3 sposoby jak sfinansować pomysł na biznes

Jeśli planujesz uruchomić swoją firmę, to na pewno przyda Ci się kapitał. Bardzo często rodzi się pytanie, skąd go wziąć? Jeżeli i Ty zmagasz się z takim wyzwaniem, to sprawdź 3 sposoby jak sfinansować pomysł na biznes.

Pobierz infografikę omawiającą poniższy artykuł

Sprawdź 3 sposoby jak sfinansować pomysł na biznes

Myśli o tym, jak sfinansować pomysł na biznes spędzają Ci sen z powiek? Jeśli tak, to zobacz, z jakich możliwości finansowania działalności możesz skorzystać. Prezentowane instrumenty finansowe mają formę zarówno bezzwrotnych dotacji, jak również zwrotnych pożyczek.

jak sfinansować pomysł na biznes

Jeżeli planujesz uruchomienie swojej firmy możesz sfinansować jej start z:

Zwróć uwagę, że wszystkie przedstawione powyżej formy finansowania przyszłej firmy mają swoje zalety i wady. Więcej na ten temat dowiesz się czytając poniższy artykuł. Najważniejsze jest to, abyś miał na uwadze, że nie możesz jednocześnie korzystać z dwóch różnych źródeł finansowania. Musisz wybrać jedną z dostępnych możliwości.

Jak sfinansować pomysł na biznes z dotacji z urzędu pracy?

O dofinansowanie z urzędu pracy mogą wnioskować: osoby bezrobotne, absolwenci KIS lub CIS oraz opiekunów osób z niepełnosprawnościami.

Wysokość dotacji z urzędu nie może przekroczyć 6-krotność średniej krajowej (ok. 38 tys. zł). Miej jednak na uwadze, że każdy pośredniak ma dowolność w określeniu maksymalnej kwoty. Zatem może być ona niższa i bardzo często jest znacznie niższa niż przewidziana w ustawie.

Porada

Zanim zaczniesz opracowywać wniosek o dofinansowanie wnikliwie zweryfikuj, o jaką sumę możesz się ubiegać. Jeśli przekroczysz maksymalny poziom dofinansowania w Twoim urzędzie, to wniosek zostanie odrzucony.

Jeśli chcesz uzyskać dofinansowanie z PUP, musisz spełniać konkretne warunki. Przede wszystkim:

To część warunków, które musisz spełnić. Reszta opisana jest w regulaminie. Dlatego też w pierwszej kolejności powinieneś go dokładnie przeczytać. Jest to na tyle ważne, bo w przypadku niespełnienia choćby jednego z warunków, nie możesz ubiegać się o dotację.

Dofinansowanie na działalność możesz przeznaczyć na zakup: środków trwałych (sprzęt, maszyny, wyposażenie), zatowarowanie i materiały, reklamę, adaptację lokalu, doradztwo prawne.

Zapamiętaj, że każdy urząd pracy dysponuje swoim własnym katalogiem wydatków, które możesz zrealizować z dotacji, jak również tych z niej wykluczonych. Bardzo często z dotacji nie możesz kupić samochodu, kasy fiskalnej, nieruchomości, czy pokryć kosztów szkolenia.

Nie możesz jej także przeznaczyć na pokrycie bieżących kosztów funkcjonowania działalności gospodarczej oraz kosztów transportu/przesyłki zakupionych w ramach dofinansowania rzeczy.

Jak sfinansować pomysł na biznes z dotacji unijnej?

Dowiedziałeś się już, jak sfinansować pomysł na biznes z dofinansowania z PUP. Zobacz alternatywę w postaci dotacji z Unii Europejskiej. Zwróć uwagę, że o dotacje unijne może wnioskować znacznie większa grupa osób m.in.:

Wysokość unijnych dotacji z reguły nie przekracza 23 tys. zł. Zatem kwoty są podobne do tych rozdzielanych przez urzędy pracy. Jednak największym plusem tego rodzaju dofinansowania jest wsparcie pomostowe. Są to dodatkowe pieniądze wypłacane są przez 6 lub 12 miesięcy.

