Dofinansowanie dla tych, co stracili pracę

Zostałeś zwolniony w wyniku pandemii? Masz problem ze znalezieniem nowego zatrudnienia? Wyjściem z sytuacji może być dofinansowanie dla tych, co stracili pracę. Zobacz, ile wynosi i na co możesz je przeznaczyć.

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł

Kto może ubiegać się o dofinansowanie dla tych, co stracili pracę?

O dofinansowanie dla tych, co stracili pracę mogą starać się osoby, które utraciły źródło dochodu ze względu na pandemię koronawirusa i zarejestrowały się jako osoby bezrobotne w urzędzie pracy.

Ile wynosi dofinansowanie dla tych, co stracili pracę?

Maksymalna kwota dofinansowania może wynosić 6-krotność średniej krajowej (ok. 42 tys. zł). Weź jednak pod uwagę, że każdy urząd pracy może dowolnie określić maksymalny poziom dotacji. Bardzo często są one niższe i mogą wahać się w przedziale 20-37 tys. zł.

dofinansowanie dla tych co stracili pracę

Istotne jest to, abyś dokładnie sprawdził, o jaką kwotę możesz wnioskować. Jej przekroczenie może bowiem spowodować odrzucenie Twojego wniosku o dotację z PUP.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie dla tych, co stracili pracę?

Dofinansowanie dla tych, co stracili pracę możesz przeznaczyć na zakup maszyn, urządzeń, wyposażenia, materiałów i towarów, reklamę, adaptację lokalu i konsultacje prawne.

Pamiętaj jednak o tym, aby zweryfikować w regulaminie, co możesz kupić w ramach dotacji i czego kupić nie możesz. Każdy urząd pracy ma swój katalog wydatków akceptowalnych, jak również wyłączonych z dofinansowania. Zatem takich, których nie możesz kupić z dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Z reguły wyłączone z dotacji są następujące wydatki:

Zwróć również uwagę na progi procentowe pomiędzy poszczególnymi kategoriami wydatków. Oznacza to, że np. na zakup sprzętu musisz wydać min. 50% dofinansowania z PUP, na materiały do 30%, a na reklamę np. jedynie 5% dotacji.

Porada

Pamiętaj o tym, aby sprawdzić, jakie progi procentowe obowiązują w Twoim urzędzie pracy. Jeśli je przekroczysz, to urząd odrzuci Twój wniosek.

Kolejną kwestią jest to, aby każdy wydatek był spójny z profilem planowanej działalności. Zatem musi być niezbędny do jej uruchomienia i późniejszego prowadzenia. Nie kupuj więc ekspresu do kawy, jeśli planujesz założyć działalność budowlaną.

Ponadto pamiętaj o tym, aby każdy wydatek był szczegółowo uzasadniony. Musisz we wniosku o dofinansowanie dla tych, co stracili pracę, z jakiego powodu decydujesz się akurat na taki zakup i w jaki sposób będziesz wykorzystywał daną rzecz w swojej przyszłej firmie.

Przykład

Planujesz założyć studio graficzne i kupić laptopa. Notebook niezbędny będzie do tworzenia projektów dla klientów (logotypy, ulotki, strony www etc.). Dodatkowo będzie służył do reklamy i kontaktów z klientami (maile, social media).

Wkład własny a dofinansowanie dla tych, co stracili pracę

Jeśli decydujesz się na dofinansowanie dla tych, co stracili pracę, w wielu przypadkach musisz zapewnić wkład własny. Jego wysokość zależy od konkretnego urzędu pracy i może się wahać.

dofinansowanie dla tych co stracili pracę

Przykład

W wielu przypadkach wystarczy 20% wnioskowanej kwoty. Jeśli wnioskujesz o 20 tys. zł, to musisz zadeklarować środki własne w wysokości 4 tys. zł.

Z kolei w innych urzędach im wyższy wkład własny, tym większą liczbę punktów możesz uzyskać, co przełoży się na szanse na dotację z PUP.

Co więcej, pamiętaj o wkładzie własnym rzeczowym, czyli np. urządzeniach, maszynach czy wyposażeniu, które posiadasz i chcesz wykorzystać w ramach planowanej działalności. Zwróć jednak uwagę, aby nie deklarować tych przedmiotów, które zamierzasz kupić w ramach dotacji.

Przykład

Jeśli chcesz kupić z dofinansowania z PUP laptopa, to nie deklaruj, że posiadasz już własny. To będzie działało na Twoją niekorzyść i w takiej sytuacji urząd może zakwestionować zakup nowego urządzenia.

Jakie załączniki do wniosku o dofinansowanie dla tych, co stracili pracę?

Jeśli ubiegasz się o dofinansowanie dla tych, co stracili pracę do wniosku musisz dołączyć określone załączniki. Mogą się różnić pomiędzy poszczególnymi urzędami pracy, dlatego dokładnie sprawdź, jakie są wymagane w Twoim urzędzie pracy. Listę załączników znajdziesz we wniosku lub regulaminie.

Najczęściej do wniosku musisz dołączyć następujące załączniki:

Miej na względzie, że brak załączników może stanowić poważny błąd i oznaczać odrzucenie Twojego wniosku o dotację z PUP już na etapie oceny formalnej.

Porada

Dodatkowo do wniosku możesz dołączyć listy intencyjne o współpracy z przyszłymi klientami i dostawcami, referencje z poprzednich miejsc pracy. Dołącz także ewentualne portfolio wcześniejszych realizacji, bo to wszystko zwiększy Twoje szanse na dofinansowanie.

Zabezpieczenie wniosku o dofinansowanie dla tych, co stracili pracę

Dotacja z urzędu pracy wymaga posiadania określonej formy zabezpieczenia. Z przepisów prawa wynika, że akceptowalnymi rodzajami zabezpieczenia są: weksel z poręczeniem wekslowym, poręczenie, akt notarialny, blokada konta, gwarancja bankowa, a także zastaw na prawach lub rzeczach.

dofinansowanie dla tych co stracili pracę

Pamiętaj, że nie w każdym urzędzie będziesz mógł wybierać ze wszystkich powyższych form zabezpieczenia. Zdarza się, że dostępne są 2 lub 3 powyższe rodzaje.

Przed wyborem formy zabezpieczenia dokładnie sprawdź regulamin i warunki, które musisz spełnić, aby zdecydować się na dany rodzaj.

Przykład

Zwróć uwagę, że decydując się na blokadę konta musisz mieć na koncie kwotę w wysokości np. 130% wnioskowanej kwoty.

Jak uzyskać dofinansowanie dla tych, co stracili pracę?

Jeśli chcesz uzyskać dofinansowanie dla tych, co stracili pracę, odpowiednio przygotuj wniosek. Przede wszystkim dokładnie opisz swój pomysł na biznes. Napisz, czym chcesz się zająć, jakie produkty i usługi chcesz sprzedawać. Scharakteryzuj swoich przyszłych klientów (wiek, płeć, zarobki, lokalizacja, potrzeby), a także opisz, w jaki sposób będziesz reklamował swoją działalność.

Następnie przejdź do analizy rynku. Opisz, na jakim rynku chcesz działać, posiłkuj się przy tym dostępnymi danymi statystycznymi (raporty, analizy, artykuły branżowe) oraz scharakteryzuj swoją potencjalną konkurencję. Wymień 3 konkurentów, opisz ich mocne oraz słabe strony, a także wskaż swoje przewagi.

Opisz swoje doświadczenie zawodowe, wykształcenie oraz dodatkowe kwalifikacje i umiejętności (np. sprzedaż, negocjacje, prawo jazdy, obsługa kasy fiskalnej), które mogą się okazać przydatne. Opracuj analizę SWOT oraz analizę finansową. Zwróć uwagę, aby była rzetelna i nieprzeszacowana. Pamiętaj, aby kwestie podatkowe skonsultować z biurem rachunkowym.

Dofinansowanie dla tych, co stracili pracę – podsumowanie

Dofinansowanie dla tych, co stracili pracę skierowane jest do osób dotkniętych skutkami pandemii, które utraciły miejsce pracy. Dotacje oferowane są przez powiatowe urzędy pracy.

Aby uzyskać dofinansowanie musisz być osobą bezrobotną, zarejestrowaną w danym urzędzie. Zgromadź niezbędne załączniki, pamiętaj o wkładzie własnym oraz zabezpieczeniu dotacji z PUP, a także odpowiednio przygotuj wniosek. Nie zapomnij o dobrej liście zakupów wraz z uzasadnieniem każdego wydatku, który zamierzasz kupić.

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z urzędu pracy

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP.  

Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.

Sprawdź opinie moich Klientów

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami.

RSS
LinkedIn
Share