Czy można wziąć drugi raz dotację z urzędu pracy?

Być może i Ty zastanawiasz się nad kwestią, czy można wziąć drugi raz dotację z urzędu pracy? Zobacz, ile razy możesz ubiegać się o dofinansowanie z PUP i czy wcześniejsza dotacja eliminuje Cię z innych źródeł finansowania działalności.

Kto może starać się o dofinansowanie na działalność?

O dotację z urzędu pracy mogą ubiegać się osoby bezrobotne, absolwenci KIS lub CIS, a także opiekunowie osób z niepełnosprawnościami. Jednak, aby można było złożyć wniosek, trzeba spełnić szereg warunków. Szczegółowo określone są w regulaminie.

czy można wziąć drugi raz dotację z urzędu pracy

Jakie to warunki? Między innymi na 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o dotację z PUP nie możesz posiadać działalności gospodarczej. Nie możesz również w tym okresie przerwać lub odmówić bez uzasadnionej przyczyny udziału w stażu, szkoleniu czy innej formie aktywizacji zawodowej. W ciągu 2 lat przed dniem złożenia wniosku nie możesz być karany za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu.

Dodatkowo istotne znaczenie może mieć Twój wiek. Urzędy pracy zazwyczaj realizują 2 rodzaje projektów. W ramach środków z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój o dotację na działalność mogą ubiegać się osoby poniżej 30-tki. Natomiast z Regionalnych Programów Operacyjnych dofinansowanie mogą otrzymać osoby powyżej 30 lat.

Czasami liczy się również okres pozostawania zarejestrowaną osobą bezrobotną. Zdarza się, że abyś mógł złożyć wniosek musisz figurować w rejestrze bezrobotnych przynajmniej 3 miesiące. Jednak ten warunek nie występuje w każdym pośredniaku.

Ile wynosi dotacja z PUP?

Maksymalna kwota dotacji z urzędu pracy wynosi 6-krotność średniej krajowej. W tej chwili jest to około 31 tys. zł. Natomiast każdy pośredniak może dowolnie określić maksymalny poziom dofinansowania. Co powoduje, że z reguły jest on znacznie niższy.

Kwoty dotacji najczęściej wahają się w granicach 16-25 tys. zł. Pamiętaj, że jej przekroczenie może być równoznaczne z odrzuceniem Twojego wniosku o dotację z PUP. Dlatego tak ważne jest sprawdzenie, o ile maksymalnie możesz wnioskować.

Czy można wziąć drugi raz dotację z urzędu pracy?

Odpowiedź na pytanie, czy można wziąć drugi raz dotację z urzędu pracy jest stosunkowo prosta. Niestety, nie można. Są to środki jednorazowe. Zatem jeśli już otrzymałeś dofinansowanie na działalność z PUP, to drugi raz nie możesz się o nią ubiegać.

Dość wyraźnie mówi o tym Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 lipca 2017 r. w sprawie dokonywania z Funduszu Pracy refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy oraz przyznawania środków na podjęcie działalności gospodarczej.

czy można wziąć drugi raz dotację z urzędu pracy

Gdzie § 1. 1. Rozporządzenie określa w punkcie 3) szczegółowe warunki i tryb przyznawania przez starostę z Funduszu Pracy jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej, zwanych dalej „dofinansowaniem”.

Dodatkowo § 6. punkt 3 precyzuje: Do wniosku o dofinansowanie bezrobotny, absolwent CIS lub absolwent KIS dołączają oświadczenia o:

1) nieotrzymaniu bezzwrotnych środków Funduszu Pracy lub innych bezzwrotnych środków publicznych na podjęcie działalności gospodarczej lub rolniczej, założenie lub przystąpienie do spółdzielni socjalnej.

Co w sytuacji, kiedy nie można wziąć drugi raz dotacji z urzędu pracy?

Mam nadzieję, że Twoje wątpliwości dotyczące tego, czy można wziąć drugi raz dotację z urzędu pracy zostały rozwiane. Zatem jeśli dofinansowanie z PUP odpada, to co można zrobić?

Możesz sprawdzić, czy w grę wchodziłyby projekty unijne. Z reguły organizowane są przez operatorów. Najczęściej firmy szkoleniowe lub fundacje. Zdarza się, że tam nie ma takiego wykluczenia. Czyli nawet jeśli kiedyś uzyskałeś dotację z urzędu pracy, to możesz złożyć wniosek o dotację unijną.

Pamiętaj tylko o tym, aby sprawdzić w regulaminie, czy na pewno nie ma takiego wykluczenia. Jeśli nie ma, to zweryfikuj czy od otrzymania dotacji z pośredniaka minął określony czas (np. 3 lata). Listę realizowanych projektów znajdziesz tu: http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/wyszukiwarka/.

Czy można wziąć drugi raz dotację z urzędu pracy – podsumowanie

Jeśli chcesz wiedzieć, czy można wziąć drugi raz dotację z urzędu pracy? To odpowiedź brzmi niestety, nie można. Jest to jednorazowe dofinansowanie. Zatem wyklucza Cię z możliwości ponownego ubiegania się o środki z PUP. Możesz natomiast skorzystać z innych źródeł finansowania działalności.

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z PUP

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP