3 sposoby jak starać się o dotację na otwarcie firmy

Jeśli planujesz swój biznes, to wiesz, że potrzebne są do tego pieniądze. Jeżeli nie masz własnych środków, to warto posiłkować się zewnętrznym kapitałem. Sprawdź 3 sposoby jak starać się o dotację na otwarcie firmy i wybierz najlepszy dla siebie.

Jakie są 3 sposoby jak starać się o dotację na otwarcie firmy?

Źródeł kapitału na firmę może być kilka. Wszystko zależy od Twoich potrzeb inwestycyjnych, możliwości, miejsca realizacji oraz zakresu samego projektu.

3 sposoby jak starać się o dotację na otwarcie firmy

Jakie są 3 sposoby jak starać się o dotację na otwarcie firmy?

3 sposoby jak starać się o dotację na otwarcie firmy – dofinansowanie z PUP

Kto może starać się o dotację na otwarcie firmy z urzędu pracy?

Jeśli jesteś osobą bezrobotną, absolwentem KIS lub CIS lub opiekunem osoby z niepełnosprawnościami, to możesz ubiegać się o dotację z PUP. To jednak nie wszystko, bo musisz spełniać jeszcze szereg warunków.

Ubiegając się o dofinansowanie z PUP nie możesz:

Zwróć uwagę, że to tylko część warunków, które musisz spełniać. Pozostałe znajdziesz w regulaminie, więc zanim złożysz wniosek, dokładnie go przestudiuj.

Ile wynosi dofinansowanie z PUP?

Maksymalna kwota dotacji z urzędu pracy wynosi 6-krotność średniej krajowej, aktualnie jest to ok. 33 tys. zł. Zwróć jednak uwagę, że każdy pośredniak może sam ustalić maksymalny poziom dotacji, co wiąże się z tym, że bardzo często są one znacznie niższe. Mogą wynosić np. 18, 23 lub 25 tys. zł.

Na co można przeznaczyć dotację z urzędu pracy?

Dofinansowanie z PUP możesz przeznaczyć na zakup sprzętu (maszyny, urządzenia, wyposażenie), oprogramowania, materiałów i towarów, materiałów i usług reklamowych, adaptację lokalu, konsultacje prawne.

3 sposoby jak starać się o dotację na otwarcie firmy

Pamiętaj, że każdy urząd ma swój własny katalog wydatków akceptowanych w ramach dofinansowania i tych, które są z niego wykluczone. Bardzo często z dotacji nie kupisz kasy fiskalnej, samochodu, kursów i szkoleń, nieruchomości czy telefonu komórkowego.

Ponadto mogą pojawić się progi procentowe pomiędzy poszczególnymi kategoriami wydatków. Co obliguje Cię do tego, aby np. na sprzęt wydać min. 50% dofinansowania, na reklamę 10%, na towar i materiały maksymalnie do 30%, na adaptację i konsultacje nie więcej niż po 5% dotacji. Miej również na uwadze, że wszystkie planowane zakupy muszą być uzasadnione i zgodne z profilem planowanej działalności.

3 sposoby jak starać się o dotację na otwarcie firmy – dotacja unijna

Kto może starać się o dotację na otwarcie firmy z Unii Europejskiej?

Dofinansowania unijne przyznawane są w ramach specjalnie organizowanych projektów. To cykle szkoleń dotyczące prowadzenia własnej firmy. Aby dostać się do projektu musisz najpierw złożyć formularz rekrutacyjny. Następnie weryfikuje się go formalnie i merytorycznie.

W kolejnym kroku czeka na Ciebie rozmowa kwalifikacyjna do projektu. Jeśli wszystkie etapy przebiegną pozytywnie, bierzesz udział w cyklu szkoleń, a następnie składasz właściwy wniosek i biznesplan.

O dotację z Unii Europejskiej mogą ubiegać się:

Ile wynosi dotacja z UE?

Dofinansowanie unijne zależy od danego projektu. Bardzo często jest to przedział między 23-27 tys. zł. Zatem kwoty zbliżone są do dotacji z urzędów pracy. Jednak w tym przypadku sama dotacja to nie wszystko. Możesz bowiem otrzymać jeszcze dodatkowe wsparcie pomostowe. Wypłacane przez 6 lub 12 miesięcy w wysokości 1-2 tys. zł, które możesz przeznaczyć na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia firmy (ZUS, podatki, czynsz etc.).

Na co można przeznaczyć dofinansowanie unijne?

Dotację z UE możesz przeznaczyć na zakup środków trwałych (maszyny, urządzenia), oprogramowanie, reklamę, materiały i towary, adaptację lokalu. W ramach niektórych projektów istnieje możliwość zakupu samochodu.

3 sposoby jak starać się o dotację na otwarcie firmy

Miej na uwadze, że podobnie jak ma to miejsce w przypadku urzędów pracy. Także i tu każdy projekt ma swój własny katalog wydatków akceptowalnych i wykluczonych z dofinansowania. Analogicznie jak w ramach dotacji z PUP najczęściej nie kupisz akcji i obligacji, szkoleń, kursów, nieruchomości.

3 sposoby jak starać się o dotację na otwarcie firmy – dotacje z lokalnych grup działania

Kto może starać się o dotację na otwarcie firmy z lokalnych grup działania?

O dotację z lokalnych grup działania (LGD) mogą starać się osoby, które mieszkają na terenie gminy wchodzącej w skład działania lokalnej grupy działania, wsi i miast do 20 tys. mieszkańców, nie ubezpieczają się w KRUS-ie, swój projekt będą realizowały na terenie działania LGD oraz stworzą miejsce pracy. Co więcej, miej na uwadze, że każda lokalna grupa działania może wprowadzić dodatkowe własne obostrzenia.

Ile wynosi dofinansowanie z LGD?

Dotacje w ramach LGD są najwyższe i oscylują w granicach 50 do nawet 100 tys. zł.

Na co można przeznaczyć dotację z LGD?

Dofinansowanie z lokalnych grup działania możesz przeznaczyć na zakup środków trwałych (maszyny, urządzenia), reklamę, remont, a także zakup materiałów i towarów.

3 sposoby jak starać się o dotację na otwarcie firmy – podsumowanie

Znasz już 3 sposoby jak starać się o dotację na otwarcie firmy. Może to być dotacja z urzędu pracy, dofinansowanie unijne lub dotacja z lokalnych grup działania. Każda z nich ma własne wymagania i ograniczenia. Najszybciej i najłatwiej uzyskasz dotację z urzędu pracy. Jednak weź pod uwagę, że jest ona najniższa.

Najtrudniej ubiegać się o dofinansowanie z LGD, a w przypadku środków unijnych weź pod uwagę to, że aby uzyskać dotację, najpierw musisz w ogóle dostać się do projektu.