Natomiast sama miesięczna kwota waha się w przedziale 1-2 tys. zł w zależności od projektu. Wsparcie pomostowe możesz wydatkować na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

Przykład

Wsparcie pomostowe możesz przeznaczyć na opłatę ZUS, podatków, czynszu, zakupu paliwa, rachunki za telefon.
jak sfinansować pomysł na biznes

Zainteresowało Cię unijne dofinansowanie? Jeśli tak, to najpierw musisz znaleźć odpowiedni projekt. Następnie składasz formularz rekrutacyjny. Po pozytywnym przejściu etapu rekrutacji, uczestniczysz w projekcie. Projekt to cykl szkoleń dotyczący marketingu, księgowości, aspektów prawnych prowadzenia firmy oraz tworzenia biznesplanu. Po jego ukończeniu składasz właściwy wniosek o dotację.

Dotację z UE możesz przeznaczyć na maszyny i urządzenia, towar, materiały i surowce, reklamę. W niektórych projektach możesz w jej ramach kupić samochód. Co jest przeciwieństwem dofinansowania z urzędu pracy, gdzie w większości urzędów taki wydatek jest wykluczony.

Największym minusem tego źródła finansowania działalności jest długi czas oczekiwania na dotację. Od momentu złożenia formularza do wypłaty może minąć kilka miesięcy.

Jak sfinansować pomysł na biznes z pożyczki „Wsparcie w starcie”?

Stwierdzasz, że powyższe dofinansowania nie są dla Ciebie? Jeśli tak, to sprawdź, jak sfinansować pomysł na biznes z pożyczki BGK. W ramach programu „Wsparcie w starcie” o pożyczkę mogą ubiegać się:

Maksymalna kwota, o jaką można wnioskować nie może przekroczyć 20-krotności przeciętnego wynagrodzenia, czyli w tej chwili ok. 120 tys. zł. Na spłatę pożyczki masz maksymalnie 7 lat, wliczając w to 12 miesięcy karencji w spłacie.

Uzyskane środki możesz wydatkować na wyposażenie, towar, reklamę. Ogromnym plusem tego instrumentu finansowego jest niskie oprocentowanie.

Co ciekawe, w ramach pożyczki możesz założyć spółkę. Jest to wykluczone w ramach dotacji z PUP. Tam wymaganą formą prawną jest jednoosobowa działalność gospodarczą.

Przykład

Masz znajomego, z którym planujesz założyć spółkę. W takiej sytuacji obaj możecie złożyć osobne wnioski na jedną działalność. Ty ubiegasz się o 50 tys. zł i Twój znajomy również. Dzięki temu możecie uzyskać 100 tys. zł.

Jak sfinansować działalność gospodarczą – podsumowanie

Poznałeś 3 sposoby, jak sfinansować pomysł na biznes. Do wyboru masz jedną z zaprezentowanych opcji, bowiem nie możesz korzystać równocześnie z kilku z nich. Musisz wybrać jeden z instrumentów finansowych.

Pamiętaj, że poszczególne dofinansowania różnią się między sobą zasadami, wydatkami, a przede wszystkim kwotami. Dlatego dokładnie przeanalizuj warunki, sprawdź swoje potrzeby inwestycyjne i możliwości i dopiero wówczas wybierz optymalne dla siebie źródło finansowania.

Pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację z urzędu pracy

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy, a boisz się, że możesz popełnić błąd. Zgłoś się do mnie już teraz i zamów swój skuteczny wniosek o dofinansowanie z PUP.  

Od 10 lat skutecznie pomagam uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Moja skuteczność wynosi 97%. Sam się przekonaj i sprawdź mnie.

Sprawdź opinie moich Klientów

Zadzwoń: 605 283 041 lub napisz: kontakt@krb.edu.pl

Michał Jezierski – od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorczym osobom w uruchomieniu działalności gospodarczej. Przez ten czas zrealizowałem kilkaset projektów, wśród których znalazły się tak nietypowe biznesy jak salon psich fryzur, hotel dla zwierząt czy pracownia cukiernicza z artystycznymi tortami.

RSS
LinkedIn
Share