, kto będzie Twoim klientem. Jeśli to osoby indywidualne, to wskaż płeć, wiek, lokalizację, zarobki, potrzeby. Opisz swoich konkurentów, napisz, jakie są mocne i słabe strony konkurentów i Twoje przewagi. Opisz rynek, na którym chcesz działać posiłkując się dostępnymi danymi (raport, analizy).

Następnie opracuj prawidłową analizę SWOT i analizę finansową. Musi być rzetelna i nieprzeszacowana. Dołącz listę zakupów oraz załączniki. Ich listę znajdziesz w regulaminie lub wniosków. Pamiętaj, że brak załączników może stanowić powód do odrzucenia Twojego wniosku.

Do wniosku dołącz także załączniki dodatkowe, które zwiększą Twoje szanse na dotację. Są to m.in. listy intencyjne o współpracy z klientami lub dostawcami, referencje z poprzednich miejsc pracy czy portfolio wcześniejszych realizacji.

Dofinansowanie na działalność mobilną – podsumowanie

Dofinansowanie na działalność mobilną z urzędu pracy może wynieść maksymalnie aż 37 tys. zł. Miej jednak na uwadze, że każdy urząd pracy może tę kwotę obniżyć.

W ramach dotacji możesz kupić sprzęt, maszyny, materiały, reklamę, a także przeprowadzić konsultacje prawne czy skorzystać z możliwości adaptacji lokalu. Zwróć uwagę na wkład własny i formę zabezpieczenia dotacji. Opracuj dobry wniosek i nie zapomnij o załącznikach.

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z PUP 

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP.  

Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.

Sprawdź opinie moich Klientów

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami.

RSS
LinkedIn
Share